Bobr evropský. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nestřílejte bobry, přesvědčují odborníci. Vytvořili manuál soužití

  • 42
Na jednu stranu škůdce, na kterého mají políčeno vodohospodáři i zemědělci a který ročně způsobí i milionové škody. Na stranu druhou geniální stavitel obydlí i přehrad, ve zvířecí říši překvapivě věrná hlava rodiny. To všechno je bobr evropský. Narovnat negativní kampaň má projekt, který rozjel spolek Dúbek v Rohatci na Hodonínsku.

„I když je bobr chráněný českými zákony i evropskou legislativou, řada lidí si myslí, že by se měl střílet,“ říká na rovinu vedoucí Dúbku Jan Švanyga. I když se o tom nemluví nahlas, bobři bývají obětí nelegálního lovu a většina lidí je vnímá jen jako ničitele krajiny.

Projekt, který finančně podpořilo ministerstvo životního prostředí a který probíhá hlavně na Břeclavsku a Hodonínsku, má pohled lidí na bobra alespoň trochu změnit. Zavede je přímo k bobřím norám a ukáže, jak fascinující tvor to je.

Podívejte se na bobří rodinku:

1. července 2016

Dětem vysvětlí, proč je bobr v přírodě důležitý

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek na obvyklých místech.

Organizátoři se zaměřili hlavně na děti. Připravili pro ně například orientační závod Bobr Cup, jenž děti zavede do míst, která bobr aktuálně obývá.

„Děti se přesvědčí, jak vypadá typická bobří jídelna, nakouknou do bobřího polohradu, sáhnou si na bobří hráz nebo zkusí zaznamenané okusy přiřadit k jednotlivým druhům stromů,“ popisuje Jan Švanyga.

S dětmi se ochránci přírody baví o tom, proč je bobr v krajině důležitý, i když je jeho činnost mnohdy v konfliktu se zájmy člověka. Děti se také naučí, jak před bobrem ochránit stromořadí u vody. Společně budou oplocovat stromy kolem odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi.

„Rádi bychom také udělali jednoduché naučné stezky. Ty zavedou lidi opět do terénu, kde je bobr aktivní. Na stezkách najdou jednoduché instalace s QR kódy. Díky nim se přes mobilní telefon dostanou k informacím ze vznikajícího webového portálu věnovaného právě bobrovi evropskému,“ vysvětluje Švanyga.

Manuál je určen zejména pro úředníky

Podobný web, jenž by se věnoval čistě problematice kolem bobra, zatím chyběl. Sloužit by měl nejen jako zdroj zajímavostí o druhém největším hlodavci, ale také jako pomoc všem, kdo se s bobrem potýkají. Najdou se na něm třeba informace o aktuálních nálezech bobra, ale i informace o legislativě, která se k bobrovi vztahuje, případně o možnosti získat náhradu za škody, jež způsobil.

„Čerstvě byl dokončen také manuál soužití s bobrem. Ten je určen zejména pro úředníky ve státní správě, ale třeba i pro uživatele pozemků. Je to poměrně obsáhlý dokument, jenž poradí, co si počít, pokud bobr udělá to či ono,“ naznačuje koordinátor projektu. Z bezmála stostránkového manuálu chce vytvořit skládačkový leták, který dostanou obce v území, kde bobr aktivně působí.

„Když někomu z místních obyvatel třeba bobr pokácí v zahradě stromy, z letáku zjistí, na koho se obrátit, jak problém řešit, jak získat náhradu škody a jaká preventivní opatření přijmout,“ podotýká Jan Švanyga.

Bobr dokáže způsobit velké škody:

16. dubna 2016