Námořnictvo USA po útocích na svoji loď zaútočilo na radary v Jemenu

  • 808
Loď amerického námořnictva ve čtvrtek při útoku na pozice jemenských povstalců zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží. Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec v Rudém moři.

Šíitští povstalci následně Američany varovali před jakýmikoli útoky na jemenskou půdu. Írán, který je spojencem rebelů, vyslal do Adenského zálivu dvě vojenská plavidla.

Útoky schválené prezidentem Barackem Obamou představují první přímý vojenský zásah Washingtonu proti cílům kontrolovaným šíity. Pentagon dodal, že podle počátečních zjištění byla radarová místa zničena.

„Tyto omezené sebeobranné útoky se uskutečnily za účelem ochrany našich osob, našich lodí a naší svobody plavby na důležité námořní trase,“ uvedl mluvčí Pentagonu Peter Cook. „Spojené státy budou nadále vhodně reagovat na jakékoliv ohrožení našich lodí a komerční přepravy.“

13.října 2016 v 02:35, příspěvek archivován: 13.října 2016 v 08:01

Missile again fired at U.S. Navy from Houthi territory in Yemen https://t.co/xi4JZQelsh pic.twitter.com/SeM6zxFAKM

„Loď při raketovém útoku nebyla poškozena, rovněž posádka je v pořádku. USS Mason bude nadále pokračovat ve své činnosti,“ dodal podle CNN mluvčí Pentagonu.

Šíité odmítají odpovědnost za útok na americkou loď

Americká armáda se stále více kloní k tomu, že za nedělním útokem na americký torpédoborec Mason byli jemenští povstalečtí šíité. Tato skupina, která bojuje proti vládě v metropoli Saná od roku 2014, však podíl na útoku popřela. Dvě rakety, které dopadly do vod poblíž plavidla, byly vypáleny z oblasti kontrolované kmenem právě šíitským Hútiů.

Šíité odpovědnost za raketovou palbu na americkou loď odmítají. „Tvrzení Američanů je neodůvodněné, povstalci s těmi útoky nemají nic společného,“ sdělil ve čtvrtek představitel vojenského křídla odpůrců Saná. USA ale tvrdí, že rakety byly vypáleny z území, které šíité kontrolují, že k jejich navedení byly zřejmě použity lehké čluny a také radary na pobřeží. Právě na ně mířil noční americký protiútok.

Povstalci rovněž varovali Američany před jakýmikoli útoky na jemenskou půdu. „Přímý americký útok z dnešního rána zacílený na jemenskou půdu je nepřijatelný,“ uvedl mluvčí jemenských jednotek bojujících na straně rebelů. „Jemen má právo bránit se a na jakýkoli vývoj budeme patřičně reagovat,“ dodal.

Íránská agentura Tasním oznámila, že Írán poslal do Adenského zálivu dvě vojenská plavidla s cílem chránit obchodní lodě. Íránská plavidla se tak podle Reuters dostávají do blízkosti konfliktní zóny. Podle agentury budou íránské lodě hlídkovat v Adenském zálivu jižně od Jemenu, tedy v místě, jímž vede jedna z nejrušnějších námořních obchodních tras.

Americké námořnictvo se už v minulosti stalo u jemenských břehů terčem atentátu. V říjnu 2000 sebevražední útočníci al-Káidy u přístavu Aden narazili člunem s výbušninami do americké vojenské lodě USS Cole, jež čerpala palivo. Sedmnáct Američanů zahynulo, 39 bylo zraněno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video