Erdoganovi příznivci u budovy parlamentu v Ankaře (16.7.2016).

Erdoganovi příznivci u budovy parlamentu v Ankaře (16.7.2016). | foto: Osman OrsalReuters

V Turecku po červencovém pokusu o puč odvolali přes 12 tisíc policistů

  • 61
Turecké úřady v souvislosti s červencovým zmařeným pučem postavily mimo službu více než 12 tisíc policistů. Podezírají je z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování plánů na převrat. Podle agentury Reuters to v úterý oznámilo turecké policejní ředitelství.

Z celkového počtu 12 801 policistů postavených mimo službu bylo 2 523 na velitelských pozicích, uvedlo policejní vedení.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly či propustily už více než 100 tisíc státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. Řada lidí skončila ve vězení.

Za potlačeným převratem stál podle turecké vlády duchovní Gülen, který dlouhodobě žije v USA.

Ankara již do Washingtonu poslala druhou žádost o jeho vydání. Gülen však jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá.

Před časem naopak duchovní obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si tím podle něj chtěl upevnit moc v zemi.

V pondělí turecká vláda kvůli červencovým událostem prodloužila výjimečný stav. Mimořádné podmínky tak budou v zemi platit nejméně do poloviny ledna a prezident Erdogan bude moci nadále vládnout pomocí dekretů. Omezené zůstane také shromažďovací právo či svoboda projevu.

Erdogana po puči podpořily statisíce lidí v ulicích:

7. srpna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video