Francouzi začali vyklízet Džungli, migranty rozvážejí po celé zemi

  • 461
Francouzské úřady zahájily v pondělí evakuaci a likvidaci uprchlického tábora v severofrancouzském Calais, kde podle odhadů ve špatných hygienických a bezpečnostních podmínkách žije sedm až deset tisíc migrantů. Operace, kterou vláda označuje za humanitární, potrvá nejméně týden. Na hladký průběh evakuace dohlíží na 1 250 policistů a četníků.

Evakuace začala v osm hodin ráno, migranti se však začali do front řadit už o čtyři hodiny dříve. Krátce před devátou hodinou z tábora odjel první autobus, který s padesáti Súdánci zamířil do Burgundska. Do večera Calais opustilo v 39 autobusech 1 631 uprchlíků. Místní prefektura uvedla, že stále platí plán, aby do konce dne jich bylo přestěhováno kolem 2 000.

Celkově má do 454 připravených ubytovacích středisek po celé Francii odjet šedesátka autobusů s běženci. Každý z nich si může vybrat mezi dvěma destinacemi. Pro migranty je celkem připraveno asi 7 500 lůžek.

Podle reportéra BBC jsou lidé čekající ve frontách zatím v dobrém rozpoložení, i když je situace na místě lehce chaotická. Migranti se totiž musí řadit do zvláštních front podle toho, zda cestují sami, nebo s rodinou.

Francouzské úřady už v takzvané Džungli rozdaly na deset tisíc letáků, ve kterých její obyvatele informovaly o likvidaci tábora. Vyzývaly je v nich také k tomu, aby se dostavili na místo, odkud budou převáženi do jiné části Francie. Tam pak budou moct požádat o azyl. Pokud tak neučiní, hrozí jim deportace.

„Vláda může jen snít o tom, že rozbitím tábora vyřeší migrační problém. Je to chybná úvaha, protože mnoho z těch, kteří nyní odejdou, se vrátí. Navíc stále přicházejí noví běženci, zhruba 30 denně,“ tvrdí místopředseda Auberge des migrants François Guennoc.

Smíření i vztek

Migranti, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, se prý v naprosté většině se situací smířili. Neočekávají se tak nějaké větší nepokoje a násilnosti.

„Tohle místo nemám rád, protože chci odejít do města. Necítím obavy, vůbec tu nejsem šťastný. Nikdy se nesměju, nikdy nepláču. Prostě nic, ale chci odsud odejít,“ uvedl sedmadvacetiletý Aziz ze súdánského Dárfúru podle listu The Guardian.

Počítá se ale s tím, že především někteří muži se pokusí zůstat v oblasti, protože nechtějí žádat o azyl ve Francii, ale v nedaleké Británii. O víkendu došlo mezi skupinami migrantů a policií k několika potyčkám, píše BBC. „K odchodu nás budou muset přinutit. Chceme jít do Británie,“ řekl Afghánec Karhazí agentuře AFP.

Organizace, které na místě působí, uvádějí, že Džungli v posledních týdnech opustilo asi dva tisíce lidí. Dá se proto očekávat, že v okolí tábora budou nyní vznikat squaty s lidmi, kteří se nechtějí cesty do Británie vzdát.

V noci před vyklízením se běženci střetli s policií:

Celá operace zabere asi týden

V úterý do tábora zamíří těžká technika, která srovná se zemí veškeré stany i jiné přístřešky. Celá operace by měla zabrat asi týden. „Nechci používat sílu, ale pokud někteří migranti odmítnou odejít nebo tam budou nevládní organizace způsobovat problémy, policie bude nucena zasáhnout,“ varoval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Křišťálová Lupa 2016

Tábor v Calais začali už na konci minulého týdne opouštět někteří migranti, kteří jsou podle svých slov nezletilí. Na pozvání Londýna zamířili za příbuznými na druhé straně Lamanšského průlivu. Jejich snímky však pobouřily některé Brity, podle kterých jsou někteří z běženců mnohem starší (více čtěte zde).

Otázka migrace patří k ústředním tématům kampaně před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Socialistická vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách a vyvolávají napětí mezi místními obyvateli.

Plány na uzavření tábora vyvolaly protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů z Calais ve svých městech. Tyto protesty nyní nejspíš zesílí.

Francouzské úřady začaly jižní část Džungle bourat už na konci února. Buldozery srovnaly se zemí několik stanů a chatrčí, ušetřily však provizorní kostely, mešity i školy. Asi tisícovka migrantů se musela přestěhovat do oficiálního tábora severně od Džungle, kam úřady nechaly umístit stavební buňky s elektřinou a vytápěním. Nedobrovolné stěhování však provázely protesty i násilnosti (psali jsme zde).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue