Chemička Spolana Neratovice. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Česko nejvíc znečišťuje Spolana. Vypustila 37,5 tuny rakovinotvorných látek

  • 76
Už druhým rokem po sobě se mezi největší znečišťovatele zařadila chemička Spolana Neratovice. V roce 2015 vypustila do životního prostředí celkem 37,5 tuny rakovinotvorných látek. Vyplývá to z nejnovějších údajů ekologického sdružení Arnika.

„Vyhodnocení se týká celkového množství látek vypouštěných do ovzduší, vody a odpadů. Zajímají nás rakovinotvorné a potenciálně rakovinotvorné látky,“ uvedl na tiskové konferenci Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

Neratovická Spolana se dostala na přední příčky mezi znečišťovateli především kvůli emisím trichlorethylenu. „Nebezpečnost této látky byla Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) přehodnocena a trichlorethylen se nově řadí mezi látky s prokázaným karcinogenním vlivem na člověka,“ vysvětlil Petrlík.

Spolana dále zvýšila o tři a půl tuny emise pravděpodobně rakovinotvorné látky 1,2-dichlorethanu. Podnik ji chce podle Arniky dovážet jako surovinu pro výrobu PVC.

„Spolana je jedinou společností v České republice, která v daném rozsahu používá trichloretylen při výrobě kaprolaktamu (využívá se v textilním nebo plastikářském průmyslu pro výrobu polyamidových vláken, pozn. red.) a také je jeho jediným výrobcem v ČR, takže se s ohledem na použitou metodiku v žebříčku objevujeme opakovaně,“ uvedl mluvčí Spolany Mikuláš Duda ve vyjádření pro iDNES.cz. Upozornil, že se podniku v uplynulém roce podařilo snížit hodnoty emitovaných látek meziročně snížit o pět procent.

Spolana pak podle Dudy splňuje emisní limity a aktuálně investuje desítky milionů korun do nových zařízení, které omezí emise trichloretylenu. „Snižujeme emise rtuti každoročně od roku 2011,“ dodal mluvčí k další problematické látce.

Mezi další velké znečišťovatele patří laminátovna Peter GFK v Trhovém Štěpánově, která o 12 tun zvýšila množství vypouštěného potenciálně rakovinotvorného styrenu. Za skokana roku pak Arnika označila Kovohutě holding v Mníšku pod Brdy, které ohlásily 29 gramů dioxinů v přenášených odpadech.

Petrlík pak upozornil na pozitivní jev, že se meziročně snížilo celkové množství rakovinotvorných, reprotoxických (ohrožují reprodukci, pozn. red.) a mutagenních látek. Na druhé straně ale stouplo množství endoktrinních látek, které poškozují ozonovou vrstvu Země, a dioxinů, které mohou u člověka způsobovat vývojové vady nebo narušovat hormonální činnosti.

Registr znečišťovatelů se od příštího roku zmenší

V příštím roce se kvůli vládní novele sníží počet podniků, které budou nahlašovat úniky toxických látek. Změna se bude týkat podle ministerstva životního prostředí přibližně 1 700 až 1 800 malých znečišťovatelů z celkových pěti tisíc. Ušetřit se tím má zhruba 30 milionů korun ročně. Novelu v červenci podepsal prezident Miloš Zeman.

„Kdysi došlo k chybě, že povinnost sledovat chemické látky byla vztažena i třeba na velké supermarkety, což je nesmysl. Změna tuto chybu napravuje. Na druhou stranu je nutné říct, že došlo k osekání povinností některých menších spaloven odpadů,“ uvedl Petrlík.

Už dříve podle Petrlíka byla zrušena povinnost ohlašovat některé látky v odpadech. Z Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak vypadly údaje od znečišťovatele ze skupiny Spolchemie v Ústí nad Labem. „To je podle mě větší škoda napáchaná na registru a bohužel je nutno říci, že ministerstvo průmyslu a obchodu a hlavně svaz chemického průmyslu se snaží povinnost ohlašovat množství látek v odpadech zrušit zcela,“ tvrdí Petrlík.

Povinnost hlásit vypouštění nebezpečných látek do IRZ ukládá firmám zákon. V roce 2015 nahlásilo úniky a přenosy takových látek celkem 1 770 podniků. Celkem se ohlašuje 63 druhů takových látek. Arnika na základě údajů z registru už dvanáct let připravuje žebříčky. Dva roky po sobě je pak zveřejňuje v projektu Znečišťovatelé pod lupou.

Spolanu Neratovice zaplavila v roce 2013 velká voda:

3. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue