Nová superlaboratoř libereckých chemiků odhalí i stopy po „špinavé bombě“

  • 0
Armádní chemici z Liberce získali od vlády Spojených států amerických nejmodernější laboratoř, která může v mezinárodních sporech prokázat použití zbraní hromadného ničení. Díky přístrojovému vybavení dokáže zjišťovat i minimální množství toxických a radioaktivních látek, drog i výbušnin.

V první válce v Perském zálivu čeští vojáci jako jediní v ovzduší naměřili nízké koncentrace chemických otravných látek. Svá měření museli prokazovat, spojenci je tehdy nenaměřili. Dnes by podobné měření bylo mnohem přesnější a mohlo by dokonce sloužit u mezinárodního tribunálu jako důkaz.

„U takzvaných forenzních technik jsou velké požadavky na přesné pracovní postupy. Musí se dokumentovat to, jak byly vzorky získány, jak se s nimi dál pracovalo. Aby získané údaje mohly být uznány i jako důkaz, kde se rozhoduje v trestních řízeních. V mezinárodním měřítku to může být třeba použití zbraní hromadného ničení,“ řekl velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Radek Černý.

„Laboratoř mimo jiné umí ověřit vzorek dvěma metodami,“ nastínil schopnosti nové laboratoře mluvčí 31. pluku Jakub Šimíček.

Laboratoř se skládá ze dvou kontejnerů, které je možné přepravit vzduchem, po moři i po souši. Jeden má vybavení pro zjišťování chemických látek, druhý umí měřit a vyhodnocovat radioaktivitu.

Laboratoř dokáže pracovat v zamořeném prostředí

Během vojenské mise by byla chemická a radiologická laboratoř v týlu a členové odběrových týmů by vozili vzorky k prozkoumání. Laboratoř ale dokáže pracovat i v zamořeném prostředí, aby byli vojáci v bezpečí. Je vnitřně přetlaková a nemůže se stát, že by se zamořený vzduch dostal dovnitř.

Také odebrané vzorky vzduchu, vody nebo zeminy se do takzvaného Hazard boxu vkládají zvenku. Laborant je u proskleného zařízení uchopí pomocí speciálních izolačních rukavic a odstartuje se proces zjišťování škodlivin.
Laboratoř dokáže s jistotou určit látku i při koncentracích v nanogramech na mililitr.

„Dostáváme se do úplně jiných koncentrací, které jsme u předchozí laboratoře nebyli schopni analyzovat. Na poli analytické chemie je to nyní v NATO špička. Posouvá nás to o několik kroků dopředu,“ řekl nadporučík Dušan Trefilík, náčelník chemické laboratoře. Obsluhovat ji bude spolu se třemi dalšími vojáky.

Česká armáda podala návrh na konstrukci nové laboratoře v roce 2013. Americká strana jej zařadila mezi ty, na které pošle peníze. Projekt za 6,5 milionů amerických dolarů financovala vláda Spojených států amerických v rámci programu Foreign Military Financing (FMF). Pro liberecké chemiky je to první velký úspěšný projekt v rámci amerického programu.

Předání s americkou účastí

Kvůli předání laboratoře přijela do libereckých kasáren zástupkyně velitele ozbrojených sil USA v Evropě generálka Dawne Deskins. Slavnostnímu aktu přihlíželi i významní představitelé českého rezortu obrany.

Nová laboratoř posílí schopnosti vojenských chemiků při plnění úkolů bojové podpory na území České republiky i v zahraničí. Mimo jiné může být využita při nálezu munice nebo nástražného výbušného zařízení, u kterého hrozí únik nebezpečné látky. Může to být například „špinavá bomba“.

Počítá se ale také s využitím ve prospěch Integrovaného záchranného systému v rámci celé země. „Laboratoř výrazně rozšíří a posílí schopnosti našeho pluku v oblasti detekce a laboratorních analýz širokého spektra nebezpečných látek,“ zdůraznil velitel Černý.