První voliči v ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6 krátce po otevření volebních místností (14. října 2016). | foto: Michal Šula, MAFRA

Lidé volí Senát. Mládkovi jde o křeslo ve vládě, Babiš ho označil za parazita

  • 343
ANO jde o potvrzení dominance z prvního kola senátních voleb, ČSSD o to, aby minimalizovala ztráty, a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi i o křeslo ve vládě. Voliči mají jeho osud v rukou ve druhém kole senátních voleb, které začalo v pátek ve 14 hodin. Do svého kolegy z vlády se pustil šéf ANO Andrej Babiš, který ho označil za „politického parazita“.

Je to zároveň narážka na Mládkovo vystoupení na sjezdu ČSSD před třemi lety, když mluvil o daňových plánech a opřel se drsně do živnostníků. „Parazitují na zaměstnancích,“ řekl tehdy Mládek. (více zde)

Ministra průmyslu a obchodu na svém Facebooku před otevřením volebních místností Babiš také označil za jednoho z typických kariérních politiků ČSSD. V prvním kole Mládka o pouhých 88 hlasů porazil starosta města Mladá Vožice, nestraník Jaroslav Větrovský, právě kandidát Babišova ANO.

Mládek Babišovi na Twitteru opáčil, že je šíbr, který nezná slušnost.

14.října 2016 v 14:42, příspěvek archivován: 15.října 2016 v 06:48

https://t.co/cDbwRDbVkP via @echo24cz https://t.co/GMN6riU8aO"” Pan Babiš je šíbr, který nezná slovo SLUŠNOST a jeho počínání CHUCPE!

„Pokud neuspěji, napíšu dopis předsedovi strany a dám svoji vládní funkci k dispozici. On rozhodne, jestli mám setrvat, nebo nikoliv. Nechci přidělávat problémy ani straně, ani předsedovi, bude to na něm,“ potvrdil ministr Mládek, o co také v senátních volbách hraje, už když se sčítaly hlasy za první kolo.

Půjde o jeden z nejzajímavějších senátních soubojů. Změnu poměrů v české politice dobře ilustruje, že kandidáta ČSSD Mládka proti kandidátovi ANO podpořil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Zato lídr STAN Petr Gazdík podpořil Větrovského, jehož vyslalo do boje ANO. Premiér Bohuslav Sobotka se Mládka zastal proti Babišovi. Ministr průmyslu není „nevolník z ANO“, napsal předseda vlády na svém twitterovém účtu.

14.října 2016 v 20:48, příspěvek archivován: 15.října 2016 v 13:25

A.Babiš by se měl J.Mládkovi omluvit. Mládek není jeho nevolník z ANO nebo z Agrofertu, aby ho mohl Babiš urážet, jak to má běžně ve zvyku.

„V takovém duelu by demokracie a čitelná ideová východiska měly mít přednost před korporativismem a bezbřehým populismem,“ uvedl Kalousek. „Starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský je dlouholetý a úspěšný komunální politik, má naši podporu,“ opáčil lídr STAN Gazdík. Cesty obou uskupení se rozcházejí evidentně stále víc.

Zatímco Gazdík podpořil kandidáta ANO, lídr tohoto hnutí a ministr financí Andrej Babiš naopak kandidáta STAN, starostu Kralup nad Vltavou Petra Holečka v souboji o křeslo v Senátu na Mělnicku proti Veronice Vrecionové z ODS. „Učitel, úspěšný starosta a sportovec, který v kampani najezdil na kole přes 600 kilometrů, právě takoví lidé podle mě do Senátu patří,“ uvedl Babiš.

Křišťálová Lupa 2016

A stejně tak se ANO postavilo za kandidáta STAN Ivo Šance v Kutné Hoře proti Jaromíru Strnadovi z vládní sociální demokracie. Strnad je přitom jediný z devíti kandidátů ČSSD ve druhém kole, který dokázal první kolo vyhrát a má relativně blíž k tomu, že si křeslo senátora udrží.

Jinak musí ČSSD počítat s těžkými ztrátami. Dosud měla 33 míst, hájila jich 10, reálně se její výsledek stěží bude pohybovat výše, než na prstech jedné ruky. I tak zůstane nejsilnější stranou v horní komoře parlamentu. Klid může premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dávat jen to, že vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL si v Senátu určitě udrží většinu, což je dáno tím, že v devíti obvodech půjde o souboj dvou kandidátů vládních stran.

Vypustí voliči Škromachovi bazének?

Jeden z nejzajímavějších soubojů se odehraje na Hodonínsku. Tam bývalému ministrovi a muži s prezidentskými ambicemi Zdeňku Škromachovi z ČSSD reálně hrozí, že ho ze Senátu, dokonce z křesla místopředsedy, vyhodí starostka Ratíškovic, nestranička Anna Hubáčková podporovaná lidovci (podívejte se na jejich debatu v pořadu Rozstřel).

„Vzpomeňte, že klima se mění. Vypusťte bazének!“ navádí voliče v narážce na Škromachovy promluvy z bazénku na svém Facebooku textař Michal Horáček, pravděpodobný soupeř Miloše Zemana v prezidentské volbě na začátku roku 2018. „Mou podporu má Zdeněk Škromach, ze kterého sice média udělala vysmívaného člověka, ale já ho znám jako velmi pracovitého politika, patriota Hodonínska, který si Vaši podporu plně zaslouží,“ zastal se Škromacha naopak neúspěšný kandidát komunistů Ivo Pojezný mobilizující levicové voliče.

Celý záznam diskuse Škromacha s Hubáčkovou v pořadu Rozstřel:

Velmi blízko k senátnímu postu mají exministr průmyslu Jiří Ciencala na Frýdecko-Místecku, který v prvním kole vyhrál s velkým náskokem nad lidoveckou poslankyní Pavlou Golasowskou, i starosta Chrastavy Michael Canov, jenž podobně drtivě v prvním kole zválcoval soupeře na Liberecku, v druhém kole mu to zkusí ještě překazit majitel pivovaru ve Frýdlantu Marek Vávra za ANO.

Projděte si kompletní výsledky 1. kola senátních voleb

ANO má ve druhém kole nejvíce kandidátů - 14, lidovci celkem 12 a už teď je zřejmé, že v horní komoře parlamentu dost posílí, podle odhadu iDNES.cz bude dosud jedenáctičlenný klub KDU-ČSL o pět zástupců silnější. Ztratí ODS, která obhajovala 8 křesel a ve druhém kole má pět zástupců. TOP 09 se pokusí aspoň trochu zmírnit debakl z krajských voleb. Ve druhém kole senátních má tři kandidáty - dva v Praze. Ředitele gymnázia Jiřího Růžičku proti filozofovi Václavu Bělohradskému (podívejte se na jejich debatu v pořadu Rozstřel), lékař Jiří Holubář proti zastupitelce na Praze 10 Renatě Chmelové a potomka šlechtického rodu Tomáše Czernina, jenž se na Jičínsku utká s tamním starostou, kandidátem ANO, Janem Malým.

V prvním kole senátních voleb přišlo 33,54 procenta, výsledky tam zamíchá i to, kdo vůbec k volbám přijde, ve druhém kole bývá účast voličů obvykle slabší, už se nekonají krajské volby. Volební lístky navíc lidé dostanou až ve volební místnosti a vybrat si svého kandidáta do Senátu mohou do soboty do 14 hodin.

Záznam duelu Bělohradského s Růžičkou v pondělním Rozstřelu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue