Studenti na náměstí v Praze děkovali Bradymu a uctili oběti holokaustu

  • 430
Několik set lidí dorazilo v úterý odpoledne na pražské Strossmayerovo náměstí poděkovat Jiřímu Bradymu a uctít oběti holokaustu. Událost s názvem „Jirko, děkujeme. Nemlčíme,“ zorganizovali studenti zapojení do projektu Terezínská štafeta. Akce se účastnil i sám Brady.

Na Strossmayerovo náměstí dorazili lidé různých věkových skupin, od školáků po důchodce. „Přišli jsme poděkovat panu Bradymu a uctít oběti holokaustu. Celkově jsme nespokojení s tou situací, která tu je,“ řekla Vendula Keclíková, která přišla s dvěma malými dětmi.

„Chci ukázat, že nám to vše není jedno, i když v mém věku by už mohlo,“ souhlasila 82letá paní Hana.

Brady, který dorazil i s manželkou, při svém příchodu uvedl, že má ze setkání se studenty radost. Těší ho také vyznamenání, která mu různé instituce v Česku nyní udělují (více čtěte zde). K Čechům ale pronesl i výtku. „Jedna věc mi na vás všech vadí, že nechodíte pořádně k volbám,“ kritizoval Brady.

Kromě Bradyho přišel i další pamětník holokaustu, Toman Brod. Oba muže lidé přivítali dlouhým potleskem. Na začátku účastníci zazpívali Ach, synku, synku. Studenti také zhudebnili texty, které napsaly děti za druhé světové války v Terezíně. Náměstím zněly i písničky Jiřího Voskovce a Jana Wericha.

Jiří Brady prozradil shromážděným své motto, které mu pomáhalo po celý život. „Nikdy to nevzdávejte,“ vzkázal. Vzpomněl také na své kamarády, kteří válku nepřežili. „Sto kluků prošlo tím pokojem (v Terezíně), z toho jen patnáct přežilo a pět je nás stále naživu,“ uvedl.

Křišťálová Lupa 2016

Děti účastníkům shromáždění rozdaly zpěvníky a žluté stužky, jež si přítomní připínají jako památku na židovskou hvězdu.

Jiří Brady, 88letý Čech žijící v Kanadě, se do povědomí široké veřejnosti dostal až kvůli kauze neudělení státního vyznamenání (všechny články najdete zde). Avšak trochu zapadly důvody, proč se Brady na seznam nominovaných na ocenění dostal.

Právě příběh muže, který přežil holokaust a o svých zkušenostech přednáší zejména mladým lidem, se rozhodli připomenout studenti z Terezínské štafety.

25.října 2016 v 17:08, příspěvek archivován: 25.října 2016 v 17:13

"Reknu vam jednu vec, co mi na vas vadi. To,ze nechodite k volbam. Jde o demokracii," vytyka Cechum p. Brady.

„Říkáte, že když tichá většina, lidé, kteří by měli promluvit, nepromluví, tak to špatně dopadne,“ reaguje na slova Brady jeden z organizátorů Daniel Řehák. „Proto jsme se rozhodli dále nemlčet. Nejsme lhostejní k hodnotám, které naše ústavní špičky reprezentují,“ napsali studenti.

Akce navazuje na výstavu „VEDEM - Cesta terezínských kluků stále pokračuje“, která dokumentuje tvorbu časopisu dětí z terezínského ghetta za druhé světové války a je přístupná na radnici Prahy 7.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue