Loutka Putina a úcta k ženám. Trump a Clintonová bojovali v poslední debatě

  • 806
Hillary Clintonová nařkla v poslední televizní debatě Donalda Trumpa z toho, že je loutkou Vladimira Putina. Do sporu se kandidáti dostali ohledně útoků hackerů na předvolební kampaň. Řešili současnou situaci v Sýrii a Iráku i obvinění ze sexuálního obtěžování. Trump odmítl potvrdit, že v případě prohry uzná výsledky voleb.

Moderátor Chris Wallace debatu zahájil diskuzním blokem zaměřeným na Nejvyšší soud. Oba kandidáti odpovídali na otázku, kam by soud měl vést Spojené státy a jak by měl interpretovat Ústavu.

Americké volby

„Soud má stát na straně lidí. Je důležité, aby ukázali, že stojíme za právy lidí,“ sdělila Clintonová. Zmínila téma přístupu ke střelným zbraním. Omezení podle ní není v rozporu s druhým dodatkem Ústavy Spojených států. Mimo jiné chce opravit nedostatky při nákupu zbraní přes internet.

Podle Trumpa je extrémně důležité, aby v Nejvyšším soudu zasedali nestranní soudci, kteří ochrání všechny dodatky americké Ústavy. „Vykládali by Ústavu jako lidé, kteří ji zakládali,“ míní republikánský kandidát. I on považuje druhý dodatek za velmi důležitý.

Debata se následně stočila k tématu potratů. „Chci obhajovat ženská práva. Každá žena by si o tomto měla rozhodnout sama,“ prohlásila. Podle Trumpa přístup Clintonové znamená, že děti bude možné vytrhávat z dělohy i v devátém měsíci těhotenství. Trump by jako prezident jmenoval soudce Nejvyššího soudu, kteří se staví proti potratům a kteří nepoškodí právo Američanů držet a nosit zbraně (přehled zákonů o potratech v jednotlivých státech najdete zde).

Migrace a loutka Putina

Oba kandidáti se následně zaměřili na problematiku migrace. Podle Trumpa míří z ciziny do USA drogy. „Potřebujeme silné hranice. Já chci postavit zeď (na hranici s Mexikem). Jednu z prvních věcí, co udělám, tak dostanu drogové mafiány pryč z naší země,“ slíbil Trump. Už na počátku září prohlásil, že v případě zvolení vytvoří speciální jednotku pro deportaci nelegálních přistěhovalců (více zde).

Křišťálová Lupa 2016

Clintonová namítla, že nechce rozdělovat přistěhovalecké rodiny a deportovat lidi bez platných dokumentů. „Chci zavést reformu přistěhovalectví během prvních sta dnů v úřadu. Aby měli ilegální přistěhovalci možnost získat občanství,“ uvedla Clintonová. Podle Trumpa přitom sama před lety hlasovala pro výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Clintonová upřesnila, že zeď by stavěla jen na vybraných místech. Ona sama se chce zaměřit na deportace problémových a násilnických lidí. Dodala, že zlegalizování těch přistěhovalců, kteří už v USA načerno žijí a pracují, prospěje americkému hospodářství. Moderátor jí připomněl, že nedávno mluvila o „otevřených hranicích“. Clintonová prohlásila, že tehdy hovořila o volných hranicích pro obchod.

Jak podle vás dopadla poslední debata uchazečů o Bílý dům?

celkem hlasů: 9781

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 27. října 2016. Anketa je uzavřena.

Zvítězil Donald Trump
Zvítězil Donald Trump 6057
Zvítězila Hillary Clintonová
Zvítězila Hillary Clintonová 3583
Remíza
Remíza 141

Debata náhle změnila směr a Clintonová se vrátila k údajným útokům ruských hackerů a zveřejnění soukromých emailů na serveru WikiLeaks (více zde). Tvrdí, že útoky přišly na příkaz nejvyšších míst ruské politiky. Odvolává se na tajné služby. Trump prohlásil, že Clintonová nemá ráda Putina, protože je chytřejší než ona. Sám však hackerské útoky také odsuzuje. Demokratka kontrovala a nařkla Trumpa, že je Putinovou loutkou.

Ekonomika a boj proti Islámskému státu

Po poněkud chaotické části rozpravy přišla řeč na ekonomiku. „Když se daří střední třídě, daří se Americe. Chci nastartovat program pro tvorbu pracovních míst,“ tvrdí Clintonová. Studenti podle ní mají opouštět vysoké školy bez dluhu, který by je v životě omezoval. „Chceme, aby nejbohatší lidé a korporace platili větší daně,“ dodala.

Trump varoval, že Clintonová by zvýšila daně pro všechny. „Náš plán je volný obchod. Náš pracovní trh trpí kvůli dohodě NAFTA. Pracovní místa jsou v Mexiku a my je chceme přinést zpět do USA. Chci snižovat daně. Vrátíme miliardy dolarů zpátky do USA,“ sliboval Trump. Podle Clintonové taková taktika povede k růstu státního dluhu (jak se kandidáti staví k ekonomickým otázkám, ukazuje přehled Wall Street Journal).

Podle Trumpa může za ekonomické problémy USA také to, že platí za ochranu cizích států. „Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?“ zeptal se Trump.

Od ekonomických témat moderátor přešel k bloku o způsobilosti k vykonávání funkce prezidenta. Trump čelil otázce na jeho údajné sexuální obtěžování žen(více o něm zde). Podle republikánského kandidáta byla většina z obvinění vyvrácena.

„Nikdo nemá větší úctu k ženám než já,“ prohlásil. „S tou kampaní pravděpodobně začala ona,“ dodal a ukazoval při tom na Clintonovou. Vrátil se i k údajné provokatérské kampani demokratů na mítincích republikánů (více zde).

Uznání výsledků

Donald Trump v debatě neřekl, že automaticky uzná případnou porážku, chce tak učinit až uvidí výsledky. Hillary Clintonová prohlásila, že je jeho přístupem zděšena.

"Řeknu to, až to přijde. Zatím vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu," řekl realitní magnát. Uvedl také, že kampaň Clintonové je důkazem podvodných manipulací a machinací. Clintonová na to reagovala tím, že Trumpa nařkla z toho, že pokaždé, když prohraje, obviní ostatní z podvodů.

Trump by podle Clintonové neměl být vůbec k volbám připuštěn. V posledních 40 letech je prvním kandidátem, který nepředložil daňové přiznání, aby dosvědčil své charitativní činnosti.

Zdroj: ČTK

Trump rovněž upozornil na sporné kontakty mezi nadací Clintonových a ministerstvem zahraničí. Clintonová nařčení odmítla a uvedla, že žádné důkazy o možných finančních převodech z ministerstva neexistují. Trump dále řekl, že nadaci přispěla i Saúdská Arábie, která má bídný přístup k homosexuálům i ženám.

Oba kandidáti řešili také současnou situaci v Sýrii a Iráku. Tématem byla zejména ofenziva u Mosulu (více o ní zde). „Nebudu podporovat to, aby se americká pozemní vojska vrátila do Iráku. Jde o to získat zpátky Mosul, ale potom musíme zatlačit také v Sýrii,“ uvedla Clintonová k boji proti Islámskému státu. Chce prosadit zavedení bezletové zóny nad Sýrií tak, aby ochránila životy civilistů.

Trump zpochybnil postup USA. Uvedl, že kvůli špatné zahraniční politice bude ze situace v Iráku těžit Írán. Jak by postupoval on, ale blíže neupřesnil. Varoval před zapojením do bojů v Sýrii či před sesazením syrského prezidenta Bašára Asada. V Aleppu jsou podle něj civilisté bombardováni i kvůli chybám Clintonové. Asad i Putin jsou chytřejší než američtí lídři, tvrdí. Za vzestup Islámského státu podle Trumpa z části může Clintonová.

Na závěr kandidáti odpovídali na otázku ohledně sociálních dávek a systému zdravotnictví. Takzvaný systém ObamaCare je podle Trumpa tragédií. Clintonová chce posílit dávky pro lidi s nízkými příjmy. Peníze získá zvýšením daní pro bohaté.

Oba skončili minutovým projevem, proč by měli stanout v čele USA, ve kterém shrnuli své dosavadní postoje. Po rozloučení s diváky si nepodali ruce (kompletní přepis debaty najdete na serveru New York Times). Poslední debatu podle průzkumů vyhrála Clintonová (více zde).

Šest témat a poslední debata

Debatu hostila Nevadská univerzita v Las Vegas. Wallace pro oba kandidáty připravil šest diskusních bloků po 15 minutách. Každý blok zahajoval moderátor otázkou a Clintonová i Trump měli dvě minuty na odpověď. Ve zbývajícím čase dané téma probírali kandidáti podrobněji.

Wallace jako okruhy debaty stanovil dluhy, přistěhovalectví, ekonomiku, nejvyšší soud, krizová místa ve světě a způsobilost být prezidentem.

Prezidentské volby v USA

Čtvrteční klání bylo vyvrcholením čtveřice televizních debat. Ve dvou už se utkali Trump s Clintonovou, v jedné dostali prostor kandidáti na viceprezidenta Tim Kaine a Mike Pence. V obou dosavadních hlavních kláních se debata vždy stočila k osobním útokům. Trump například hrozil Clintonové vězením (více zde). Viceprezidentská debata byla výrazně klidnější. Vítězem debaty byl u diváků republikán Pence (více zde).

Po debatě není oficiálně vyhlašován žádný vítěz. Média však výkony kandidátů pečlivě analyzují. Podle komentátorů si v předešlých duelech pokaždé vedla lépe Clintonová (více zde). Do amerických voleb zbývají tři týdny, konat se budou 8. listopadu. Předvolební průzkumy favorizují demokratickou kandidátku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue