Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na výročním setkání Rady OSN pro lidská práva. (29. 2. 2016) | foto: Reuters

Velmoci blokují jednání o Sýrii. Šéf OSN chce schůzi lídrů všech 193 zemí

  • 97
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval ke svolání zvláštní krizové schůze Valného shromáždění OSN kvůli válce v Sýrii. Tento orgán, v němž jsou zastoupeny všechny členské státy, musí podle něj k tématu zasednout, protože zablokovaná Rada bezpečnosti kontrolovaná velmocemi neplní svou roli.

Svolání zvláštní krizové schůze Valného shromáždění připouští rezoluce OSN z roku 1950. Při jejím použití může 193 zemí na Valném shromáždění vydat rezoluci s doporučenými společnými opatřeními, pokud Rada bezpečnosti nejedná.

„Vyzývám vás všechny ke spolupráci a ke splnění vaší kolektivní odpovědnosti za ochranu (lidí),“ řekl Pan Ki-mun. „Je mi líto, že Rada bezpečnosti selhala při plnění svých povinností zachovávat mír a bezpečnost pro Sýrii,“ dodal šéf OSN.

Naše a syrské síly pozastavily nálety na Aleppo, oznámil ruský ministr

Rusko jako spojenec Damašku vetovalo od roku 2011 pět rezolucí Rady bezpečnosti ohledně Sýrie. Čína jako další stálý člen Rady bezpečnosti vetovala první čtyři z těchto rezolucí.

Svolání zvláštní krizové schůze Valného shromáždění podporuje podle Reuters například Kanada a také organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Valné shromáždění za svou historii zasedlo ke zvláštní krizové schůzi desetkrát, naposledy v roce 2009 v souvislosti s izraelskými operacemi na okupovaných palestinských územích. Krizovou schůzi může svolat většina ze 193 členů Valného shromáždění nebo devět států z 15členné Rady bezpečnosti.

Summit EU odsoudil násilí v Aleppu

Válce v Sýrii se ve čtvrtek do noci věnovali na říjnovém summitu i lídři EU. Předseda unijních schůzek Donald Tusk na noční tiskové konferenci uvedl, že Evropská unie ostře odsuzuje násilí na civilistech, kterého se dopouští režim prezidenta Bašára Asada a Rusko v obleženém syrském městě Aleppo, a žádá jeho okamžité zastavení.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande zdůraznili, že EU si pro případ pokračujícího násilí nechává otevřené všechny možnosti reakce, včetně sankcí. Závěrečný dokument, který vzešel z jednání šéfů států a vlád osmadvacítky, oproti původnímu návrhu už ovšem neobsahuje zmínku o cílených sankcích. Zmiňuje pouze, že EU zváží v případě pokračování současných masakrů všechny dostupné možnosti.

Podívejte se na nedávné záběry rozbombardovaného Aleppa:

Jak v pátek připomněla Merkelová, bombardování města je podle EU v rozporu s principy lidskosti a je zcela nepřijatelné. Unie proto musí zvažovat všechna dostupná opatření, včetně sankcí, aby jej zastavila, byť tyto úvahy nebyly podle Merkelové v centru čtvrteční debaty prezidentů a premiérů.

„Soustředili jsme se na otázku, co pro nás válka v Sýrii znamená. A dali jsme jasně najevo, že uděláme, co je třeba, abychom zajistili přístup humanitární pomoci k lidem, kteří jsou v Aleppu izolováni a obklíčeni,“ prohlásila Merkelová.

Tusk novinářům řekl, že v debatě lídři připomněli nejrůznější ruské aktivity - od narušování vzdušného prostoru přes dezinformační kampaně, kyberútoky a zasahování do politického procesu v unijních zemích až po přístup k vyšetřování katastrofy letu MH17 nad Ukrajinou. „Z těchto příkladů je jasné, že ruskou strategií je oslabení EU. Realitu hodnotíme střízlivě a nemáme iluze. Naším cílem není zvyšování napětí s Ruskem, jednoduše reagujeme na kroky, které Rusko činí,“ prohlásil Tusk.

Podle kancléřky chce EU s Ruskem dobré vztahy a otevřené komunikační kanály, přesto ale musí dát své postoje - speciálně právě k Sýrii - jasně najevo. Merkelová své unijní partnery také informovala o středečních rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Berlíně (více o schůzce čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue