VIDEO: S výlovem Ameriky pomáhají dobrovolníci, ryby odveze 14 náklaďáků

  • 2
Už z dálky slyšitelné bouchání do vody dává jasně najevo, že výlov největšího rybníka v Karlovarském kraji Amerika, je v plném proudu. Jako v minulém roce, i letos počítají rybáři s úlovkem 30 tun ryb, pro představu to dělá přibližně 14 plných nákladních vozidel.

Kromě kormoránů, kteří jsou největším nepřítelem rybářů, je zaskočilo i nečekané horko. Ryby se tak nestáhly do očekávaného místa, ale zůstaly v drobných jezírkách, která se vytvořila na několika místech po vypuštění Ameriky.

„Opravdu na současnou dobu je nezvykle teplo. Tím pádem se vše zkomplikovalo, a výlov není tak rychlý, jak jsme zvyklí z minulých let,“ postěžoval si ředitel Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek. I přes třítýdenní důkladnou přípravu se tak nyní výlov nečekaně protáhl.

„V sobotu nás čeká rybník Betlém u Teplé. I kdybychom tu byli do tmy, tak to vylovíme,“ dodal razantně Mašek. Ač si rybáři stěžují na teplo, po dlouhých hodinách stání ve vodě to vidí jinak. „Jdeme na čaj, za chvíli jsme zpět,“ hlásí se klepajícím hlasem jeden z brigádníků.

Právě dobrovolníci zachraňují výlovy rybníků, rybářů totiž ubývá. „Je to problematické. Sice máme několik začínajících rybářů a dokonce i učně z třeboňského učiliště, ale podle mého tu nevydrží. Rybářství není dobře finančně ohodnocené a nejsou ani dotace,“ zazoufal si Mašek.

Přesto řada malých návštěvníků, která s rodiči na břeh přišla, by o tuto zkušenost stála. „Až budu velký, že spolu půjdeme na ryby?“ žadonil malý klouček u svého tatínka. „Třeba se tu najde i někdo z davu, kdo by se k nám chtěl přidat, ale jakmile se do toho dostane, opustí naše řady,“ naznačil svou zkušenost ředitel mariánskolázeňských rybářů.

Kapři, štiky, amuři a líni

Před devíti lety vylovili rybáři z Ameriky až 60 tun, ale nyní počítají s polovinou. Nejvíce za to mohou kormoráni. Těm nemohou lidé od rybníka přijít na jméno. „Žerou vše, na co přijdou,“ odplivl si při vyslovení jejich jména jeden z rybářů. „Sice jsou naše čísla z výlovů každoročně podobná, ale to je tím, že jich musíme o 50 procent víc nasadit,“ vysvětlil Mašek s tím, že z Ameriky tahají hlavně kapry, štiky, amury a líny.

Na ty lákají i obchodníci podél břehů, kam tradičně vyrazily stovky kuchařských labužníků. „Přijeli jsme sem pro sváteční oběd. Čerstvý kapr s hranolkami si odtud nenechám nikdy ujít,“ prozradila Jana z nedalekého Chebu a s šesti porcemi pravidelně uspořádanými do dvou igelitek odcházela rychle k autu. „Snad to dovezu ještě teplé,“ smála se při loučení. A podobný nápad jako ona měly i zájezdy z Německa.

Napustit zpět Ameriku bude trvat přibližně měsíc. „Musí to tak být, potřebujeme totiž nasadit nové ryby,“ dodal Mašek.