Pravoslavný dřevěný kostelík v Mostě pět let po výstavbě.

Pravoslavný dřevěný kostelík v Mostě pět let po výstavbě. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Dřevěný kostel, který má být i atrakcí pro turisty, stále skrývá plot

  • 0
Před pěti lety vyrostl v Mostě pravoslavný dřevěný kostelík. Od té doby je ale nepřístupný, čeká se na jeho kolaudaci. Lidé proto mohou neobvyklou stavbu obdivovat stále jen zpoza plotu.

Na první pohled je stavba nenápadná, protože je ukrytá mezi stromy (o jeho výstavbě jsme psali zde). Také stojí v symbolickém stínu vedle mnohem slavnějšího kamenného děkanského kostela přesunutého ze starého Mostu.

To by nevadilo, protože pravoslavný kostelík sv. Valentina by si bez potíží uměli najít poutníci, jimž má být určený, ale i turisté, kteří by jej mohli obdivovat.

Co ale zaráží mnohem víc, je skutečnost, že pravoslavný kostel od svého postavení pořád ještě nezačal fungovat tak, jak by měl. A nejspíš ještě dlouho nebude. „Je to věc, která nás trápí,“ přiznal mostecký primátor Jan Paparega.

Pro město, jež které považuje dřevěný kostelík za další zajímavost, která by lákala do Mostu turisty, je problém o to komplikovanější, že ho nemůže vyřešit. Ač Mostu patří pozemky, samotná církevní stavba na nich je v péči rumunského velvyslanectví.

Schází už jen přípojka k sítím

„Když jsme zjistili, s kým vlastně mluvit, a zahájili jednání, tak se krátce potom osoby na velvyslanectví opět změnily a my teď zase nevíme, s kým to řešit,“ popsal zapeklitou situaci náměstek primátora Marek Hrvol.

Přesto se v posledním roce, během relativně krátkého období fungující spolupráce, podařilo vyřešit jeden z největších problémů: rumunská strana zaplatila zhruba čtyři miliony korun za přivedení vody a elektřiny k oplocenému areálu kostela.

Nyní chybí už jen vybudování přípojky dovnitř areálu, což jsou práce v hodnotě statisíců korun, aby byl kostel se dvěma dalšími stavbami napojený na inženýrské sítě.

Dřevěný kostel

  • pravoslavný kostel sv. Valentina v roce 2011 přímo na místě sestavili rumunští tesaři, dělníci nepoužili žádné hřebíky. Na podzim toho roku byl také vysvěcený
  • stavba je atraktivní i díky své podobě v duchu transylvánské gotiky
  • po té se postavil monastýr, menší budova určená pro poutníky a řádové sestry, a letní modlitebna.

Pak se konečně může areál zkolaudovat a začít používat, mimo jiné jako poutní místo pravoslavných věřících.

„Stále platí, že to má být hlavně církevní stavba. Pečovat by o ni mělo údajně pět řádových sester,“ zopakoval Paparega informaci z minulosti.

Po požáru nový monastýr

Vzhledem k unikátnosti stavby město stále věří, že kostelík bude i turistickým lákadlem.

Nejenom proto, že stojí vedle přesunutého chrámu, ale kvůli bezprostřední blízkosti mosteckého jezera, kde se chystá velká rekreační zóna.

Silnice k zóně povede právě kolem pravoslavného kostelíku, kde už se začal připravovat terén pro vozovku k Mariánským Radčicím, která bude hotová do dvou let.

Kostelík má za sebou těžkou zkoušku v podobě požáru, při kterém předloni shořel monastýr a musel se stavět znovu.

Před pěti lety vznikl ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním byl záměr církve obnovit ve městě pravoslavný kostel poté, co ten původní zmizel kvůli těžbě uhlí s ostatní zástavbou starého Mostu.

Druhým důvodem byla skutečnost, že v Česku nebyl žádný památník rumunským obětem druhé světové války – ten vznikl až při stavbě pravoslavného areálu v Mostě a tvoří jej dřevěný kříž před kostelem.

Video z požáru dřevěného monastýru v roce 2014: