Dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou

Dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ryze soukromá cesta? Dalajláma měl v Praze oficiální policejní ochranu

  • 112
Česká republika zřejmě stále neví, jak se postavit k tibetskému vůdci dalajlámovi. Zatímco politici hovoří o „ryze soukromé cestě“, host letošní konference Forum 2000 se těšil oficiální policejní ochraně. O jejím přidělení rozhodl podle policejního prezidia ministr vnitra Milan Chovanec.

Kdo návštěvu z Tibetu sledoval, neušlo mu, že dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou, ač se od něj čtyři nejvyšší ústavní činitelé včetně premiéra a prezidenta distancovali a jeho cestu označili za ryze soukromou (celé prohlášení ústavních činitelů zde).

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán na dotaz MF DNES vysvětlil, že o přidělení „krátkodobé ochrany“ rozhodl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Česká republika má jako civilizovaná země povinnost zajistit významným hostům na svém území bezpečnost. Pan ministr považuje za samozřejmé, že osobnost podobného typu dostane z bezpečnostního hlediska adekvátní ochranu. Proto se žádosti organizátorů konference Forum 2000 rozhodl vyhovět,“ napsala ve čtvrtek mluvčí ministra vnitra Lucie Nováková.

Podle vnitra tedy nebyl dalajláma jen turista, ale „významný host“. Myslí si to i na Hradě, podle kterého by se s dalajlámou neměli ministři setkávat v pracovní době? „Klíčové je stanovisko pana premiéra, který jednoznačně potvrdil svou politiku přátelských vztahů s Čínskou lidovou republikou,“ reagoval vyhýbavě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Setkali se s dalajlámou raději jen soukromě

Celá „kauza dalajláma“ začala tak, že se s představitelem exilové reprezentace Tibetu sešel lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Ihned následovalo společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“. Byl to vzkaz do Číny, že v Česku nenastal po letošní návštěvě čínského prezidenta žádný státní převrat a Herman se s duchovním sešel soukromě.

Stejné ujištění zaznělo také přímo v Číně prostřednictvím českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého, kterého si zde ještě před setkáním zmíněných mužů předvolali (více o předvolání velvyslance v Pekingu čtěte zde). Vysvětlil tam, že šlo o soukromou návštěvu a ministr se s dalajlámou sešel rovněž soukromě.

Křišťálová Lupa 2016

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček v rozhovoru pro iDNES.cz zase šalamounsky poznamenal, že ministr Herman se neměl s dalajlámou scházet v pracovní době, ale ve volnu (více o slovech Kmoníčka v pořadu Rozstřel na iDNES.cz čtěte zde).

Čínské velvyslanectví v Praze vydalo ve čtvrtek v reakci na hojné novinářské dotazy oficiální prohlášení, v němž ústy svého mluvčího označuje dalajlámu za „politického exulanta, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám“. „Čínská strana v reakci na tuto skutečnost vyjádřila silnou nespokojenost a důrazný nesouhlas (...) Důrazně se stavíme proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu,“ stojí v prohlášení.

Sobotka: Kamkoli dalajláma přijede, čínská ambasáda je velmi aktivní:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue