ROZSTŘEL: Vláda je úspěšná. Hádáme se o to, čí je to zásluha, řekl Babiš

  • 104
Problém současné koalice je v tom, že se vládní strany neshodnou, kdo může za její dobré výsledky, uvedl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel. Podle něj by proto bylo mnohem lepší, kdyby se i do Sněmovny volilo většinovým systémem.

„Já mám radši, když je skutečně jasné, kdo za ty výsledky může,“ prohlásil Babiš v pátečním Rozstřelu.

Podle něj pramení problémy koalice ČSSD, ANO a lidovců především z jedné věci: závodí se o to, kdo se o dobré výsledky zasloužil. Jako příklad uvedl navýšení peněz do školství. „S paní Valachovou jsem se setkal xkrát, domluvili jsme se na investicích do sportu, do regionálního školství i na platy pro učitele. No, kdo to ušetřil? Já. Ale ČSSD v kampani říkala, že ona to ušetřila. To je ten problém koaličního vládnutí,“ míní ministr financí.

Nebudeme trestat firmy za skokový růst tržeb po EET, řekl Babiš v Rozstřelu

Podle něj by tyto spory vyřešilo zavedení většinového systému i pro volby do Sněmovny - vládla by jedna strana, které by to voliči ve volbách po čtyřech letech zúčtovali. Jak ale dodal, iniciovat takovou ústavní změnu jeho strana neplánuje. „Takovým směrem nepřemýšlím,“ řekl v Rozstřelu.

Avšak některé změny by v budoucnu prosadit chtěl. „Budu se snažit o to, aby se změnil jednací řád Sněmovny. Třeba jako má Bundestag,“ uvedl příklad. Legislativní rada by dle něj neměla být zpolitizovaná. „Měla by spadat třeba pod ministerstvo spravedlnosti,“ navrhl Babiš. „A je třeba si i říct, jestli potřebujeme tolik resortů nebo tolik lidí na Úřadu vlády,“ doplnil další oblasti vládnutí, o jejichž změně ANO uvažuje.

Personální změny v ANO

Tématem Rozstřelu byly i nedávné volby. „Ten výsledek nebyl nijak oslnivý. Žádná vlna tsunami, jak psali někteří novináři, nebyla. Dvacet jedna procent není moc,“ komentoval výsledek.

I proto nevylučuje, že dojde v krajích k personálním změnám. „Možná by někteří, kteří jsou ve vyšších pozicích, měli přemýšlet, zda-li by tam měli být či nebýt,“ prohlásil šéf ANO. Jak upřesnil, nebyl v kampani spokojený například s tím, jak někteří členové hnutí zabezpečovali mítinky a kolik lidí na ně dokázali přilákat.

Kritiku namířil i na předvolební rétoriku politiků konkurenčních stran. „Oni lhali, říkali, že chceme privatizovat kraje, ale my nechceme,“ ujistil v diskusním pořadu. „Ani naše vláda nic neprivatizovala, nevidím důvod,“ dodal.

Ministři létající do Číny

V diskusi reagoval i na vážné nařčení ze strany komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka, že ČSSD dostává peníze od čínských investorů. To je podle Nováčka i důvod, proč se premiér Bohuslav Sobotka spolu s předsedy obou komor parlamentu a prezidentem distancovali od setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a některých poslanců a senátorů s dalajlámou (více čtěte zde).

„Do Číny lítalo tolik ministrů vlády, někteří i opakovaně, ale co z toho vypadlo, nevím,“ řekl Babiš s tím, že ale žádné detaily ke spojení ČSSD s Čínou nemá. „Vyloučit se to nedá,“ dodal.

Podle sociální demokracie je Nováčkovo nařčení lež. „ČSSD zásadně odmítá lživé informace a snahy propojit financování sociální demokracie s čínskými investory,“ uvedl mluvčí strany Michal Kačírek.

ANO bude kandidáta na Hrad zřejmě vybírat v primárkách

V tom, koho podpoří v prezidentských volbách, zatím hnutí ANO nemá jasno. „Předsednictvo přišlo s nápadem, že bychom udělali nějaké primárky. Já se k tomu přikláním. Takže přijde referendum v rámci hnutí - pokud vygeneruje kandidáta, tak bychom ho podpořili,“ uvedl Babiš. Jak ale dodal, pro něj osobně to zatím není téma, kterým by se zabýval.

Komentovat aktivity současného prezidenta prý nemá zapotřebí. „V některých tématech, jako je třeba migrace, s ním souhlasím. V něčem naopak nesouhlasím, třeba že bychom měli přejít k euru,“ řekl ministr financí.

Občasné výtky ze strany Miloše Zemana vítá. „Jsem rád, že mě pan prezident občas kritizuje, oprávněně. Občas mě ale i pochválí. Na rozdíl od ostatních, od kterých je vždy kritika,“ dodal.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video