Zemětřesení poničilo budovy ve městě Norcia (30. října 2016)

Zemětřesení poničilo budovy ve městě Norcia (30. října 2016) | foto: AP

Seismolog: Síla otřesů v Itálii byla překvapivá. Vybočuje ze 150 let měření

  • 48
Střední Itálii znovu zasáhlo další zemětřesení, které bylo překvapivě silnější než to předchozí. „Ze seznamu italských zemětřesení z posledních 150 let vyplývá, že to je unikát,“ řekl iDNES.cz seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Jak byste z pohledu seismologa zhodnotil poslední zemětřesení v Itálii?
Bylo součástí série několika zemětřesení z posledních dnů. Neočekávaná byla jeho síla. Ze seznamu italských zemětřesení z posledních 150 let vyplývá, že to je neobvyklé - pokud otřesy přesáhly sílu šest, tak už potom ještě silnější zemětřesení nenásledovalo.

Celá série se vyskytla v místě, kde byla delší dobu zóna bez seismické aktivity. Byla to zóna mezi zemětřeseními u Accumoli z letošního srpna a z roku 1997, kdy se poblíž Assisi objevila asi dvouměsíční série otřesů. Nyní je tato oblast vyplněna hlavními otřesy i dotřesovou sérií a vše má ze zeměvědného pohledu standardní průběh.

Aleš Špičák

Narodil se v roce 1955 v Praze. Má doktorát z aplikované geofyziky, kterou vystudoval na Univerzitě Karlově. Zaměřuje se na výzkum silných zemětřesení v seismicky aktivních oblastech a také souvislosti mezi sopečnou a zemětřesnou činností. Od roku 2007 vede oddělení tektoniky a geodynamiky na Geofyzikálním ústavu Akademie věd ČR.

Jak lze vysvětlit, že srpnové zemětřesení bylo tak ničivé a ta současná nezpůsobila podle dosavadních informací tolik škod?
Když je zemětřesení blízko obydlím, tak opravdu záleží na každém kilometru. Jak na vzdálenosti epicentra, tak na hloubce, kde vzniklo. Nyní to mohlo být tak šťastně umístěné, že od obcí to bylo o pár kilometrů dále.

Druhá věc je, že poničení staveb nezávisí jenom na síle zemětřesení, ale i na zrychlení půdy - jak rychle dosáhne maximální výchylky a jak rychle probíhá vlnění. S tím počítají seismičtí inženýři, kteří podle toho projektují stavby v dané oblasti. I to mohlo nyní hrát svou roli.

Při nepálském zemětřesení (více zde) bylo štěstí v neštěstí, že pohyby nabíhaly pomaleji a bez velkých špičkových zrychlení. Pohyby půdy byly menší, než je pro takové zemětřesení obvyklé. Škody nakonec byly menší, než být mohly.

Proč se rozcházejí prvotní údaje o síle zemětřesení?
Magnitudo se určuje ze záznamu seismických vln - ze seismografů. Může tam dojít k odchylkám. Každá agentura má nějaké opěrné hlavní stanice, že se automaticky určí první odhad. Americká geologická služba má klíčové stanice patrně na území Spojených států. Pro sledování italských zemětřesení je proto nejlepší italský ústav pro geofyziku a vulkanologii (INGV) nebo evropské mediteránní seismologické centrum (EMSC), které sídlí ve Francii.

Jak přicházejí údaje ke vzdálenějším stanicím na světě, tak se postupně měření všech center přibližují ke stejné hodnotě anebo se liší jenom v desetině. Nakonec do toho vstupují interpretátoři, kteří automatická určení korigují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video