Ofenziva u Mosulu pokračovala i v pondělí. Celá operace může trvat měsíce (24....

Ofenziva u Mosulu pokračovala i v pondělí. Celá operace může trvat měsíce (24. října 2016) | foto: Reuters

Lidské štíty, drony a hořící vrty. IS u Mosulu sází na gerilovou válku

  • 91
Islámský stát v Mosulu čelí obrovské přesile. Využívá proto řadu taktik, kterými se snaží zpomalit postup iráckých a kurdských jednotek. Džihádisté do boje vysílají drony či sebevražedné atentátníky a využívají důmyslnou síť tunelů. Při obraně města mohou nasadit lidské štíty.

Bitva o Mosul vstoupila v pondělí do druhého týdne. Irácké jednotky dosud ve spolupráci s Kurdy obsadily 80 vesnic a zabily nejméně 800 džihádistů. Do operace je nasazeno na 90 tisíc bojovníků, Islámský stát má k dispozici desetinu mužů (aktuální vývoj bitvy můžete sledovat na interaktivní mapě zde).

Islámský stát

Experti však varují, že díky gerilovým taktikám boje mohou odolávat i několik měsíců. Postup spojeneckých sil zpomalují zejména tisíce nastražených výbušných zařízení. Během prvního týdne ofenzivy irácké armádní velení informovalo o zajištění dvou výroben bomb. Vojáci v terénu řízeně odpálili na 400 výbušných zařízení.

Velitel kurdských speciálních jednotek Zerávání Bajat Mzuri serveru CNN sdělil, že po výbuchu nastražených bomb zemřelo při ofenzivě více vojáků než během přestřelek. „Dávají je na cesty i do domů. Osvobodíme vesnici a bomby jsou všude. Lidé se vrátí do svých domovů, otevřou dveře či ledničku a vyletí do povětří,“ popsal. Čištění jednotlivých vesnic je podle něj zdlouhavé a může trvat mnoho týdnů.

Tunely, drony a sebevražedné útoky

Islamisté při obraně města sází také na sebevražedné útoky. Nejčastěji do akce vysílají auta napěchovaná výbušninami či dobrovolníky navlečené do sebevražedných vest, píše AP. Do pondělí irácké jednotky zlikvidovali 127 automobilů plných výbušnin.

Sebevražedné vesty či batohy Islámský stát vyrábí z trhaviny C4, ložiskových kuliček a dalších kovových předmětů. Džihádisté ověšení výbušninami vyčkávají na průchod vojáků a pak se mezi nimi odpálí. Ztráty na životech mohou být při takových útocích významné.

Od vyhlášení chalífátu před více než dvěma lety vznikla v Mosulu a jeho okolí důmyslná síť tunelů. Ty umožňují bojovníkům IS nepozorovaný pohyb po městě i případný únik. Síť podzemních chodeb se hodí i při útocích na irácká vojska. Při jednom z nečekaných výpadů se před postupujícími vojsky náhle ze země vynořila skupina ozbrojenců. Moment překvapení je v tomto ohledu rozhodující, zvlášť v případě, že útočníci nesou sebevražedné vesty (více o tunelech IS v Mosulu zde).

Islámský stát nasazuje i moderní techniku a nad bojiště vysílá drony. Ty sice velkou zkázu v řadách nepřátel nerozsévají, protože mohou nést jen malé nálože, ale poskytují důležité informace o postupu nepřátelských vojsk a vývoji na bojišti.

První úspěšný útok dronem si islamisté připsali v polovině října. V Iráku stroj řízený na dálku přistál mezi kurdskými milicionáři a příslušníky francouzské speciální jednotky. Následný výbuch zabil oba kurdské bojovníky. Francouzi vyvázli se zraněním (více zde).

Islámský stát se také snaží odvádět pozornost od bojů u Mosulu sérií nečekaných ofenziv v dalších iráckých regionech. Armáda kvůli nim musí štěpit síly. V pátek a v neděli islamisté zaútočili u Kirkúku (více zde). Nájezdu islamistů musí odolávat i město Rutba. Irácká armáda na místo v úterý povolala posily. Rutbu obývá asi 22 000 lidí a naprostá většina z nich jsou sunnité. Město leží v provincii Anbár a je považováno za nejodlehlejší město v Iráku, ale nachází se na strategickém místě, na silnici spojující Bagdád s Ammánem.

Psychologická válka

Křišťálová Lupa 2016

Samostatnou kapitolou taktiky islamistů je psychologická válka. Islámský stát často zřizuje své základny přímo v domech civilistů, používání lidských štítů opakovaně odsoudila OSN. Islamisté před zahájením ofenzivy podle nepotvrzených zpráv nahnaly stovky lidí z okolních vesnic do centra Mosulu. Posloužit měly jako lidské štíty přímo na bojišti (více o taktice lidských štítů zde).

Čeští lékaři a instruktoři zamíří do akce v Iráku proti Islámskému státu

Na civilní obyvatelstvo teroristé cílí i po tom, co jejich město osvobodí irácká a kurdská vojska. Smutným příkladem je sobotní masakr ve městě Nimrud. Místní obyvatelé si mysleli, že jsou po průchodu armády v bezpečí. Islamisté se však jen ukrývali a následně zavraždili nejméně 40 civilistů.

Irácká armáda v současnosti nemá dostatek prostředků na hlídání všech osvobozených měst a vesnic. Islamisté toho v posledních dnech několikrát využili. Mluvčí OSN v úterý informoval, že džihádisté se u Mosulu dopouští nepředstavitelných krutostí. Iráčané na osvobozeném území objevili těla 50 bývalých policistů, našla se také těla 70 zabitých vesničanů a 15 dalších, které radikálové naházeli do řeky. Mluvčí varoval, že islamisté mohou v krajním případě při obraně města použít i chemické zbraně.

Ustupující Islámský stát si osvojil také taktiku, kterou použil Saddám Husajn během války v Perském zálivu. Zapalování ropných polí má poničit ropné vrty, oblaka kouře navíc znemožňují přesné bombardování ustupujících islamistů. O víkendu bojovníci IS zapálili také závod na zpracování síry jižně od Mosulu. Zdravotníci ošetřili tisíc lidí, kteří se nadýchali toxických zplodin.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video