Schůze sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů. Předseda komise Pavel Blažek a bývalý ministr vnitra Martin Pecina (31. října 2016). | foto: ČTK

Šlachta musí před komisi znovu. Sám reorganizaci navrhoval, tvrdí Pecina

  • 177
Bývalý ministr vnitra Martin Pecina před vyšetřovací sněmovní komisí v pondělí uvedl, že o policejní reorganizaci se hovořilo už v letech 2009 a 2010. Sloučení útvarů mu prý navrhli někdejší šéfové protikorupčního a protimafiánského útvaru, jemuž šéfoval Robert Šlachta. Ten však tvrdí, že tehdy mluvil jen o sloučení analytických částí útvarů, jinak měly policejní jednotky zůstat svébytné. Před komisi musí znovu.

Místopředseda komise Martin Lank (Úsvit-Národní koalice) uvedl, že výslech exministra byl jedním z nejkratších za dobu vyšetřování. Pecina před komisí vypovídal asi půl hodiny. Podle Lanka pouze potvrdil informace, které se v minulosti objevily v médiích. „Na dotazy členů komise, kterých mnoho nebylo, řekl, že to tak skutečně podle něj bylo,“ dodal Lank.

Boj o reformu policie

„Pan Pecina je tady proto, že jako bývalý ministr vnitra v některých sdělovacích prostředcích uvedl, že to, čemu se říká reorganizace policie, se připravovalo už dávno. To znamená, že to není věc, která najednou spadla z nebe, jak občas čteme,“ vysvětlil už před začátkem pondělního jednání komise její předseda Pavel Blažek (ODS).

Svá předchozí tvrzení do médií zopakoval Pecina, který byl ministrem vnitra v úřednických vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka, i před komisí. „Přišli za mnou šéfové ÚOKFK a ÚOOZ, plukovník Libor Vrba a plukovník Robert Šlachta, že by bylo vhodné ty dva útvary spojit pod jednotné velení s tím, že jeden z nich by dělal velitele a druhý jeho zástupce,“ řekl Pecina.

Záměr o sloučení útvarů prý Pecina konzultoval s tehdejším policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Ten podle Peciny nebyl proti a poukázal na to, že centrální policejní úřad funguje například v sousedním Německu. Jelikož Pecina zanedlouho ve funkci ministra vnitra skončil, o celé věci víc neví.

Šlachta: Zvažovalo se pouze sloučení analytických útvarů

Šlachta v pondělí řekl, že se o reformě policie vedla dlouhá debata. Podle něj se zvažovalo a navrhovalo zejména sloučení analytických částí obou útvarů. Předejít by se tím mohlo například situacím, aby protikorupční i protimafiánský útvar nepracovaly na stejném případu. „Jinak měly oba útvary zůstat svébytné,“ řekl v pondělí Šlachta. Podle něj se nenavrhovalo sloučení útvarů tak, jak se uskutečnilo v letošním roce, kdy se sloučily pod jednotné velení do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Křišťálová Lupa 2016

Před vyšetřovací komisí k reorganizaci policie v pondělí promluvil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který patřil mezi nejhlasitější kritiky reformy. Pelikán kvůli reorganizaci hrozil odchodem z vlády, nakonec však post ministra neopustil. Jaké informace stály za tak zásadními prohlášeními ministra, zajímalo i sněmovní komisi.

Po svém výslechu Pelikán uvedl, že se potvrdily jeho dřívější domněnky, že „komise vyšetřuje všechno a nic“. Dotazy prý byly obecné. „Zopakovali jsme si moje hodnocení všech události. Nemyslím, že jsem mohl přinést světlo do těch událostí a asi jsem ho ani nepřinesl,“ okomentoval slyšení Pelikán. Podle něj nebyly rozptýleny obavy kolem reorganizace a zřejmě už nemůžou.

Na dotaz poslanců, proč Pelikán mluvil v souvislosti se sloučením útvarů o své rezignaci, ministr uvedl, že ji pouze zvažoval. Nakonec prý dospěl k závěru, že jako ministr spravedlnosti má výsledky a funkci neopustí. Pelikán dodal, že má neformální informace z nového policejního úřadu o nespokojenosti některých lidí, kteří chtějí od police odejít.

V Olomouci zuřil boj uvnitř policie, myslí si Blažek

Jako poslední byl v pondělí vyslechnut bývalý ředitel olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Tomáš Uličný, o něhož se zajímali policisté v souvislosti s korupční kauzou Vidkun.

Předseda komise Blažek vysvětlil, že Uličný byl předvolaný kvůli tomu, že na důkazy získané v kauze Vidkun se odkazovali někteří lidé, kteří před komisí už vypovídali. „Šlo nám o to, jestli tyto důkazy byly získány zákonným způsobem,“ řekl Blažek. Uličný totiž tvrdí, že byl policií vyslýchán 45 hodin v kuse.

Blažek uvedl, že výpověď Uličného ho utvrzuje v dojmu, že v Olomouci mezi různými složkami policie, GIBS a žalobci panoval určitý boj. „Když všechny ty výslechy člověk poslouchá, ani by se nedivil, kdyby vyšetřování některých případů bylo paralyzováno. Ty složky by spolu měly spolupracovat, což se evidentně nedělo,“ prohlásil Blažek. Dodal, že se na aspekty vyšetřování zeptá při následujících výsleších olomouckých žalobců.

Sám Uličný se nechtěl ke svému slyšení příliš vyjadřovat, jelikož se týká otevřeného případu. „Komisi jsem předal písemné podklady,“ řekl bez dalších detailů.

Původně měla komise zprávu o svém zkoumaní předložit do konce října, od poslanců však dostala čas navíc, a to do konce ledna. Blažek už dříve řekl, že někteří lidé budou vyslechnuti znovu. Mezi nimi bude i bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek.

V pondělí také poslanci odhlasovali, že znovu pozvou i Roberta Šlachtu. Ten patřil mezi nejhlasitější kritiky reformy a odešel kvůli ní od policie. Nyní působí u celníků, kde se od 1. listopadu stane náměstkem generálního ředitele celní správy pro oblast pátrání.

Komise začala vyšetřovat v červenci:

28. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video