Plzeň využila zaváhání lídra a je první. Slavia byla ráda za bod

• 58
Mladá Boleslav podlehla doma, Slavia nedala gól v Jablonci. A tak se do čela fotbalové ligy dostala Plzeň. V závěrečném utkání 12. kola vyhrála na Dukle 1:0 a o tři body předstihla Boleslav. Sparta porazila poslední Příbram a dál na lídra ztrácí sedm bodů.

Plzeň na Dukle udělala tři útoky. Z prvního, po rohovém kopu, skórovala díky hlavičce Hořavy. Z druhého a třetího Krmenčík vyloženou šanci neproměnil.

Hosté se totiž celý zápas jen bránili, od 30. minuty hodně urputně, protože museli hrát bez vyloučeného Petržely. A šlo jim to dobře, Dukla především po přestávce útočila hodně staticky a takřka k ničemu se nedostala.

„Museli jsme si sáhnout na morální dno. Oslabení bylo ideálně odehrané. Věděli jsme, že soupeři ztratili a chtěli jsme vyhrát, abychom se utrhli na prvním místě. Dnes jsme to neskutečně vybojovali,“ řekl plzeňský kouč Roman Pivarník.

Plzeň tak potvrdila výhru nad Spartou a po dvou týdnech je zpátky na první místě tabulky.

Tam se mohla alespoň na chvíli po boleslavské domácí porážce se Zlínem ohřát Slavia, ale v Jablonci (0:0) byla horším týmem, vytvořila si jen pár nadějných příležitostí, vyložené šance téměř neměla.

Nejnebezpečnější byla po standardkách, ale Bořil po odraženém míči mířil vedle, i proto, že ho obránce Kubista rukama strčil. „Jasná penalta. Nevím, kam se rozhodčí díval,“ zlobil se Bořil.

Frydrych ještě hlavičkoval nad a to bylo ze strany Slavie všechno. Vyložené šance měli domácí, ale ani jednu z pěti neproměnili. Za hlavu se chytal dvakrát Mihálik, jednou Doležal, Mehanovič a Tecl.

„Hráli jsme bez pohybu, chyběla agresivita. Dnešní zápas nám také ukázal, že ještě nejsme tam, kde chceme být, a to je možná i dobře. Nechci z toho dělat výbuch, protože náš protivník hrál vynikající fotbal. Bod jsme vydolovali,“ řekl slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Mladá Boleslav podlehla v lize po devíti zápasech, v polovině srpna překvapivě nestačila doma na Karvinou. A že proti týmům z východní části země neumí, potvrdila minule s Brnem (3:3) a nyní se Zlínem.

„Za tři utkání (včetně poháru s Hradcem 4:2) jsme dostali sedm branek a to musí být někde chyba. Tato facka by nám mohla pomoc, aby se hráči vrátili ke své hře a nedělali takové chyby,“ poznamenal boleslavský kouč Leoš Kalvoda. Naštval ho především stoper Hůlka před vítězným gólem soupeře.

Ač byla od poloviny října první, Boleslav nepodrželi fanoušci. Na souboj proti čtvrtému týmu tabulky přišlo oficiálně 2410 diváků, hlediště však vypadalo ještě mnohem prázdnější. Boleslav v letošní sezoně ztratila deset bodů, z toho osm doma... Zlín je rovněž úspěšnější venku a v Boleslavi to ukázal.

Tabulka střelců

1. Lafata (Sparta) 8 gólů
2. až 3. Chramosta (Boleslav), Michal Škoda (Brno) oba 7
4. až 7. Mešanovič (Slavia), Vaněček (Teplice), Mebrahtu (Mladá Boleslav), Harba (Zlín) všichni 5

„Ale nehráli jsme dobře, ale nějak jsme to v závěru zlomili ve svůj prospěch. I díky tomu, že tam máme střelce, kteří ty góly dávat umějí,“ řekl zlínský kouč Bohumil Páník, jehož tým vyhrál po třech zápasech.

Ani Sparta nepodala oslnivý výkon, v poli byl její souboj s posledním týmem tabulky Příbramí takřka vyrovnaný, ale rozhodovali brankáři a střelci.

Zatímco sparťanský gólman Koubek proplul zápasem bez jediné chyby a soupeři zlikvidoval několik nebezpečných střel, hostující Hruška tým v rozhodující chvíli nepodržel, když mezi nohama propustil nepříliš prudkou ránu Karavajeva.

A pak řádil David Lafata. V závěru půle zakončil rychlý protiútok, v 75. minutě po pěkné akci Pulkraba dal z otočky druhý gól a o deset minut později završil hattrick tvrdou střelou z pravé strany. Lafata dal už 192 ligových gólů a v historické tabulce všech dob přeskočil třetího Antonína Hájka. Před ním jsou už jen nedostižný Pepi Bican (447) a Vlastimil Kopecký (252).

Sparta jen splnila povinnost, ale ztratila útočníka Václava Kadlece, který po pár minutách odstoupil kvůli svalovému zranění. Rozšířil už tak kolosální marodku, na které jsou Vácha, Frýdek, Rosický, Čermák, Sáček, Šural Zahustel, Bičík a Štěch. V souboji s Příbramí byli na lavičce jen veterán Miller, dorostenci a hráči juniorky. Ve čtvrtek Spartu čeká duel Evropské ligy proti Hapoelu Beer Ševa.

„Když jsme měli pozápasový pokřik v kabině, kluci jen sedí, plácají, tleskají a je vidět, že už jsou hodně unavení. Tahle výhra pro ně bude z psychologického hlediska a z pohledu regenerace strašně důležitá,“ řekl sparťanský trenér David Holoubek.

Jihlava dál čeká na vítězství, pod novým trenérem Michalem Bílkem nasbírala čtyři remízy a dvě porážky. V její situaci je bod z Brna (1:1) málo. Hosté přitom vedli, ale jedenáct minut před koncem vyrovnal Michal Škoda. Momentálně je se sedmi góly obávanějším kanonýrem než starší bratr a reprezentant Milan ze Slavie.

„Měli jsme na to, abychom vyhráli. V naší situaci je remíza ztrátou. Tým podal nejlepší výkon pod mým vedením, hráči zápas odmakali,“ řekl Michal Bílek.

Nerozhodně 1:1 hrálo i Slovácko s Teplicemi. Pro Slovácko to byl třetí výsledek 1:1 na domácím hřišti za sebou.

V souboji nováčků padlo sedm gólů, v Hradci dala o jeden víc Karviná a zvítězila 4:3.

Liberec po čtyřech zápasech, v nichž získal osm bodů, podlehl na Bohemians, protože inkasoval vždy po pár vteřinách od výkopu v obou poločasech.