České basketbalistky si z Kuangčou odvezou titul mistryň světa ve hře 3x3....

České basketbalistky si z Kuangčou odvezou titul mistryň světa ve hře 3x3. Zleva hrající trenérka Michaela Uhrová, Sára Krumpholcová, Kateřina Novotná a Tereza Vorlová. | foto: FIBA

Basketbalistky jsou mistryněmi světa 3x3, ve finále zničily Ukrajinu

• 5
České basketbalistky Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Kateřina Novotná a Sára Krumpholcová se v čínském Kuang-čou staly mistryněmi světa ve hře 3x3. Ve finále rozdrtily Ukrajinu 21:11, zápas ukončily dvě minuty před časovým limitem.

Jedná se o první seniorskou medaili pro Česko v této disciplíně, na předchozím MS před dvěma lety v Moskvě byl český výběr čtvrtý. Dosud jedinou medailí v trojkovém basketbalu byl letošní bronz juniorek na mistrovství Evropy.

Český triumf ve východní Asii je víc než jen překvapivý. Trenérka Michaela Uhrová v polovině října obtížně skládala sestavu, nakonec nominovala sebe samu a stala se nejlepší českou střelkyní na turnaji.

Vsadila také na Vorlovou s Novotnou, které od letoška rovněž nepůsobí na nejvyšší úrovni, a na mladičkou Krumpholcovou, jež se nedávno stala nejužitečnější hráčkou juniorského mistrovství Evropy 3x3.

Na úvod turnaje ze český výběr trápil s tichomořskými Cookovými ostrovy, podlehl Francii a žehral na potíže s aklimatizací, během pátku a soboty však nezaváhal.

Po výhrách nad domácí Čínou a Rumunskem přešel ve čtvrtfinále přes nizozemské nasazené jedničky po výhře 16:11.

O překvapení se Češky postaraly také v semifinále, kdy zaskočily basketbalovou velmoc USA, vítězky z předchozích dvou mundialů. Zápas ukončila Uhrová dvojkou 30 vteřin před koncem na 21:18.

V boji o titul Češky jasně přehrály dalšího překvapivého finalistu Ukrajinu, která předtím v play-off vyřadila silné celky Francie a Španělska. I tento zápas skončil před časovým limitem, o což se dvě minuty před koncem postarala juniorka Krumpholcová.

Sestřih semifinále Česko - USA

„Jsme mistryně světa a je neuvěřitelný zážitek, co tyhle holky, které pomalu ani nebyly v národním týmu pětkového basketu, dokázaly,“ hlásila nedlouho po finálové bitvě rozehrávačka Michaela Uhrová.

„Musím ale přiznat, že pro mě to větší emoce byly po semifinále. Ve finále už jsme vedly o dost bodů a jen si to udržovaly,“ dodala s nadhledem šéfka zlatého týmu.

Za semifinále i finále trenérka velebí nastupující hvězdu světového 3x3 Sáru Krumpholcovou: „Náš benjamínek tam zazářil. My jsme ji sem ale kvůli těm jejím dvojkám braly. Má na to ruku a my na ni pak pracovaly, aby ty pozice měla.“