Francouz Ogier slaví čtvrté vítězství v Britské rallye v řadě

• 0
Úřadující světový šampion Sébastien Ogier vyhrál počtvrté za sebou Britskou rallye. Jeho tým Volkswagen jeden závod před koncem MS získal Pohár konstruktérů.

Třetí skončil Belgičan Thierry Neuville v hyundai a po čtvrtém medailovém umístění za sebou se osamostatnil na druhém místě průběžného pořadí mistrovství světa před Norem Andreasem Mikkelsenem. O vicemistrovi světa se ale rozhodne až za tři týdny v Austrálii.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil za volantem fabie 16. místo a čtvrté v kategorii WRC2. Přišel tím o teoretickou naději na zisk titulu a v celkové klasifikaci je nadále čtvrtý. Ve hře se naopak udržel jeho finský týmový kolega Esapekka Lappi, který britskou soutěž ovládl a připsal si třetí prvenství v sezoně.

Ogier vyhrál šestý letošní závod, čtvrtý za sebou a 38. v kariéře. Tänak byl ale nejúspěšnějším jezdcem víkendu podle počtu triumfů v rychlostních zkouškách. Vyhrál jich dvanáct včetně bonusové power stage na závěr programu.

„Do poslední chvíle jsem se musel mít na pozoru, protože Ott celý víkend úplně létal. Jel vyrovnaně a nedělal chyby. Chtělo to zajet perfektně, abychom ho porazili,“ konstatoval Ogier, který byl nejrychlejší v sedmi testech. Ze čtvrtého triumfu v soutěži značek měl také radost. „Chtěl jsem mít už tady jistotu, protože bez týmu bych nebyl tam, kde jsem,“ dodal.

Neuville pojede do Austrálie s náskokem 14 bodů na Mikkelsena. Před Britskou rallye měli oba jezdci shodný zisk, ale norský pilot Volkswagenu po pátečních technických potížích skončil mimo elitní desítku a vybojoval alespoň dva body za druhé místo v závěrečné power stage.

„Byl to krásný víkend, zvlášť po tom, jaký jsem prožil minulý týden. Zemřel mi blízký přítel při hrozné nehodě, tak tohle pódium je pro něj,“ řekl Neuville.

Britská rallye

podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Konečné pořadí (po 22 RZ): 1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) 3:14:30,2, 2. Tänak, Molder (Est./Ford Fiesta RS) -10,2, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:35,4, 4. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:54,9, 5. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) -2:35,2, 6. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -4:02,6, ...16. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -11:48,9.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Ogier 247 b., 2. Neuville 143, 3. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) 129, 4. Paddon 126, 5. Sordo 119, 6. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 110, ...15. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS) 12, 19. Kopecký 7.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 355, 2. Hyundai 285, 3. M-Sport Ford 154, 4. Volkswagen II 138, 5. Hyundai II 136, 6. Dmack Ford 92, 7. Jipocar 18.