Vzpomínky na smích i touhu po míru. Izrael se rozloučil se Šimonem Peresem

  • 215
Izrael se v pátek rozloučil s někdejším prezidentem Šimonem Peresem, který zemřel v úterý ve věku 93 let. Americký prezident Barack Obama v projevu připomněl snahy Perese o dojednání míru s Palestinou. Na osobnější momenty vzpomínal Bill Clinton i předseda parlamentu Juli-Joel Edelstein. Za Česko se ceremonie účastnili Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek.

Rozloučení s Peresem začalo v 7:30 ráno, kolona automobilů převezla rakev s někdejším prezidentem na Herzlův vrch. Po půl deváté ráno vojáci za zpěvu písní přinesli rakev s Peresem a začal státní obřad.

Na úvod si početné delegace zahraničních státníků vyslechly výčet úspěchů dlouhé politické kariéry Perese. Za jeho úspěchy ho v proslovu ocenil i současný izraelský prezident Reuven Rivlin. „Byl to mezinárodní vůdce velkého významu, který představoval krásnou tvář Izraele“, prohlásil o Peresovi.

Dožiju se míru s Palestinci, snil Peres. Svrhl pro něj i vlastní vládu

Po Rivlinovi se slova ujal premiér Benjamin Netanjahu. Ocenil Peresovu vizi, která mu umožnila vždy povstat po politických porážkách. Připomněl také řeč, kterou Peres pronesl na pohřbu bratra současného premiéra v roce 1976. „Vždy tvrdil, že mír je je jedinou zárukou bezpečnosti. Já vždy tvrdil opak. Že bezpečnost přinese mír. I přesto jsme spolu spolupracovali,“ uvedl Netanjahu o vztahu k Peresovi.

Předseda parlamentu Juli-Joel Edelstein posléze promluvil k pozůstalé rodině Perese. „Nechtěl bych zemřít, dokud jsem ještě naživu, říkal ještě nedávno Šimon Peres. Udělal bych chybu, kdybych nedělal to, pro co jsem předurčen, dokud jsem živ a zdráv, dodával,“ zahájil svou řeč připomínkou slov Perese Edelstein. Poodhalil lidskou stránku někdejšího prezidenta. „V kontaktu s lidmi byl skromný, kéž bychom se to také naučili,“ uvedl. Peres byl podle něj jedním z největších vůdců Izraele v historii.

Smáli jsme se spolu, vzpomínal Clinton

Slovo převzal bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. „Peres byl 46 let členem Knesetu. Já jsem 25 let měl tu čest, že jsem s ním sdílel veřejný život. Snažili jsme se o dosažení míru mezi Palestinou a Izraelem. Byl jsem jeho přítelem. Učil jsem se od něj a smál jsem se s ním. Obdivoval jsem jeho schopnost překonat ty nejhorší překážky,“ uvedl Clinton. „Odešel a zanechává v nás požehnané vzpomínky a to je víc než dost,“ dodal na závěr svého vystoupení.

Barack Obama na úvod svého projevu oslovil rodinu Perese, izraelského premiéra i prezidenta. Ocenil přítomnost vůdce Palestiny Mahmúda Abbáse. „Je to připomínka nedokončeného budování míru,“ prohlásil. „Nazíral na svět podle toho, jaký by měl být. Po získání nezávislosti Izraele se stal člověkem, který vybudoval obranu své vlasti a položil základy špičkových izraelských sil,“ uvedl Obama.

Vrátil se také k Peresově podpoře vědy a zavádění nových technologií. „Jeho snaha o mír nebyla nikdy naivní,“ myslí si americký prezident. Perese přirovnal k Nelsonu Mandelovi či královně Alžbětě II.

Herzlův vrch je místem posledního odpočinku izraelských vojáků, premiérů, prezidentů a jiných významných židovských vůdců. Na národním hřbitově, který nese jméno zakladatele sionismu Theodora Herzla, je pohřben například zavražděný premiér Jicchak Rabin (více o něm zde).

Vzpomínka rodiny Perese

Peresovy děti dcera Cvika a synové Joni a Chemi na Perese vzpomněly jako na otce. Cvika Valdenová řekla, že otec miloval život v přítomnosti i to, co sliboval v budoucnosti.

"Pamatuji si domácí páteční večeři minulého roku, kdy on se svými silnými brýlemi hleděl do zpěvníku, nevynechal jediné slovo a zpíval z plných plic," sdělila dcera.

Starší syn Joni se přiznal, že po otci zdědil plachost a že slova nemohou popsat, co otec udělal pro Izrael. "Když jsme se ho zeptali, co by chtěl mít napsáno na náhrobku, odpověděl bez váhání: 'Na smrt byl příliš mladý.' I já mám ten pocit, že nás opustil předčasně, mohl udělat ještě mnohé," sdělil Joni Peres.

Jeho bratr Chemi řekl, že kdyby otec mohl, využil by jistě tuto příležitost k tomu, aby připomněl, že pro politické vůdce neexistuje větší odpovědnost než sloužit lidem.

Zdroj: ČTK

Pohřební ceremonie, při které byla rakev s Peresem uložena do země, začala v hodinu před polednem SELČ. Účastnila se jí nejbližší rodina Perese i všichni významní světoví státníci. Po zasypání rakve zazněly náboženské písně. Tichý hold Peresovi vzdal Rivlin i Netanjahu, kteří společně s dalšími politiky položili smuteční věnce. Ceremoniál skončil krátce před půl dvanáctou SELČ.

Státníci z desítek zemí

Přípravou pohřbu byla pověřena ministryně kultury Miri Regevová. Podle izraelských sdělovacích prostředků šlo o jednu z nejsložitějších bezpečnostních akcí v Izraeli, do níž byla zapojena policie, armáda a bezpečnostní služba Šin Bet.

Na pohřeb dorazilo velkého množství lidí, vláda proto nechala kolem hřbitova rozmístit velkoplošné obrazovky, na kterých byl obřad přenášen. Poblíž Herzlovy hory byly zřízeny heliporty, aby se významní činitelé na hřbitov snáze dostali a nevznikaly dopravní zácpy.

Smuteční ceremonie se mimo státníků, kteří vystoupili s proslovem, zúčastnil například francouzský prezident François Hollande, britský princ Charles a kanadský premiér Justin Trudeau.

Mezi smutečními hosty, o kterých informují izraelská média, byl i německý prezident Joachim Gauck. Za Českou republiku dorazil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka (fotografii české delegace při rozpravě s izraelským premiérem najdete zde).

30.září 2016 v 12:09, příspěvek archivován: 30.září 2016 v 12:32

Rozloučení s 9. prezidentem Izraele Š. Peresem na Mount Herzl bylo pusobivé a důstojné, velmi osobní a dojemná byla... https://t.co/YMTlTQwS62

Zájem zúčastnit se pohřbu projevil také palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který nebyl na oficiální návštěvě v Jeruzalémě několik let. Ve čtvrtek úřady jeho žádost schválily, uvádí server CNN. S Abbásem přicestoval také šéf palestinské rozvědky Madžíd Faradž, ministr po civilní záležitosti Husajn Šajch a také mírový vyjednávač Saíb Irikát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue