VIDEO: Tramvaj zdemolovala auto, srážka poslouží jako odstrašující případ

  • 262
Pražský dopravní podnik natočil simulaci srážky auta s tramvají jedoucí rychlostí 40 km/h. Video má posloužit jako odstrašující příklad řidičům, kteří leckdy nevědí, jak se v provozu s tramvají zachovat. Stoupá také počet nehod s chodci, kteří si neuvědomují, že tramvaj má na přechodu přednost.

Jen v první polovině letošního roku se v Praze stalo 672 nehod tramvají, z toho 556 případů byla srážka s vozem, upozornil dopravní podnik. Právě kolize s jiným autem přitom bývá nejčastější příčinou nehod.

Svědčí o tom i loňská čísla, kdy tramvaje havarovaly v 1359 případech, z toho v 1 095 případech narazily do aut.

Havárie tramvají

  • Likvidaci mimořádných událostí, a tedy i nehod, zajišťuje Provozní dispečink tramvají (PDT). Vyšetřování mimořádných událostí je v gesci Policie ČR, případně dalších vyšetřujících orgánů (Dopravní inspektorát, Drážní úřad, atd.).
  • Řidiči tramvají se každé čtvrtletí účastní pravidelných školení, jejichž součástí je také rozbor dopravní nehodovosti. S řidiči tramvají jsou rozebrány příčiny nejčastějších nehod a jsou jim také představena nejčastější místa, kde k nehodám dochází.
  • V letošním roce byl do pravidelného školení nově zařazen hodinový blok psychologického školení s názvem „Jak ovládat své já při komunikaci s neurvalým cestujícím“.

Zdroj: Dopravní podnik

„Převážnou většinu nehod zavinili řidiči automobilů. Jen méně než každou sedmou mají na svědomí řidiči a řidičky tramvají,“ tvrdí mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl. Podíl na zavinění dopravních nehod ze strany řidičů a řidiček tramvají podle něj navíc postupně klesá.

Nejčastější příčinou nehod bývá nepozornost řidičů, nebo také fakt, že někteří z nich zkrátka nevědí, kdy dát tramvaji přednost. Jsou to přitom auta, která nehodu nejvíc „odnesou“.

Dopravní podnik simuloval srážku tramvaje s autem, aby ukázal, jak fatální může mít taková nehoda dopady. Srážka je na videu vidět jak z pohledu řidiče tramvaje, tak zevnitř auta, které po nárazu skončí zdemolované.

Chodci musí počkat

Dalším častým jevem bývají střety s chodci, kteří často nerespektují, že na přechodu má tramvaj přednost. „V posledních letech se začal mírně zvyšovat počet nehod tramvají, jejichž účastníkem byl chodec,“ říká Štábl.

Jen za prvních 6 měsíců se v Praze stalo 41 takových nehod, za loňský rok to pak bylo 99 případů.

V Praze je v provozu 142,7 km tramvajových tratí, na kterých vozí cestující 823 tramvajových vozů. Letos je to 125 let od chvíle, kdy do pražských ulic vyjela první elektrická tramvaj. První doložená nehoda elektrické tramvaje v Praze i Česku se stala 13. července 1891, před oficiálním zahájením provozu.

„Při zkušební jízdě vozu Křižíkovy elektrické dráhy na Letné v Ovenecké ulici se kůň s pekařským povozem ulekl tramvaje a vozka strhl povoz do cesty tramvaje. František Křižík nabídl tehdy pekaři Janu Vyhnalovi 20 zlatých odškodného. Od té doby se tramvaje staly nedílnou součástí života pražských ulic a nebudí úlek ani u koní, ani u řidičů a chodců,“ sdělil archivář Pavel Fojtík.

Křišťálová Lupa 2016