V Calais začali s demolicí tábora (25. října 2016)

V Calais začali s demolicí tábora (25. října 2016) | foto: Reuters

Do Džungle v Calais vjely buldozery, na odvoz čeká pět tisíc běženců

  • 93
Francouzské úřady začaly pomocí bagrů odklízet stany a další nuzné příbytky v uprchlickém táboře v Calais. Současně pokračuje evakuace tisíců mužů, žen a dětí z této největší nouzové kolonii v zemi, která začala v pondělí a má trvat nejméně týden.

Autobusy v pondělí rozvezly z tábora na severu Francie na různá místa po celé zemi prvních více než 2300 běženců, uvedlo ministerstvo vnitra. V táboře tak odhadem ráno zbývalo kolem 5000 lidí. Do konce úterý chtějí úřady rozvést dalších asi 2600 běženců.

Úřady pro obyvatele tábora připravily celkem 7500 lůžek ve 451 zvláštních střediscích. Uprchlíci, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, budou moci požádat o azyl. Pokud ho nedostanou, mají být vyhoštěni do země původu.

„Strhlo se několik strkanic a hádek, ale celkově operace pokračovala v relativním klidu a bez zmatků,“ vyhodnotil první den evakuace francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Uvedl, že Británie, kam se většina obyvatel tzv. Džungle chtěla dostat, přijme všechny nezletilé migranty, kteří jsou osamoceni a mají v Británii příbuzné. Z 1300 samotných nezletilců jich nyní 500 tvrdí, že mají na Britských ostrovech příbuzné. Británie již začátkem měsíce přijala 200 takových dětí.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová potvrdila spolupráci s Francií ohledně dětí a dalších okolností kolem migrantů na severu Francie. Sdělila, že Londýn nyní vyčlení v přepočtu více než miliardu Kč na definitivní uzavření džungle v Calais a posílení britsko-francouzské hranice v oblasti.

Příjezd migrantů z Calais vyvolal v některých francouzských obcích odmítavé reakce obyvatel, některá střediska byla podle médií krátce před příjezdem migrantů dokonce terčem žhářství či střelby. Jinde je lidé podle agentury AFP naopak vítali. Pravicová opozice se obává, že postup socialistické vlády povede k vytvoření „malých Calais“ po Francii. Krajní pravice, která v posledních letech v zemi velmi posílila, požaduje okamžitý návrat migrantů do jejich zemí.

„Vláda přijala odvážné rozhodnutí, které bylo ale nezbytné. Země jako Francie s 67 miliony obyvatel je rozhodně schopná přijmout tyto osoby v nouzi. A to za důstojných podmínek a bez přehnaných polemik,“ vzkázal v pondělí kritikům francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Otázka přistěhovalectví patří k hlavním tématům politického soupeření ve Francii před prezidentskými a parlamentními volbami, které se v zemi uskuteční na jaře 2017.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video