Děti z Calais nejsou děti, zdá se Britům. Test zubů vláda odmítá

  • 647
Snímky běženců, kteří na pozvání Londýna zamířili z tábora v Calais za příbuznými na druhé straně Lamanšského průlivu, pobouřily některé Brity. Nevěří, že jde o nezletilé. Poslanec David Davies navrhl povinný rentgen zubů, což by jejich věk pomohlo určit. Dentisté ani ministerstvo vnitra nesouhlasí.
Křišťálová Lupa 2016

Velká Británie začala od pondělí přijímat desítky běženců z Calais, kteří jsou podle svých slov - a francouzských úřadů - nezletilí. Aby mohli nastoupit do autobusu a zamířit tunelem do anglického Folkestonu, musejí mít v ostrovním království příbuzné.

Podle OSN a dobrovolníků pečujících o migranty v Calais tyto podmínky splňuje zhruba polovina z 1 300 běženců, kteří při nedávném sčítání uvedli, že jsou nezletilí a osamocení (psali jsme o tom zde).

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval britskou vládu, aby „splnila svou morální povinnost“ a děti pustila za příbuznými. Londýn cestu před několika dny odsouhlasil.

Fotografie prvních přistěhovalců však část britské veřejnosti rozzuřily. Nevěří, že mladíkům ještě nebylo osmnáct.

„Nepřipadají mi jako děti. Doufám, že britská pohostinnost není zneužívána,“ ozval se na Twitteru konzervativní poslanec David Davies, spolustraník premiérky Theresy Mayové.

Později přidal i vlastní svědectví z francouzského tábora. „Neviděl jsem tam žádné děti. Jen tisíce mladých mužů a aktivisty, kteří jim nabízeli rady, jak se dostat do Spojeného království,“ vylíčil. Migranti by podle něj měli projít lékařským testem, který odhalí jejich skutečný věk. Konkrétně navrhuje rentgenové vyšetření zubů.

Nejsme hraniční stráž, bouří se lékaři

Migranti v Calais často nemají doklady, případně se jich před setkáním s pohraničníky zbavují. Jejich věk tak bez asistence lékařů není možné určit. Britští úředníci mají podle serveru The Telegraph pokyn, aby k běžencům přistupovali jako k dospělým, pokud nevypadají výrazně mladší.

Džungle a opuštěné děti

Improvizovaný tábor u Calais leží nedaleko dálničního přivaděče k přístavu, odkud vyplouvají trajekty do britského Doveru. U města také ústí železniční tunel pod Lamanšským průlivem.

Tisíce běženců podnikají nebezpečné pokusy o nelegální překročení hranice v útrobách kamionů, případně zkoušejí projít tunel pěšky. Migranty zachycené v přístavu, na lodi či na francouzské straně tunelu úřady vrací do Francie. Kdo však projede až do Anglie, má reálnou šanci, že mu tamní úřady udělí azyl. Nelegální překročení hranice bývá v takovém případě zapomenuto.

Jednou z cest, jak dostat do Británie celou rodinu a neriskovat na dálnici zdraví dětí, je opustit potomky v Calais. Pokud se rodičům skutečně podaří získat v Británii azyl, mohou následně požádat o bezpečný převoz dětí v rámci sjednocení rodiny. Dítě však může také zcela osiřet, pokud rodiče při pokusu o překonání hranice zemřou.

Statistiku „izolovaných nezletilců“ mohou migranti také uměle navýšit - stačí, když třeba dvacetiletý běženec bez dokladů řekne, že mu ještě nebylo osmnáct. OSN, neziskovky ani úřady prakticky nemají možnost, jak jeho věk ověřit.

Statistiky britského ministerstva vnitra obavám z podvodu nahrávají. Úřady během 12 měsíců do srpna 2015 nechaly zrentgenovat chrup 574 žadatelů o azyl, kteří tvrdili, že jsou nezletilí. Ukázalo se, že dvě třetiny z nich lhaly.

Daviesova výzva přesto narazila na odpor. S povinným vyšetřením běženců nesouhlasí v první řadě samotní zubaři.

„Nejen, že jde o nepřesný způsob zjišťování věku. Je také nevhodné a neetické pořizovat rentgenové snímky lidí, pokud to není přínosem pro jejich zdraví,“ ohradila se podle magazínu Politico Britská asociace dentistů.

Ministerstvo: Hodnotíme slova, vzhled a chování

Asociaci podpořila také britská odnož mezinárodní organizace Doctors of the World. „Zdravotníci nejsou hraniční stráž,“ uvedla v prohlášení, kde testy označila za neetické a zbytečné.

Stejně odmítavý postoj zaujalo i ministerstvo vnitra. Každý člověk, kterého francouzská charita doporučí k cestě do Anglie, musí podle ministerstva absolvovat pohovor s francouzskými i britskými úřady.

„Pokud není k dispozici jasný a důvěryhodný doklad o věku, pro jeho určení jsou využita kritéria jako vzhled a chování,“ řekl deníku The Guardian jeho tiskový mluvčí. „Rentgen chrupu nepoužíváme,“ doplnil. Zopakoval přitom námitky lékařů, že metoda je nepřesná a neetická.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video