Rozhodčí Lucie Ratajová | foto: Profimedia.cz

Sudí Ratajová má pozastavenou delegaci na čtyři utkání

• 375
Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová má za chyby v utkání mezi Brnem a Spartou (3:3) pozastavenou delegaci na čtyři utkání. Oznámil to předseda komise rozhodčích Michal Listkiewicz.

Ratajová v nedělním utkání v Brně udělala dvě velké chyby. Neodmávala ofsajd před druhým gólem Sparty v prvním poločase a poté nezvládla situaci v nastavení druhé půle. Špatně vyhodnotila moment, kdy byl domácí Hyčka v třímetrovém ofsajdu a skóroval, čímž vyrovnal na konečných 3:3.

Kauza sporného verdiktu v Brně

„Sama řekla, že si myslela, že obránce Sparty hrál vědomě míčem, ale tak to nebylo. To byla jedna chyba. Ta prioritní spočívala v tom, že hráč Brna ovlivňoval brankáře Koubka, překážel mu při zákroku, gólman nemohl vyběhnout, byl tam dokonce fyzický kontakt. Ve chvíli, kdy jeho spoluhráč zahrál míčem (hlavičkoval Polák), byl v ofsajdu,“ vysvětlil předseda komise rozhodčích Michal Listkiewicz.

Že šlo evidentní pochybení Ratajové, bylo zjevné hned po zápase. Rozbor situace s vysvětlením výkladu pravidel je detailně popsán zde.

Komise na úterním zasedání došla ke stejnému závěru. Brněnský záložník Hyčka byl v době zahrání míčem svým spoluhráčem Polákem v ofsajdovém postavení a zároveň se aktivně zapojil do hry tím, že ovlivňoval brankáře Koubka.

Následující situace, jako hraní rukou Karavajeva či zásah Mazucha, jsou v tu chvíli bezpředmětné a na posouzení nemají mít žádný vliv.

„Rozhodující je moment zahrání míče. I kdyby došlo k přestupku Karavajeva, tak před tím byl ofsajd,“ podotkl předseda komise rozhodčích.

Na sporný gól upozorňoval po utkání sparťan Dočkal:

1. října 2016

Ratajová chybovala i v neprospěch Brna, když v závěru poločasu neodmávala ofsajd Karavajeva. Ten poté přihrál Dočkalovi, jenž dal na 2:1 pro Spartu.

Komise naopak ocenila její pomoc hlavnímu sudímu Královcovi, který po centru Holzera odpískal ruku domácího Šurala a chtěl nařídit pokutový kop ve prospěch Sparty. Ratajová hlavnímu řekla, že předtím došlo k faulu sparťanského útočníka Kadlece a Královec nařídil přímý volný kop proti Spartě.

A proč pozastavení delegace na čtyři utkání? „Podobnou výši jsme vyměřili asistentovi Dobrovolnému, který v utkání Jihlava - Slavia neodmával ofsajd při gólu hostů,“ vysvětlil člen komise rozhodčích Václav Krondl.

Co řekl ke sledovanému případu v pořadu Kauza dne Rádia Impuls místopředseda Komise rozhodčích FAČR Petr Mlsna:

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37