Zakouřené tunely na D8. Hasiči a stavbaři testovali jejich bezpečnost

  • 2
Speciální kouřové zkoušky prodělaly ve čtvrtek tunely Radejčín a Prackovice, které jsou součástí posledního nedokončeného úseku dálnice D8 přes České středohoří. Radejčínský tunel se začal stavět před šesti lety, dnes je kompletně hotový a stál zhruba miliardu korun.

Obrovským fukarem stavbaři a hasiči simulovali nejhorší možnou variantu proudění vzduchu při kouřové zkoušce v jednou z tubusů tunelu Radejčín. Situaci jim navíc ztěžovala „nehoda“ autobusu, která způsobila požár.

Do tubusu proudil vzduch rychlostí 3 metry za sekundu proti směru jízdy. Vzduchotechnika tyto 3 metry musí otočit ven z tunelu na stejnou rychlost.

„Podařilo se to během 2 až 2,5 vteřin což je výsledek, který odpovídá projektu,“ řekl spokojeně Aleš Lebl, bezpečnostní technik tunelů Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem autostrády.

Požární větrání je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků tunelů a z jednoho tubusu se nesmí dostat do druhého.

Spouštění požárního větrání

Je to důležité k ochraně osob, které zůstaly v tunelu stát s autem před samotným požárem i pro ty, které už jsou v zakouřené části. Ti, kteří mají požár za zády, by měli odejít bočním vchodem do druhého tunelu.

„Ti, co mají oheň před sebou, opustí tunel proti směru své jízdy. Větrání se ale spustí i v případě, že vznikne kolona a koncentrace škodlivin v tunelu nebezpečně stoupnou,“ popsal Lebl.

Tunel Radejčín je také mnohem bezpečnější než ty na D8 před hranicí s Německem. Tamní tunely Panenská a Libouchec mají oba pruhy silnice v jednom tubusu široké 7,5 metru, radejčínský je o 2 metry širší.

V případě menší nehody tyto dva metry podle stavitelů znamenají, že zde lze vůz odstavit a ostatní ho mohou objet i bez zavření tubusu. Značně to usnadňuje i údržbu.

,