Sparťané se radují v utkání Evropské ligy na hřišti Beer Ševa po trefě Matěje...

Sparťané se radují v utkání Evropské ligy na hřišti Beer Ševa po trefě Matěje Pulkraba. | foto: Reuters

Dvě domácí prohry a vítězství venku. V pohárech se vytáhla jen Sparta

• 19
Evropská liga fotbalistů má za sebou polovinu základní části a dva ze tří českých týmů jsou poslední v průběžných tabulkách svých skupin. Plzeň a Liberec na dno poslaly domácí porážky s Astrou Giurgiu resp. Fiorentinou. Ve třetím kole byla úspěšná jen Sparta, která vyhrála v Izraeli nad mistrovskou Beer Ševou.

Tři české týmy odehrály v letošním ročníku Evropské ligy celkem devět utkání a vybojovaly pouhá dvě vítězství.

O obě se postarala Sparta, na minulý překvapivý triumf nad Interem Milán navázala v Izraeli. Vůbec se jí nepovedl první poločas, kdy se jen bránila. Po přestávce se zlepšila a v 71. minutě po centru Dočkala dal jediný gól utkání střídající Pulkrab.

„Je to příjemné, když vyhrajete před tak skvělým publikem a s tak skvělým soupeřem. Ale teď už přemýšlím nad nedělním utkáním v Plzní,“ prohlásil sparťanský trenér David Holoubek.

Před čtyřmi týdny se posunul z asistenta a tým pod ním ještě neprohrál. Začal výhrou nad Interem, v lize remizoval v Brně a porazil Jihlavu. V domácím poháru postoupil přes České Budějovice a teď se raduje z vítězství nad izraelským šampionem. „Je zapotřebí euforii nechat na jindy. Možná za pár týdnů budu skákat radostí,“ poznamenal Holoubek.

Ukáže se už v neděli v Plzni v ligovém šlágru. Sparťané do něj půjdou unavení po náročné misi v Izraeli umocněné dlouhým cestováním. Plzeň zase s narušeným sebevědomím, když Astře Giurgiu podlehla 1:2. Navíc nepodala dobrý výkon.

V pohárech se jí nedaří už rok, nevyhrála dvanáct zápasů za sebou. Letos pod novým koučem Pivarníkem má na kontě včetně kvalifikace o Ligu mistrů pět remíz a dvě prohry, ale nic ztraceného není. V tabulce Evropské ligy je sice poslední, ale na AS Řím a Austrii Vídeň ztrácí jen tři body, na Astru jeden.

„Situace je pro nás samozřejmě složitá. Výsledkově, herně ani bojovností jsme zápas nezvládli. V obraně jsem vnímal obrovský problém, protože jsme se vrátili zase zpět na začátek sezony. Byl to z naší strany vůbec nejhorší výkon na podzim a v každé činnosti jsme byli horší než soupeř,“ řekl trenér Roman Pivarník.

Liberci se proti Fiorentině vůbec nepovedl první poločas, už po třiadvaceti minutách prohrával o dvě branky. Po hodině hry sice snížil díky dorážce Ševčíka, ale snahu o vyrovnání zmařila další chyba a dobře vyřešený brejk soupeře.

„Bohužel v momentě, kdy náš tlak vrcholil a ve vzduchu viselo vyrovnání, jsme udělali triviální chybu v rozehrávce, soupeř z brejku zvýšil na 3:1 a bylo po zápase,“ poznamenal kouč Jindřich Trpišovský.

Jeho tým Evropskou ligu zahájil remízou na hřišti Karabachu, následující domácí duely s PAOK Soluň a Fiorentinou výsledkově nezvládl. A i on je v tabulce poslední.