Ilustrační snímek | foto: Textron Systems

Islámský stát vybavil bezpilotní stroje náložemi, létající bomba zabíjela

  • 329
Teroristé z hnutí Islámský stát uplatňují nový způsob atentátů. Malé drony, které již dříve využívali k průzkumu, nyní opatřují náložemi. Prvními oběťmi létajících bomb se minulý týden stali kurdští milicionáři, kteří jeden z dronů sestřelili. Když chtěli stroj prohlédnout, vybuchl jim pod rukama. Zranění byli i francouzští vojáci.

Dron poslali k zemi kurdští bojovníci na severu Iráku. Protože ho pokládali za jeden z desítek dálkově řízených miniaturních letounů, které islamisté běžně využívají k průzkumu oblasti, odnesli ho na základnu. Když ho však začali rozebírat, stroj explodoval, popsal událost deník The New York Times.

Zatím není jasné, zda bomba umístěná na stroji byla odpálena na dálku, nebo zda explodovala pomocí časového spínače. Ačkoli byla nálož, zamaskovaná jako baterie, relativně malá, při výbuchu zemřeli dva kurdští milicionáři a dva francouzští příslušníci zvláštních jednotek byli těžce zraněni. Při incidentu bylo zraněno ještě několik Francouzů. Ačkoliv francouzská vláda nejprve nechtěla komentovat zprávy z médií, ve čtvrtek potvrdila, že byli francouzští vojáci při incidentu zraněni. Nehoda se podle deníku Le Monde odehrála už 2. října.

Drony z internetu přeměněné na zbraň

Francie soustřeďuje v Iráku kolem 500 vojáků v rámci západní koalice vedené Spojenými státy. Podle kurdského ministerstva obrany francouzští vojáci v oblasti u města Dahúk, kde dron dopadl, cvičili kurdské bojovníky. Kurdové by se rádi účastnili připravované ofenzivy s cílem dobýt druhé největší irácké město Mosul, které ovládají islamisté (o přípravovaném útoku jsme psali zde).

Islámský stát se podle Američanů pokusil za poslední měsíc zaútočit výbušnými drony nejméně dvakrát. Armáda proto vydala varování, aby jednotky umístěné v Iráku považovaly každý malý létající stroj za možný nosič nálože. S nasazením „sebevražedných“ dronů počítají velitelé také při plánované ofenzivě u Mosulu.

Islamisté používají malé komerční modely dronů

Vojenští analytici přitom kritizují americkou vládu, že se na předvídatelné zneužití moderních technologií teroristy včas nepřipravila. Pentagon v létě zažádal o navýšení částky z rozpočtu určené pro armádu o dvacet milionů dolarů právě kvůli hrozbě útočících dronů. Zatímco americké jednotky jsou vybavovány zařízeními pro likvidaci na dálku ovládaných letounů, iráčtí a kurdští bojovníci jsou proti nové hrozbě zranitelní.

Narozdíl od Američany nasazovaných bezpilotních strojů, které dosahují velikosti malých letadel, využívá Islámský stát malé komerční modely, které lze za několik set dolarů zakoupit na internetových aukcích.

Vývoj v Iráku od Husajna po Islámský stát:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video