Obří humanoidi vznikli u Jiřího Trnky. Nyní z Austrálie míří na Signal

  • 0
Jedním z hlavních lákadel letošního Signal festivalu je instalace Fantastic Planet ceněné australské umělkyně Amandy Parerové. Pět osvícených mimozemských bytostí inspirovaných česko-francouzským filmem Divoká planeta se usídlí na pražském náměstí Curieových.

Amanda Parerová ve svých dílech zkoumá roli a vliv člověka na rozmanitý, divoký a často také zranitelný svět přírody. Činí tak nejen prostřednictvím soch nebo instalací, ale také maleb a kreseb, které umísťuje do veřejného prostoru.

Její práce si našla oblibu hlavně u obyvatel ostrovní Tasmánie, kam se Parerová rozhodla odstěhovat a utéct tak od uspěchaného života v rodném Sydney. Třikrát byla za svá díla týkající se Tasmánie odměněna cenou Glover Prize. V Austrálii se pak pětkrát stala laureátkou prestižní umělecké ceny Blake Prize

V Česku se dílo Amandy Parerové představí poprvé. V rámci projektu Bílá noc už její práce zavítala na Slovensko. V Londýně už se představila jedna z celkem pěti soch, dohromady se ale v premiéře představí poprvé na Signal festivalu. Lepší místo k takové příležitosti by Parerová hledala těžko, Fantastic Planet má totiž silnou českou konotaci.

Festival světla - přehledná mapa instalací zde

Příloha iDNES.cz

Inspirací k jejímu vytvoření totiž Parerové byl snímek Divoká planeta, který natočil Francouz René Laloux. Stěžejní bylo ale místo jeho vzniku - pražské studio Jiřího Trnky mezi lety 1969 až 1973.

Film se odehrává v daleké budoucnosti, ve které lidé slouží obřím futuristickým bytostem a tvoří spíš škodnou zvěř či domácí mazlíčky než plnohodnotné a pozornosti hodné bytosti. Hlavní hrdina filmu se ale rozhodne uniknout z jejich okovů a poznává svět, který mu byl doposud utajen.

Fantastic Planet bude v provozu od čtvrtku 13. do neděle 16. října od 19 do 24 hodin. Ukázku k instalaci můžete zhlédnout na videu.