Stefan Peno (vlevo) z Barcelony si hlídá míč před Andrém Robersonem z Oklahoma...

Stefan Peno (vlevo) z Barcelony si hlídá míč před Andrém Robersonem z Oklahoma City. | foto: AP

Velký talent v Barceloně vyhasínal, teď ho nakoplo neštěstí hvězd

  • 0
Měl to být generační talent, nástupce Miloše Teodosiče v srbské reprezentaci. Už jako třináctiletý zamířil Stefan Peno do basketbalové Barcelony, tam však jeho hvězda pozvolna vyhasínala. Zářili jiní. Až teď dostal Peno svou šanci, právě on nahrazuje Tomáše Satoranského v katalánském velkoklubu.

Devatenáctiletý bělehradský rodák s jihoamerickými kořeny po třech letech v béčku nastupuje pravidelně za první tým Barcelony - to se ještě před pár týdny rozhodně nečekalo.

Naposledy, ve středeční přípravě proti celku NBA Oklahoma City (porážka 89:92) se dostal do základní pětky, za necelých 27 minut stihl pět bodů a především šest asistencí.

O víkendu absolvoval debut ve španělské lize, proti Manrese (vítězství 56:50) dostal šanci na deset minut, proměnil jednu ze svých dvou střel za dva body, všechny tři trojkové pokusy však minul.

K tomu všemu potřeboval obří dávku štěstí pro sebe. Či přesněji: smůlu pro druhé.

Český plejer Satoranský odešel přes léto do Washingtonu, španělský střelec Álex Abrines opustil Katalánce a dal přednost právě Oklahoma City. A se sedmatřicetiletým veteránem Carlosem Arroyem už v Barceloně nepočítali.

Na jejich místa postupně přišli Tyrese Rice a Petteri Koponen, jenže oba jsou už několik týdnů zraněni. Finského rozehrávače Koponena potkala autohavárie, když cestoval taxíkem. Jeho neduhy snad nejsou vážné, o návratu na palubovky se však zatím nezačalo mluvit.

A mezi barcelonské hráče absentující ze zdravotních důvodů pak kromě pivota Shanea Lawala patří i Pau Ribas, velice spolehlivý hráč na pozicích jedna i dva.

Pro přípravné období si zoufalí Katalánci vyžádali dvacetiletého Švéda Luddeho Hakansona, ten se však před ligou vrátil na domluvené hostování ve Fuenlabradě.

Nový trenér Georgios Bartzokas se musí spolehnout na duo veteránů Juan Carlos Navarro, Brad Oleson. A rozehrávačský post zastává první z doufajících béčkařů - Stefan Peno.

Bezmála dvoumetrový rozehrávač byl vystřelen z provinčního OKK Bělehrad mezi mladíky ze slavné Barcelony už před pěti lety. Pak zazářil na kontinentálních šampionátech šestnáctiletých v letech 2012 a 2013. V barcelonském béčku měl vzkvétat talent pro Euroligu, možná i pro NBA.

Sestřih zápasu Barcelona - Oklahoma City:

Byla to dobrá cesta?

Do áčka se v basketbalové Barceloně z vlastní líhně moc často nechodí, povedlo se to chorvatskému supertalentu Mariu Hezonjovi. Ale jiní?

Zmiňovaný Ludde Hakanson na této cestě neuspěl, putuje Evropou po hostováních, další švédský talent Marcus Ericsson se z role 12. hráče ne a ne odpoutat.

Španělská naděje Eric Vila letos dotáhla mladíky Barcelony k titulu v juniorské Eurolize - a obratem oznámila, že profismlouvu nechce, že raději míří na americkou univerzitu Texas A&M.

Peno se pokusí bariéry překonat. Má na to nejspíš jen pár týdnů, možná dva až tři měsíce. Životní šance přitom nedostává na vrcholu své formy.

Letos si zahrál na mistrovství Evropy dvacetiletých, rozhodně však nezazářil. Byl až čtvrtým nejvytíženějším hráčem Srbska. Čtvrtá pozice mu patří také ve střelecké tabulce týmu, který měl potíže s udržením a nakonec se coby obhájce titulu musel spokojit s 11. pozicí. Ani kolektivní úspěch se tedy nekonal.

Nezdary možná Stefana Pena zocelily.

„Zatím je brzo mluvit o tom, jestli se dostanu do kádru. V nabídce je trénovat tvrdě, využít každou minutu na tréninku i v zápasech. Takže se snažím na tréninku a hledám na každou příležitost, co se naskytne. Jsem připravený i na možnost, že se brzy vrátím do béčka,“ zůstává zabržděný srbský talent při zemi.

Nejlepší Penovy momenty na MS do 17 let:

, pro iDNES.cz

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž