Jablonec - Slavia 0:0, domácí měli velké šance, hosty držel Pavlenka

• 52
Vítězná série slávistických fotbalistů skončila. V utkání 12. kola první ligy v Jablonci byli slávisté blízko první porážky pod trenérem Šilhavým, ale domácí z mnoha šancí skórovat nedokázali.

Mihálik dvakrát, Doležal, Tecl a Mehanovič jednou.Jablonečtí střelci ve vyložených příležitostech selhali, slávisty podržel brankář Pavlenka, i proto napínavý duel skončil 0:0.

Hosté brankáře Hrubého příliš neohrozila, nejnebezpečněji vypadala hlavička Frydrycha v druhém poločase, ale obránce mířil vedle.

Slavia po příchodu kouče Šilhavého nejprve remizovala v Teplicích, ale pak šestkrát za sebou zvítězila. Především na hřištích soupeřů koncertovala: v derby 2:0, v Brně 4:1, v Hradci 3:0. Ale v Jablonci byla horším týmem.

„Musím složit soupeři poklonu. Jablonec celý zápas odmakal a vytvořil si gólové šance, které zaplaťpánbůh pochytal brankář, nebo je neproměnili. U nás se možná projevily i změny v sestavě, kde nám chyběli siloví hráči. Deli a Škoda nám chyběli,“ řekl slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Šilhavý při návratu do Jablonce, kde ještě před rokem trénoval, musel udělat dvě vynucené změny v sestavě. Nemocného Deliho nahradil na stoperu Ngadeu, místo něhož se na pozici defenzivního záložníka představil Souček. V útoku pak nahradil zraněného Škodu nejlepší střelec Slavie v ligové sezoně Mešanovič.

Bosenský kanonýr se ale v prvním poločase stejně jako ostatní ofenzivní hráči vůbec neprosazoval. Fanoušci v úvodním dějství neviděli ani jednu větší šanci, jen pár náznaků, které odvrátily pozorné obrany.

Jablonečtí více drželi míč a po přestávce začali náporem. Ve 48. minutě si na Trávníkův přímý kop naskočil Kubista a hosty po jeho hlavičce zachránil Pavlenka.

Další šanci měli Severočeši o dvě minuty později, Mihálik ale ve skluzu těsně nedosáhl na míč. Stejný hráč měl na noze vedoucí gól i v 56. minutě, jenže odražený balon po centru napálil nad.

Pražanům se zdaleka nedařilo tak jako v předchozích zápasech a potvrzovali, že na Jablonec příliš neumí. V lize ho v součtu s dnešním duelem neporazili už posedmé za sebou.

Trenér Šilhavý reagoval tím, že vystřídal Mešanoviče za čerstvého Van Burena. Červenobílí poté přidali a v 70. minutě měl velkou šanci Bořil, který po závaru a drobném přistrčení od protihráče pálil vedle.

Jablonec se vymanil z tlaku a v 77. minutě postupoval při brejku k brance Doležal, Pavlenku ale neprostřelil. Hostující gólman pak Pražany zachránil i v 87. minutě, kdy skvěle vyrazil ránu střídajícího Mehanoviče. Oba soupeři se tak rozešli smírně popáté z posledních šesti ligových soubojů.

„Chtěli jsme vycházet ze zabezpečené obrany a hrozit z rychlých protiútoků, což kluci plnili. Mohli jsme vstřelit branku, ale to se bohužel nepodařilo. Jsme rádi, že jsme Slavii udrželi a nepustili ji do výraznější převahy. Obrana je celá předělaná a zdá se mi, že i Tomáš Hübschman ožil. Vojta Kubista také odehrál dobrý zápas,“ řekl jablonecký trenér Zdeněk Klucký.