Brankář Detroitu Petr Mrázek zasahuje, Robby Fabbri ze St. Louis při nájezdu...

Brankář Detroitu Petr Mrázek zasahuje, Robby Fabbri ze St. Louis při nájezdu neuspěl. | foto: AP

Mrázek vychytal Detroitu šestou výhru, Hertl se blýskl dvěma góly

• 29
První hvězdou zápasu mezi hokejisty St. Louis a Detroitu byl vyhlášen hostující gólman Petr Mrázek, jenž se na výhře 2:1 po nájezdech podílel 31 zákroky z 65. minut hry a sedmi zneškodněnými penaltami. Rozdílový výkon ve čtvrtek z Čechů podal i útočník Tomáš Hertl, jenž dvěma góly ze třetí třetiny zařídil San Jose výhru 3:1 nad Columbusem. V dresu poražených si první bod kariéry v NHL připsal Lukáš Sedlák.

Čtvrteční výhra 2:1 po nájezdech z ledu St. Louis byla pro Detroit už šestou v řadě. Český gólman Petr Mrázek se na dané sérii podílel čtyřmi vychytanými triumfy, přičemž při posledním startu byl jeho výkon zřejmě nejvydařenější.

11. David Krejčí (BOS) 7z. - 3b. (0+3)
12. Milan Michálek (TOR) 5z. - 2b. (1+1)
13. Radek Faksa (DAL) 7z. - 2b. (1+1)
14. Andrej Šustr (TBL) 7z. - 2b. (0+2)
15. Roman Polák (TOR) 4z. - 1b. (1+0)
16. Andrej Nestrašil (CAR) 3z. - 1b. (0+1)
17. Lukáš Sedlák (CBJ) 4z. - 1b. (0+1)
18. Dmitrij Jaškin (STL) 6z. - 1b. (0+1)

„Gólman nám to dnes vychytal. Nemyslím si, že jsme hráli dobře, ale díky němu jsme si našli cestu k výhře,“ hodnotil utkání autor vyrovnávací trefy na 1:1 z řádné hrací doby Frans Nielsen, jenž v 34. minutě vymazal otevírací trefu obránce Blues Kevina Shattenkirka.

Ten jako jediný našel během 65. minut hry recept na skvělého Mrázka, který pochytal 31 z 32 střel domácích. Jedním pokusem svého krajana ohrozil i mladík v útoku St. Louis Dmitrij Jaškin (7:32, +1, 1 střela). Český reprezentant s ruskými kořeny pak dostal šanci i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu, který se natáhl až na osm sérií.

Hned v té první Mrázka překonal Alex Steen, následných sedm exekutorů Blues už ale úspěšných nebylo. Rozhodnutí přinesla osmá dvojice, v níž Mrázek vychytal zmiňovaného Jaškina a na domácího brankáře Jaka Allena naopak vyzrál zkušený forvard Henrik Zetterberg.

Detroit sbírá výhru za výhrou, kdežto hokejisté Arizony se pro změnu zmítali od porážky k porážce. Po pěti venkovních nezdarech za sebou ale ve čtvrtek konečně ukončili své čekání na body. V posledním představení z celkově šestidílného tripu uspěli těsně 5:4 na ledě Philadelphie.

Jedním gólem se na tom podílel i český centr Martin Hanzal (20:20, +1, 4 střely, 1+0), za což byl zvolen třetí hvězdou duelu. Coyotes se v utkání dvakrát utrhli do dvougólového trháku. Ten ze zahajovací třetiny ještě Flyers dokázali vymazat, ovšem na další dvě navazující trefy ze třetí hrací části už nedokázali naplno zareagovat.

A byl to právě Hanzal, jenž v 47. minutě odstartoval klíčový atak Arizony. Se spoluhráčem Maxem Domim si parádně narazil a bekhendem zakončoval do odkryté části brány Steva Masona. O necelé dvě minuty později dotlačil puk do brány domácích i Brad Richardson. Obránce Andrew MacDonald sice záhy vstřelil kontaktní branku, v čase 55:41 ale vrátil hostům náskok Ryan White.

Philadelphia s Jakubem Voráčkem (21:43, -1, 6 střel) a Radko Gudasem (18:38, +1, 1 střela) v sestavě však již ze závěrečného tlaku dokázala pouze zkorigovat skóre, když se v čase 59:45 jako poslední zapsal mezi střelce Wayne Simmonds. Společně se zmiňovaným Hanzalem v dresu Coyotes slavil výhru i Radim Vrbata (14:51, +1, 1 střela).

Dvě využité přesilovky stály za výhrou San Jose 3:1 nad Columbusem. Ve 13. minutě Sharks poslal do vedení Joonas Donskoi a stav 1:0 vydržel až do závěru třetí třetiny, kdy padly ještě další tři góly.

Druhou využitou početní výhodou nejprve zvýraznil vedení domácích Tomáš Hertl (16:24, +/-: 0, 2 střely, 2+0). Český útočník se nejrychleji zorientoval v prostoru před bránou Sergeje Bobrovského, když v čase 52:05 dorazil do sítě odražený puk po předchozí ráně beka Marc-Edouarda Vlasice.

V 58. minutě důrazný Scott Hartnell vymazal nulu na kontě Martina Jonese a dodal tak závěru zápasu nový náboj. Svým premiérovým bodem kariéry v NHL díky asistenci se na tom podílel i český nováček Lukáš Sedlák (8:40, +1, 1 střela, 0+1). Při hře bez brankáře ovšem Blue Jackets nakonec inkasovali potřetí, když v čase 59:59 stihl výsledek pojistit střelec zápasu Hertl.

Montreal si upevnil vedení ve Východní konferenci i celé NHL, když na domácím ledě po obratu skóre zdolal 3:1 Tampu Bay. Poslední neporažený celek ligy z řádné hrací doby přidal svou sedmou výhru z osmi duelů díky třem zásahům ze třetí třetiny.

Alex Galčenjuk, Max Pacioretty a Torrey Mitchell vymazali úvodní vedení Lightning, které v 37. minutě zařídil Alex Killorn. Z trojice Čechů - domácí Tomáš Plekanec (17:31, +/-: 0, 2 střely) a hostující duo Ondřej Palát (19:02, -1, 2 střely), Andrej Šustr (14:43, -1, 1 střela) - se nikdo bodově neprosadil.

Stejně jako Montreal se ve čtvrtek radovaly z výhry i další dva kanadské celky. Winnipeg zdolal Dallas 4:1 a Toronto na domácím ledě porazilo 3:2 Floridu. Hokejisté Maple Leafs tak ukončili černou sérii čtyř proher, z nichž poslední se navíc zrodila po debaklu 3:7 od Tampy.

O obě trefy hostujících Panthers se zasloužil útočník Jonathan Marchessault. V 7. minutě mu při přečíslení 2 na 1 připravil palebnou pozici Jaromír Jágr (17:52, +/-: 0, 3 střely). Vítězný obrat Toronta zařídili ve druhé dvacetiminutovce vyrovnáním na 2:2 James van Riemsdyk a rozdílovou brankou Tyler Bozak. Výhru slavil i obránce Roman Polák (17:13, +/-: 0, 1 střela).

Buffalo - Minnesota 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
5. Eriksson Ek, 16. Zucker, 43. Suter, 59. Koivu. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18 122. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Suter, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

Philadelphia - Arizona 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)
30. Cousins, 35. B. Schenn, 49. MacDonald, 60. Simmonds - 8. McGinn, 12. Ekman-Larsson, 47. Hanzal, 49. Richardson, 56. White. Střely na branku: 32:25. Diváci: 19 432. Hvězdy zápasu: 1. Richardson (Arizona), 2. B. Schenn (Philadelphia), 3. Hanzal (Arizona).

Pittsburgh - NY Islanders 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
1. Hörnqvist, 53. Malkin, 58. Crosby, 59. Kessel - 36. Hamonic, 56. Prince. Střely na branku: 35:37. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Crosby, 3. Kessel (všichni Pittsburgh).

Toronto - Florida 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
19. a 37. Bozak, 31. Van Riemsdyk - 7. a 24. Marchessault (na první Jágr). Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 979. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Bozak (oba Toronto), 3. Marchessault (Florida).

Montreal - Tampa Bay 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
47. Galchenyuk, 51. Pacioretty, 60. Mitchell - 37. Killorn. Střely na branku: 26:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Pacioretty (oba Montreal), 3. Drouin (Tampa Bay).

St. Louis - Detroit 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
23. Shattenkirk - 34. Nielsen, rozhodující sam. nájezd Zetterberg. Střely na branku: 33:28.Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procenta. Diváci: 19 229. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Nielsen (oba Detroit), 3. Allen (St. Louis).

Winnipeg - Dallas 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
25. a 51. Laine, 1. Myers, 17. Connor - 41. Seguin. Střely na branku: 36:39. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Myers, 3. Hellebuyck (všichni Winnipeg).

Los Angeles - Nashville 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
36. Muzzin, 42. Toffoli, 65. Carter - 31. Smith, 41. Arvidsson. Střely na branku: 45:26. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Martinez (Los Angeles), 2. Arvidsson (Nashville), 3. Dowd (Los Angeles).

San Jose - Columbus 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
53. a 60. Hertl, 13. Donskoi - 58. Hartnell (Sedlák). Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 229. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Hertl (oba San Jose), 3. Bobrovskij (Columbus).