Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Není to žádný obtížný hmyz, říká o Senátu místopředseda ODS

  • 6
Jeho úspěchem v senátních volbách si byl šéf občanských demokratů Petr Fiala jistý. I proto přijel v sobotu záměrně do Modrého domu v Jihlavě, kde sledoval výsledky. A Miloš Vystrčil, celostátní místopředseda občanských demokratů, jej opravdu nezklamal.

Bývalý hejtman Vysočiny a exstarosta Telče Vystrčil ve druhém kole Senátních voleb porazil Michala Stehlíka, historika kandidujícího v barvách KDU-ČSL. Co plánuje teď po volbách udělat jako první? Rozhodně ho nečekají žádné dlouhé oslavy či exotická dovolená. Doma musí vymalovat a opravit skříň.

Podrobné výsledky senátních voleb najdete zde

Výsledek senátních voleb na Jihlavsku, Dačicku a Slavonicku byl docela těsný, rozdíl mezi vámi a protikandidátem Michalem Stehlíkem je jen zhruba pětiprocentní. Jaké jsou teď po sečtení všech hlasů vaše pocity?
Samozřejmě příjemné. Pokud vyhrajete a ještě nad tak obtížným soupeřem, cítíte, že někdo vaši práci ocenil a že to, co děláte, asi neděláte špatně. Proto patří mé poděkování voličům. Všem, kteří přišli k volbám a zejména těm, co mne volili. Velké poděkování patří rovněž mé rodině, protože to, co se mnou zažívala poslední měsíce, nebylo jednoduché.

Miloš Vystrčil

  • Narodil se 10. srpna 1960 v Dačicích. Od narození žije v Telči.
  • Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor matematika a fyzika. Návazně se stal učitelem na telčském gymnáziu. Tam působil do roku 1998, tehdy se stal starostou Telče.
  • Když vznikal kraj, kandidoval do jeho zastupitelstva a uspěl. V letech 2000 až 2004 pracoval jako první zástupce hejtmana tehdejšího Jihlavského kraje. Další čtyři roky byl hejtmanem regionu, jenž se přejmenoval na Vysočinu.
  • Od roku 2010 je senátorem za Jihlavsko, Dačicko a Slavonicko. Současně vyučuje na jihlavské Vysoké škole polytechnické.
  • V ODS je celostátním místopředsedou a šéfem krajské organizace na Vysočině.
  • Je ženatý, má dvě dospělé dcery.
  • Mezi jeho záliby patří folková a trampská hudba, přírodovědná literatura a sport.
  • Oblíbeným citátem je: „Kdo chce, hledá možnost, kdo nechce, hledá příčinu.“

Zdroj: osobní webové stránky

Vaše rodina se zapojila i do předvolební kampaně. Vnoučata byla s vámi na plakátech...
Ten plakát vymyslely mé dcery. To nebyl můj nápad, já většinou rodinu do politiky netahám.

Sám říkáte, že Michal Stehlík nebyl lehký soupeř. Co říct na jeho adresu?
Vynaložil veškerou energii, aby mi volební boj znepříjemnil a aby to vítězství nebylo tak výrazné jako v kole prvním. Na druhé straně se ukázalo, že pravdou je to, co říká moje mladší dcera: „Hele, neboj se. Ty máš energie za tři!“ (Vystrčil takto reagoval na slogan rivala, jenž hlásal, že do Senátu jde s energií za dva - pozn. redakce).

Svým spolustraníkům v Jihlavě jste říkal, že vás rival během kampaně i leccos „naučil“ a také, že vás něčím i překvapil. Co třeba to bylo?
V závěru kampaně jsem pochopil, že v rámci touhy být úspěšným se může i stát to, že dlouholetý přítel nebo spolupracovník najednou podpoří protivníka, protože jsou oba dva ze stejné strany a já jsem to nečekal. To je věc, která mě překvapila. Stalo se to, ale nechtěl bych to blíže specifikovat. A pak je tu ještě druhá věc.

Jaká?
Týká se informací prezentovaných v médiích zejména v inzerovaných rozhovorech. Ty informace o mně byly takového typu, že pokud si je přečtete, tak nemůžete říct, že to není pravda. Na druhé straně ale, pokud se neuvedou celé, dostává vás to do pozice, která ukazuje na některé vaše slabé stránky. Pokud chcete nějaký příklad, tak jsem se například v inzerovaném rozhovoru dočetl, že jsem jako kandidát velmi jednostranně zaměřený, protože jsem zejména pravicově orientovaný. A s nikým moc nespolupracující, neboť jsem občanský demokrat. Případně, že mne podporují Soukromníci s dodatkem v závorce Ivo Valenty. Přitom to nejsou žádní Soukromníci Ivo Valenty. On je jedním z členů Strany soukromníků, předsedou je tady přítomný pan Bajer (sledoval taktéž jako šéf ODS Petr Fiala s Vystrčilem výsledky v jihlavském štábu - pozn. redakce). V tom článku ale nebylo napsáno, že mám i významnou podporu Starostů pro občany či SNK-Evropských demokratů. A že ta podpora vznikla ze vzájemné komunikace. Strana soukromníků ČR mi nabídla podporu, já jsem ji neodmítal. Například protože podporuji, aby nebyla zavedena elektronická evidence tržeb EET. A ještě upozorňuju, že všechny tyto věci bych neříkal, kdybych prohrál. To bych nedělal.

Co říkáte nízké volební účasti v senátních volbách?
Mrzí mě, ale s tím nic nenaděláme. Myslím si, že je trochu škoda, že nedokážeme lidem vysvětlit, že Senát není nějakým „obtížným hmyzem“, ale že to je horní komora Parlamentu ČR s významnou rolí v našem politickém systému. Jsem schopen to doložit. Snažil jsem se o to celých šest let. Nedaří se ale lidem vysvětlit tu autoritu Senátu tak, aby ho vzali za svůj, a když se konají senátní volby, tak aby přišli volit. Volební účast patnáct procent, ta je skutečně velmi malá a je to škoda.

Křišťálová Lupa 2016

Jaké cíle jste si dal pro další šestileté volební období v Senátu?
Jak jsem to už říkal, chci dále poctivě pracovat. Nemyslím si, že budu něco výrazného měnit. Na druhou stranu, zkušenosti, které mám, mi možná v Senátu umožní prosadit více věcí, než se mi dařilo v prvním volebním období v letech 2010 - 2016. Myslím tím na různé změny zákonů i změny v rámci fungování Senátu. Velmi intenzivně se chci věnovat samozřejmě i svému senátnímu obvodu a Kraji Vysočina. Leží mi na srdci jejich rozvoj, jenž hodně závisí na tom, jak se bude rozvíjet město Jihlava. Ta by mohla za sebou vytáhnout i další obce a města.

Co venkov?
Dějí se tam úžasné věci. Tamním lidem je třeba dát svobodu a ne je svazovat neustále dalšími byrokratickými povinnostmi, jako je kupříkladu registr smluv pro malé obce nebo plán rozvoje sportu pro malé obce. To malé obce dělat přece nemusí. Tam si stejně každý „vidí do talíře“, nekrade se tam a není třeba, aby to někdo znovu ošetřoval nějakými zbytečnými zákony. Je potřeba se soustředit na „velké ryby“ a na to, kde to nefunguje.

Budete senátor opoziční vůči vládě. Je tím pádem ta vaše úloha v Senátu těžší?
Za ODS jsme v současnosti v Senátu opozičními senátory, ale zároveň jsme svébytnými senátory. Kdyby se někdo zabýval například tím, jakým způsobem jsme ve výboru pro územní rozvoj hlasovali, ukáže se, že některé zákonné normy jsme připomínkovali napříč stranami - bez ohledu na to, kdo odkud je. Prioritní roli tam hrála zkušenost těch lidí z obecních samospráv či z jejich bývalé práce. Já předpokládám, že budu dál prosazovat, aby v našich zákonech převažoval selský rozum. Aby zákony napomáhaly tomu, aby Česká republika i obce fungovaly a ne aby je to brzdilo v rozvoji. Určitě ale dojde v Senátu k nějakým programovým střetům.

Vy jste uspěl i v krajských volbách na Vysočině, obhájil jste mandát zastupitele. Dovedete si představit souběh funkcí senátora a krajského radního?
Ne. Já splním, co jsem slíbil. Budu řadovým krajským zastupitelem a senátorem jako doposud. Takový souběh funkcí je oboustranně prospěšná záležitost. V Senátu studujete různé zákony a pak je připomínkujete. Kraje jsou přitom také připomínkovým místem a jako krajský zastupitel máte ke všem krajským připomínkám přístup. Z toho také můžete při projednávání v Senátu vycházet. A naopak zase kraj a obce mohu informovat o připravovaných normách a jejich dopadech.

Co kdybyste krajským zastupitelem nebyl?
Dobrý senátor by stejně měl s krajem spolupracovat a stejně by v nějakých cyklech měl například hejtmana nebo vedení kraje navštěvovat, aby se ptal: „Tak co, jak to vypadá na úrovni krajů? Jak to funguje? Máte problém s nějakým zákonem?“

Co máte v plánu udělat teď?
Doma musím vymalovat, to jsem slíbit manželce. Také přilepit kus odlepeného plastového pásku u skříně, to jsem také řekl, že udělám až po volbách. A musím koupit baterky do hodin, ty se nám včera zastavily. To je myslím z těch hlavních úkolů všechno.