Bostonský útočník David Pastrňák v šanci před brankářem Sergejem Bobrovským z...

Bostonský útočník David Pastrňák v šanci před brankářem Sergejem Bobrovským z Columbusu. Brání ho Ryan Murray. | foto: Reuters

Pastrňák zazářil čtyřmi body. Bodovali i Krejčí, Palát, Zacha a Faksa

• 82
Druhý hrací den nové sezony hokejové NHL bylo na programu devět zápasů, ze kterých z českého pohledu vyčníval triumf Bostonu 6:3 z ledu Columbusu. Přispěli k němu totiž i útočníci David Pastrňák (2+2) a David Krejčí (0+1). Asistence si připsali ještě nováček Pavel Zacha z New Jersey, Radek Faksa z Dallasu a Ondřej Palát z Tampy. Naopak nedařilo se Petru Mrázkovi, jenž pětkrát inkasoval.

Po zahajovací třetině hokejisté Bostonu prohrávali v Columbusu o dva góly, přesto si nakonec odvezli vysokou výhru 6:3. Klíčovou úlohu v tom sehrála nově složená elitní formace Bruins, ve které na postu centra nahradila zraněného Patrice Bergerona letní posila ze St. Louis David Backes (2+1).

Na křídlech pak váleli kanadský reprezentant Brad Marchand (2+3) a český talent David Pastrňák (15:11, +6, 8 střel, 2+2), jenž byl na ledě u všech šesti vstřelených branek hostů.

Columbus, do jehož sestavy se nevešel nehrající náhradník Lukáš Sedlák, v úvodu poslali do vedení útočníci Wennberg a Atkinson. Boston poprvé udeřil v 23. minutě, když z napadání Marchanda před bránou těžil zakončující Pastrňák. Obránce Seth Jones následně vrátil Blue Jackets dvougólový náskok, do kabin se však podruhé šlo za smírného stavu 3:3. Dvěma zásahy se o to postaral Backes.

Obrat skóre dokonal v 50. minutě Marchand poté, co dorazil puk do sítě po zakončení Pastrňáka ze samostatného úniku. Stejný hráč se v 56. minutě prosadil podruhé a v čase 59:02 do prázdné klece uzavřel skóre aktivní Pastrňák. Asistenci si připsal i David Krejčí (18:59, +/-: 0, 1 střela, 0+1).

Neúspěchem naopak skončil vstup do sezony pro brankáře Detroitu Petra Mrázka, jenž nezabránil porážce 4:6 na ledě Tampy Bay. Český reprezentant z 35 střel pětkrát inkasoval, přičemž rozhodující akce si domácí vypracovali až ve třetí třetině.

Red Wings vedli díky dvěma zásahům Thomase Vaneka po úvodní dvacetiminutovce a stejně tomu bylo i po čtyřiceti minutách hry, kdy jim jednobrankový náskok zajišťovala trefa Franse Nielsena. Ve třetí části ale nejprve vyrovnal na 3:3 Brian Boyle a pak dvěma využitými přesilovkami dokonali obrat Tyler Johnson a Alex Killorn.

U v pořadí čtvrté trefy Lightning si asistenci připsal Ondřej Palát (15:03, +/-: 0, 3 střely, 0+1, 5 trestných minut). V sestavě domácích nechyběl i obránce Andrej Šustr (17:50, -2, 1 střela, 5 trestných minut). Nezvykle se právě oba čeští zástupci v kádru Tampy v utkání poprali. Palát se v 54. minutě pustil do obránce Jonathana Ericssona a vytáhlý Šustr se už ve druhé třetině poměřil s Brendanem Smithem:

Se sedmi střeleckými pokusy byl suverénně nejčastějším zakončovatelem Floridy Jaromír Jágr (19:33, +1, 7 střel). Evropský rekordman NHL se sice v úvodním startu sezony do statistik nezapsal, radost mu ovšem dělal konečný výsledek. Panthers na domácím ledě zdolali New Jersey 2:1 po prodloužení.

V 10. minutě otevřel skóre domácí Jonathan Marchessault, jenž v elitní formaci zaskakuje za zraněného Jonathana Huberdeaua. Vyrovnání ale Devils zajistil ještě před prvním odchodem do kabin P.A. Parenteau, asistence putovala na konto českého nováčka Pavla Zachy (15:28, +1, 2 střely). Stav 1:1 pak vydržel až do třetí minuty nastavení, kdy rozhodl floridský Aleksander Barkov.

Do předzápasového rozbruslení hokejisté Floridy nastoupili v dresu s šestnáctkou na zádech, aby uctili památku tragicky zesnulého hráče baseballového celku Miami Marlins José Fernándeze.

Hokejisté Dallasu si na domácím ledě poradili výsledkem 4:2 s Anaheimem, přestože byli střelecky aktivnější hosté 20:35 (z toho rovných deset ran statistici napočítali Ryanu Getzlafovi). Rozdílový gól zařídil v 42. minutě útočník Antoine Roussel a u pojistky z 50. minuty v podání Adama Cracknella si asistenci připsal také Radek Faksa (13:58, +2, 0+1). Jiří Hudler (14:39, -1) se při premiéře v dresu Stars neprosadil a Aleše Hemského do akce nepustilo zranění.

Útočník Martin Frk si na premiéru v NHL musí ještě chvíli počkat. ve čtvrtečním souboji na ledě Winnipegu totiž figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky Caroliny. Chyběl rovněž obránce Jakub Nakládal kvůli potížím s vízy. V akci se tak představil pouze Andrej Nestrašil (11:44, -2, 1 střela). V řádné hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 4:4. V prodloužení pak Winnipegu, v bráně s mladíkem Hellebuyckem, přiřkl druhý bod útočník Mark Scheifele.

Mezi náhradníky ve čtvrtek figuroval i Dmitrij Jaškin. Den po startu na ledě Chicaga (Blues vyhráli 5:2) se nevešel do sestavy St. Louis pro domácí zápas s Minnesotou. Blues i napodruhé v sezoně slavili výhru, výsledek 3:2 nad Wild dvěma body (1+1) podpořila předsezonní posila z Edmontonu Nail Jakupov. Útočník Brendan Gallagher dvěma góly vystřílel Montrealu výhru na ledě Buffala. Slavný kanadský celek vstoupil do ročníku vítězstvím 4:1, u kterého nechyběl ani český centr Tomáš Plekanec (18:05, +/-: 0). Kromě prohry Sabres mrzelo i zranění střelce Evandera Kana, jenž v pádu nebezpečně narazil do mantinelu. Do zápasu navíc ani nezasáhl z tréninku zraněný Jack Eichel.

Vstup do nové sezony již mají za sebou i obhájci Stanley Cupu. Bez zraněného kapitána Sidney Crosbyho, jehož vyřadil z akce otřes mozku, se v domácím prostředí po nájezdech radovali z výsledku 3:2 nad rivaly z Washingtonu. Vítězný nájezd Pittsburghu proměnil Phil Kessel poté, co ve čtvrté sérii předčil Alexe Ovečkina. Ten se neprosadil ani v řádné hrací době, obě trefy Capitals zařídil Andre Burakovsky. U obou gólů Penguins figuroval pro změnu Jevgenij Malkin (1+1).

Výsledky NHL

Buffalo - Montreal 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
21. Moulson - 9. a 47. Gallagher, 24. Mitchell, 52. Shaw. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Weber, 3. Montoya (všichni Montreal).

Columbus - Boston 3:6 (2:0, 1:3, 0:3)
3. Wennberg, 18. Atkinson, 27. Jones - 23. a 60. Pastrňák (na druhou Krejčí), 34. a 38. Backes (na druhou Pastrňák), 50. a 56. Marchand (na první Pastrňák). Střely na branku: 31:37. Diváci: 18 144. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Backes, 3. Pastrňák (všichni Boston).

NY Rangers - NY Islanders 5:3 (1:0, 1:0, 3:3)
14. Grabner, 38. Zuccarello, 50. Kreider, 57. Pirri, 58. Miller - 41. Leddy, 45. Clutterbuck, 59. Nelson. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18 200. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Pirri, 3. Zibanejad (všichni Rangers).

Florida - New Jersey 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
10. Marchessault, 63. Barkov - 20. Parenteau (Zacha). Střely na branku: 34:24. Diváci: 17 128. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Luongo (oba Florida), 3. Schneider (New Jersey).

Dallas - Anaheim 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
4. Johns, 23. Korpikoski, 42. Roussel, 50. Cracknell (Faksa) - 15. a 42. Cogliano. Střely na branku: 20:35. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Cracknell (oba Dallas), 3. Cogliano (Anaheim).

Pittsburgh - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
29. Hörnqvist, 39. Malkin, rozhodující sam. nájezd Kessel - 1. a 47. Burakovsky. Střely na branku: 30:41. Diváci: 18 630. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Burakovskij (Washington).

St. Louis - Minnesota 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
11. Steen, 33. Jakupov, 45. Pääjärvi - 24. Suter, 53. Coyle. Střely na branku: 31:21. Diváci: 19 673. Hvězdy zápasu: 1. Jakupov, 2. Berglund, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Winnipeg - Carolina 5:4 v prodl. (1:1, 0:2, 3:1 - 1:0)
5. Matthias, 46. Wheeler, 54. Laine, 59. Perreault, 63. Scheifele - 12. Skinner, 25. Stempniak, 30. J. Staal, 46. Rask. Střely na branku: 26:27. Diváci: 15 296. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler (Winnipeg), 2. Stempniak (Carolina), 3. Laine (Winnipeg).

Tampa Bay - Detroit 6:4 (0:2, 2:1, 4:1)
28. Drouin, 34. Paquette, 44. Boyle, 49. Johnson (Palát), 57. Killorn, 59. Filppula - 4. a 9. Vanek, 29. Nielsen, 58. Dekeyser. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 35 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Drouin (oba Tampa), 3. Vanek (Detroit).