Offroady v Jihlavě téměř popřou fyziku a pomohou broukům i korýšům

  • 1
Jihlava o víkendu přivítá českou elitu mezi offroadovými jezdci. Bývalý vojenský areál v příměstské části Pístov totiž bude hostit závěrečný podnik letošního ročníku Mistrovství České republiky v offroad trialu. Terénní vozy zároveň v pístovských mokřadech pomohou celé řadě drobných živočichů.

Na Vysočinu má dorazit podle organizátora Tomáše Kratochvíla z organizace Go Offroad celkem 85 jezdců, mezi nimiž nebudou chybět ani čtyři mistři Evropy v této disciplině. Ve dvou soutěžních dnech budou muset osádky zvládnout řadu nástrah bývalého tankodromu. Tou největší bude zřejmě příkrý svah, který má sklon 45 stupňů.

„Ty stroje, které tady budou, jsou to nejlepší, co existuje. A to, co dokáží vyjet, je skoro až na hranici fyzikálních zákonů,“ láká Kratochvíl, který by českou špičku rád zval na Vysočinu pravidelně.

„Doufáme, že se v Jihlavě Mistrovství republiky usídlí natrvalo a bude se zde jezdit pravidelně každý rok,“ dodal.

Na Vysočině se o během víkendu pojedou vlastně závody hned dva. Kromě mistrovského klání budou mezi sebou soutěžit ještě ryzí amatéři se svými auty. Ti se na Pístovských mokřadech utkávají už od jara 2013.

Největší tůň v areálu dosud žádný speciál neprojel

Kromě toho je pro zájemce připravena ještě jedna speciální disciplína, která se jmenuje Jožin z Bažin. Ta spočívá v tom, že řidič musí projet největší tůň v areálu. „Za dobu, co soutěž pořádáme, se to ještě nikomu nepovedlo, všechna auta jsme museli zatím vytahovat navijákem,“ doplnil Kratochvíl.

Přitom na začátku soutěže se zdá, že nejde o těžký úkol, tůň má momentálně dva metry na šířku a dva metry na délku. Na konci klání se však roztáhne až na 7 krát 15 metrů.

Ač se to zdá paradoxní, ochránci životního prostředí tuto aktivitu vítají. Kola projíždějících aut prý zaručí, aby tůně nezarostly a nezanikly. „Jsou zde biotopy, které pravidelné rozrývání půdy potřebují. Dřív to dělaly armádní stroje,“ vysvětluje Jan Dvořák z občanského sdružení Mokřady - ochrana a management. V tůních žijí například čolci, žáby, korýši, vážky nebo různé druhy brouků.

Sdružení Mokřady se stará zhruba o sedm hektarů pozemků v bývalém vojenském areálu, přičemž o víkendu bude živo zhruba na půlce.