MLADÝ HRDINA. Auston Matthews po gólu zbožňovaný spoluhráči i fanoušky.

MLADÝ HRDINA. Auston Matthews po gólu zbožňovaný spoluhráči i fanoušky. | foto: AP

NHL ožila čtyřmi góly nováčka Matthewse, z Čechů se trefil Frolík

• 54
Jubilejní 100. ročník hokejové NHL odstartoval ve středu čtyřmi zápasy. Hlavní hvězdou úvodního hracího dne nemohl být nikdo jiný než poslední jednička draftu, americký supertalent Auston Matthews. 19letý útočník totiž v dresu Toronta zazářil čtyřmi góly. Pozadu nezůstal ani edmontonský Connor McDavid se třemi zápisy (2+1). Z Čechů se prosadil Michael Frolík z Calgary.

Matthews už během svých prvních 40 minut v nejslavnější lize světa vytvořil první rekord. Jednička posledního draftu se totiž na ledě Ottawy prosadila v 9., 15., 22. a 40. minutě, podobný střelecký debut novodobá historie ligy nepamatuje.

Jeho Torontu, v sestavě s útočníkem Milanem Michálkem (12:41, -1, 1 střela) a obráncem Romanem Polákem jen mezi nehrajícími náhradníky, to však stačilo jen na zisk bodu. Domácí Senators totiž v řádné hrací době gólově drželi krok a v prodloužení rozhodl o jejich úspěchu svou pro změnu druhou trefou večera Kyle Turris.

„Za doby mého působení v Torontu jsem dnes prožil zatím suverénně ten nejlepší večer. Nic se k tomu ani nepřiblížilo,“ komentoval velkolepou premiéru Matthewse, jenž byl právem zvolen první hvězdou, kouč Maple Leafs Mike Babcock. Podobný poprask v NHL naposledy vyvolal český útočník San Jose Tomáš Hertl, jenž ve svém třetím startu v soutěži (v ročníku 2013/14) čtyřmi góly režíroval debakl Rangers 9:2. Památný byl hlavně jeho zásah z brejku a zakončení mezi nohama do horního růžku. Góly Matthewse si můžete prohlédnout zde:

Debut v NHL prožil rovněž český reprezentant Michal Kempný. V obraně Chicaga dostal velký prostor, když absolvoval 24 střídání a celkově odehrál přes 18 minut čistého hracího času (18:44, -1). S výsledkem ale spokojen být nemohl poté, co Blackhawks na domácím ledě nestačili 2:5 na St. Louis.

Blues odskočili do trháku třemi zásahy ve třetí třetině, když nejprve využil přesilovku Paul Stastny a následně přidali pojistky podruhé v zápase slavící Vladimir Tarasenko a Scottie Upshall. Ten byl označen jako střelec poté, co si puk nechtěně při rozehrávce poslal do vlastní sítě bek Brent Seabrook. Na křídle třetí formace nechyběl český reprezentant Dmitrij Jaškin (12:13, +/-: 0), jen mezi nehrajícími náhradníky pak figuroval domácí veterán Michal Rozsíval.

Úspěšné nakročení do nové sezony předvedli finalisté posledního Stanley Cupu ze San Jose. V domácím prostředí si po těsném výsledku 2:1 tým Tomáše Hertla (17:47, +/-: 0, 2 střely) poradil s Los Angeles.

V zahajovací třetině nejprve oba týmy skórovaly v přesilových hrách, když fauly trestali hostující Tyler Toffoli a útočník Sharks Logan Couture. Smírný stav následně vydržel až do 44. minuty. O vítězi rozhodl ofenzivně laděný obránce Brent Burns, jenž je rozehraný po dominantním tažení s Kanadou na Světovém poháru.

Jedenáctigólová přestřelka byla k vidění v Edmontonu. Domácí Oilers potěšili vyprodanou novou arénu Rogers Place triumfem 7:4 nad rivaly z Calgary. Hlavní hvězdou večera byl domácí kapitán Connor McDavid, jenž nezůstal mnoho za torontským hrdinou Matthewsem. 19letý Kanaďan se na triumfu podílel třemi zápisy (2+1).

Calgary v zápase dvakrát dokázalo skórovat při hře v oslabení. V úvodu druhé dvacetiminutovky takto srovnalo průběžné skóre na 3:3. Nejprve byl úspěšný Troy Brouwer a v 31. minutě také Michael Frolík (13:39, +/-: 0, 2 střely, 1+0). Mikael Backlund skvělým sólem zatáhl puk až do útočného pásma před brankáře Cama Talbota, ten sice jeho střelu vyrazil, ale z dorážky se pohotově prosadil zmiňovaný český reprezentant.

Rozdílový gól utkání ale v 35. minutě z trestného střílení zařídil talentovaný McDavid:

Výsledky hokejové NHL:

Ottawa - Toronto 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
47. a 61. Turris, 11. Ryan, 13. Karlsson, 38. Brassard - 9., 15., 22. a 40. Matthews. Střely na branku: 30:38. Diváci: 17 618. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Turris, 3. Brassard (oba Ottawa).

Chicago - St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
5. Pánik, 34. Hartman - 40. a 59. Tarasenko, 25. Shattenkirk, 41. Stastny, 60. Upshall. Střely na branku: 19:33. Diváci: 21 729. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Hartman (Chicago).

San Jose - Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
15. Couture, 44. Burns - 2. Toffoli. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Burns (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).

Edmonton - Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
33. a 35. z trest. střílení McDavid, 2. Maroon, 6. Pitlick, 16. Kassian, 50. Puljujärvi, 59. Eberle - 2. Chiasson, 29. Brouwer, 31. Frolík, 52. Wideman. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Russell (oba Edmonton), 3. Backlund (Calgary). ̈