Senátor Zdeněk Škromach ve volební místnosti v obci Rohatec (7. října 2016).

Senátor Zdeněk Škromach ve volební místnosti v obci Rohatec (7. října 2016). | foto: Marie Stránská, MAFRA

Končící senátoři dostanou odchodné, Škromach si přijde na 600 tisíc

  • 517
Šestnácti senátorům, kterým za týden skončí mandát, zpříjemní odchod do „civilu“ štědrý finanční bonus. Podle zákona totiž mají nárok na odchodné až ve výši pěti měsíčních platů. Na nejvyšší částku se mohou těšit místopředsedové Senátu Přemysl Sobotka a Zdeněk Škromach.

Nárok na odchodné mají senátoři, kteří svůj mandát již neobhajovali, anebo nyní ve volbách nezískali dostatek hlasů. „Celkově bude na odchodném senátorkám a senátorům za 10. funkční období Senátu vyplacena částka 6,9 milionu korun,“ řekla iDNES.cz mluvčí horní komory Eva Davidová.

„Odchodné náleží senátorovi podle zákona o platech ústavních činitelů ve výši platu, který mu příslušel v posledním měsíci výkonu funkce. K této částce se připočte její násobek v počtu celých ukončených let výkonu funkce, nejvýše však čtyřnásobek,“ doplnila Davidová.

První místopředseda horní komory Sobotka, který již mandát neobhajoval, po odchodu získá 660 000 korun hrubého. Škromach dostane 626 500 korun hrubého, spočítal deník Právo.

Kdo dostane odchodné

Zdeněk Besta, Petr Bratský, Ivana Cabrnochová, Pavel Eybert, Petr Gawlas, Stanislav Juránek, Miloš Malý, Antonín Maštalíř, Jaroslav Palas, Milan Pešák, Jozef Regec, Přemysl Sobotka, Zdeněk Škromach, Josef Táborský, Dagmar Terelmešová, Martin Tesařík

Nejméně si za práci v Senátu odnese Ivana Cabrnochová ze Strany zelených, která v horní komoře působila pouze dva roky - obdrží 197 100 korun. Jako jediná z končících senátorů nezastávala žádnou funkci s příplatkem, její odchodné se proto vypočítává pouze ze základního platu zákonodárce, což letos činí 65 700 korun hrubého.

Škromach po neúspěchu v druhém kole senátních voleb na Hodonínsku k pracovní budoucnosti uvedl, že se nyní musí dohodnout se svým bývalým zaměstnavatelem. „Odešel jsem do politiky jako uvolněný šéf odborů Sigmy. Mezitím se podnik transformoval a, co vím, měly by být mým zaměstnavatelem Moravské naftové doly pana Komárka. Počkám několik týdnů. Spíš budu hledat uplatnění v privátní sféře (rozhovor s končícím senátorem čtěte zde).

Šestiletý mandát odcházejících senátorů skončí 23. října. Podle zákona o platech ústavních činitelů bude odchodné vyplaceno po třech měsících od ukončení mandátu. V případě, že by senátoři začali během té doby pracovat v jiné volené funkci, ztratili by na něj nárok.

Odchodné podle zákona dostávají poslanci, senátoři, členové vlády, europoslanci, soudci Ústavního soudu, členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a Rady Českého telekomunikačního úřadu a soudci okresního, krajského a vrchního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue