Bojovníci Islámského státu v Iráku | foto: Profimedia.cz

Švédsko se stává líhní džihádistů. Děti přistěhovalců míří do řad IS

  • 571
Ze Švédska stále častěji odchází potomci imigrantů do řad Islámského státu. V nové vlasti se totiž nedokáží integrovat. Náboráři teroristů působí v oblastech, kde žijí převážně přistěhovalci. Policie na boj s radikalizací nestačí. Chybí jí dostatečný počet strážníků i přísnější zákony, píše BBC.

Švédsko dlouho platilo za zemi, která je vstřícná k uprchlíkům. Aktuální krize však změnila postoje části veřejnosti i vlády. Nefungující integrace přistěhovalců se projevuje zvýšenou kriminalitou ve vyloučených oblastech. Potomci rodin, které před lety přišly na sever Evropy, tápou. Začlenit se nedokázali.

POHLED ZE ŠVÉDSKA: Nejsme ráj, ale vždy jsme byli humanitární zemí

Mladiství bez budoucnosti jsou snadným terčem pro náboráře islamistů. Jen ze Švédska do Iráku a Sýrie odcestovalo více než 300 lidí. Většina směřovala do řad Islámského státu (IS). Někteří na bojištích zemřeli, jiní se vrátili do Švédska. To se stalo jednou z největších líhní džihádistů v Evropě v přepočtu na počet obyvatel.

Cestou k džihádu si prošla i mladá dívka, kterou vyzpovídali reportéři BBC. Přála si zůstat v anonymitě. Nedávno se vrátila z bašty IS Rakká. Nyní žije v Göteborgu. Vzpomíná na smrt manžela v Sýrii. Straší ji křik znásilňovaných jezídských žen. Bombardování tam bylo na denním pořádku.

Upálení jordánského pilota

Zprvu své dlouhé cesty do Sýrie nelitovala. Po smrti manžela si však začala všímat, jak islamisté nedodržují muslimské učení. „Když upálili toho jordánského pilota, zeptala jsem se jich, jak mohli něco takového udělat jinému člověku. Je to podle islámského učení? Co já vím, tak nám nepovoluje někoho upalovat,“ ptala se velitelů. Smrt jordánského pilota islamisté zaznamenali v propagandistickém videu (více zde).

S pomocí dalšího bojovníka IS se jí podařilo utéct. Dostala se do Turecka a zpět do Švédska. Mimo vzpomínek jí zůstaly i fotografie z bojiště. Britským novinářům ukázala snímky zbraní i své zraněné dcerky. Tvář jí hyzdily stopy po střepinách. „Když se vydáte touto cestou, nepřemýšlíte o normálním životě. Myslíte jen na to, jak zemřít a dostat se do nebe,“ vysvětluje.

Počet přijatých uprchlíků by měl být nula, říká expert Švédských demokratů

Podobný příběh má za sebou nejméně stovka lidí, kteří se z Göteborgu vydali do IS. Druhé největší švédské město platí za jedno z národnostně nejpestřejších v zemi. Třetina obyvatel má přistěhovalecký původ. Na předměstí Angered až 70 procent. Právě zde se v poslední době množí problémy. Policie předměstí považuje za rizikové. Náboženská obec se snaží zavést mírnější formu práva šaría. Kontroluje oblékání žen a zakazuje jim návštěvu diskoték.

Dvě třetiny dětí zde odcházejí ze školy v patnácti letech. Nezaměstnanost šplhá k 11 procentům. Na švédské poměry neobvykle vysoké číslo. Situace využívají náboráři IS. Jeden z místních mladíků Imran tvrdí, že využívají zejména mladých lidí, kteří ztratili cestu. „Pojďte s námi. Bojujte za Alláha. Bojujte za svobodu muslimů. Zabíjí nás a znásilňují. Plýtváte životem. Od Švédů nic nedostanete,“ lákají náboráři nové bojovníky.

Švédsko poslalo na doživotí dva muže bojující za IS (prosinec 2015):

14. prosince 2015

Frustrace a cesta k IS

Zranitelná je zejména druhá generace přistěhovalců. Jejich rodiče prchli z válkou zmítaných zemí. Ve Švédsku našli bezpečí. Byli vděční za to, co jim nová vlast nabídla. Jejich děti cítí odmítnutí a diskriminaci systémem. Vlast rodičů je jim cizí, Švédsko za domov nepovažují.

Švédský uprchlický sen končí. Běženci se vrací domů se štědrým příspěvkem

Východisko nacházejí v radikálních formách islámu. Největší mešitu na předměstí Angered při modlitbách navštěvuje okolo 500 lidí. Imámové jim přednášejí o respektování švédských zákonů a snahách o integraci. Místní však vzpomínají na incident, kdy dva věřící přerušili imámův proslov a obvinili ho z toho, že odmítá extremismus.

Radikalizace ve čtvrtích přistěhovalců vzkvétá také kvůli nedostatku policejních sil. Potvrzuje to Ulf Bostrom, který v Göteborgu dohlíží na integraci. „Přišli jsme o 50 procent všech policistů,“ vysvětluje. Problémem jsou též špatné zákony. Kdokoli se z řad Islámského státu vrátil do Švédska, nebyl stíhán, tvrdí Bostrom.

Od dubna švédské zákony trestají pokusy o vycestování ze země za účelem „páchání terorismu“.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video