Přístav v Antverpách má novou dominantu, stavbu v podobě diamantu

  • 17
Antverpy proslavil druhý největší přístav v Evropě, ale také diamanty. Zdejší brusírny představují světovou špičku. Není se tak čemu divit, že světově proslulá architekta Zaha Hadid dala nástavbě nad historickou budovou sloužící Antverpské přístavní správě podobu broušeného diamantu.

Podoba stavby, která zvítězila v mezinárodní architektonické soutěži, byla poprvé zveřejněna už v roce 2009 a měla být dokončena v roce 2013. Nakonec se slavnostní otevření uskutečnilo až koncem září 2016. Také původní cena 31 milionů eur se vyšplhala až na 55 milionů eur, tedy téměř 1,5 miliardy korun.

Ale antverpský přístav si to může dovolit. Je druhým největším evropským přístavem, kde se každý rok přeloží 26 procent veškeré kontejnerové přepravy v Evropě, což představuje 200 milionů tun zboží, a zaměstnává také 60 tisíc lidí včetně osmi tisíc přístavních dělníků. Nepřímo však vytváří 150 tisíc pracovních míst.

Vizualizace: náměstí před budovou nese jméno Zahy Hadid, pod ním je parkoviště pro 300 vozů.

Nad původní třípatrovou historickou budovou, která dříve sloužila hasičům, tak přibyla futuristická pětipatrová budova ze skla. Někomu připomíná diamant, jinému loď a dalšímu kapitánský můstek.

V každém případě ji tvoří dva tisíce průsvitných i stříbrných skleněných trojúhelníků, odrážejících do okolí sluneční paprsky. Stavbu podpírá železobetonová „noha“, betonové sloupy a 900 tun oceli.

Drahé a nákladné?

Některé výhrady kritiků poukazují na drahou údržbu, skleněnou konstrukci bude nutné třeba dvakrát ročně mýt a jedno mytí vyjde v přepočtu na přibližně 675 tisíc korun. Dalším se nelíbí už samotná stavba, ale to je ostatně pro projekty Zahy Hadid typické. Autorka se dokončení stavby nedočkala, zemřela letos na jaře v Miami v USA na infarkt.

V nové části má sídlit úřad antverpského přístavu (Antwerp Port Authority), ve staré původní budově jsou nyní kanceláře. Dohromady má komplex užitnou plochu 12 tisíc metrů čtverečních.

Nechybí zde ani podzemní parkoviště pro 300 aut, skryté pod navazujícím malým náměstím, které architekta také upravila podle svého, a to do ostrých geometrických tvarů. Ostatně právě její jméno bude toto náměstí před budovou připomínat, dostalo totiž označení Zaha Hadidplein, tedy náměstí Zahy Hadid.