V Praze už se volí prezident USA. Hlasují turisté i digitální nomádi

  • 9
Zatímco do hlavního volebního dne zbývají v USA ještě skoro tři týdny, Američané žijící momentálně mimo Spojené státy už volí. Americké centrum v Praze uspořádalo akci, kde pomáhali občanům USA správně poslat volební lístek s hlasem do USA.

Pár desítek metrů od amerického velvyslanectví v Praze se konala v pondělí 17. října netradiční událost. V Americkém centru, které obvykle pořádá například tematická setkání kulturní akce pro veřejnost, se scházeli Američané ke své „občanské povinnosti“ a lidé z konzulárního oddělení velvyslanectví jim pomáhali vyznat se v možnostech amerického volebního práva.

Vzhledem k tomu, že je v každém státu volební právo - a tedy i hlasování v nepřítomnosti - upraveno trochu jinak, pomáhal generální konzul především lidem, kteří sice věděli, že mohou hlasovat, ale nebyli si jisti, jak.

Přednášková místnost Amerického centra se proměnila v místnost volební

Vhození hlasu do volební urny (v tomto případě spíše speciální schránky)

„Voliči, kteří se nacházejí v zahraničí v den voleb, mohou přijít se svými volebními lístky na americkou ambasádu a nechat svůj hlas poslat do USA,“ vysvětlil nám generální konzul Nikolas Trendowski. „Máme padesát států a každý má své volební zákony.“

V některých případech pošle volič svůj hlasovací lístek, který dostal poštou poté, co se registroval k volbě v nepřítomnosti (tzv. absentee ballot). Kromě toho ale může vyplnit federální hlasovací lístek (tzv. federal write-in ballot) a zaslat jej příslušnému volebnímu úřadu podle místa bydliště v USA. Podrobněji jsou možnosti popsány na webu amerického ministerstva zahraničí nebo na stránkách federálního programu pro volební asistenci. V místnosti byla prominentně umístěna nejen americká vlajka, ale právě i povzbuzení: „Američané mohou volit odkudkoli na světě.“

Volili expati, turisté i digitální nomádi

Mluvili jsme s několika Američany, kteří k „pražským“ volbám přišli. Byli mezi nimi lidé, kteří v Česku žijí a pracují dlouhodobě, ale také turisté, kteří se zde zastavili právě kvůli volbám.

Tričko jednoho z voličů s anglickým idiomem kontrastujícím s tradiční nálepkou „I Voted“

Výrazný podíl na návštěvnících měla i skupina „digitálních nomádů“, tedy lidí, kteří pracují na dálku a cestují přitom po světě. „Jsem na cestách už více než rok, pomáhám organizovat cesty pro ostatní digitální nomády,“ vysvětlila nám Libryia Jonesová, která rozdávala těm, kteří odvolili, typické americké nálepky „I voted“ (tedy: mám odvoleno).

„Když se moje maminka dozvěděla, že budu volit v cizině, nakoupila mi celou roli těchto nálepek,“ směje se Jonesová. Nálepky měly u přítomných voličů i jejich rodin velký úspěch. Pro Američany je to tradiční symbol spojený se dnem voleb. Jonesová ostatně povzbudila celou svou skupinu asi padesáti cestovatelů, aby přišli volit. Někteří využili pondělní akce, jiní volili již před tím na podobné akci, kterou pořádal v Praze americký velvyslanec.

Jednou z možností, jak volit v nepřítomnosti, je tzv. Federal Write-in Absentee Ballot, tedy hlasovací lístek, na který volič napíše kandidáta, pro kterého hlasuje. Lístek potom v zabezpečené obálce putuje do volební místnosti ve voličově domovině.

Voličů jsme se úmyslně neptali, koho volili ani jak předpokládají, že volby dopadnou. Vypovídající hodnota takové otázky je ostatně notoricky nízká. Američané žijící mimo USA jsou atypickou skupinou, ze které nelze usuzovat na názor celé populace. Kromě voleb na dálku mohou Američané v řadě států zvolit také „volby s předstihem“ (tzv. early voting), což je možnost využívaná například těmi, kteří nemohou přijít k volbám v úterý 8. listopadu (více o volbách v předtermínu zde).

Celkově se v pondělí během tří hodin, kdy akce trvala, zastavilo kolem čtyřiceti voličů. Není to ale první ani poslední možnost pro Američany v Praze, jak volit. Nadále mohou hlasovat na ambasádě a - v závislosti na legislativě jejich domovského státu - mohou v následujících dnech posílat své hlasy i dalšími způsoby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue