Michal Hašek a Zdeněk Škromach vaří. | foto: OrangeVideoTube

Kdo nevaří, není Čech. Politici se před volbami vrhli do kuchyně

  • 372
Připomínají legendární klipy Alles Gute z České sody, vařit se podle nich většinou nedá, zato jsou myšleny smrtelně vážně. Úspěch televizních kuchařských pořadů vedl k tomu, že hned několik kandidátů nebo předsedů stran v letošních volbách vsadilo na video s vařením.

Senátní adept Václav Bělohradský, který žil v Itálii, připravuje špagety v opravdu nesourodé trojici s premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfem zelených Matějem Stropnickým.

Hejtman Michal Hašek griluje rybu se senátorem Zdeňkem Škromachem. „Protože teď vaří všichni a všude, bude vám teď vařit Michal a Zdeněk,“ uculují se ve volebním klipu ve stejných fialových zástěrách Hašek a Škromach. „Máme pro vás superspeciální rybičku rovnou z Moravského krasu,“ říká Hašek. Pak už hodí rybu na gril a po dalším střihu si už připíjejí u stolu.

Krajský zastupitel Jiří Pospíšil stojí venku za stolem, kde jsou vzorně vyrovnané špagety, olej, rajčata a kečup, a rovnou se přiznává, že „moc vařit neumí“. Navzdory tomu zkusí „špagety Marcello“.

Reklamní expert Martin Charvát, ředitel studia Remembership, poukazuje na to, že vymýšlení kuchařských klipů odstartovala snaha ukázat voličům politika jako „normálního člověka“.

„Vaření je dobrá příležitost, jak ukázat politika jako obyčejného člověka. Je vidět, že kandidát nemluví pořád jen o programu. Vlastně je jedno, jestli ho ukážete v kuchyni nebo při sportu. Jak se ale sešlo kuchařských klipů hodně, působí to najednou absurdně,“ říká reklamní expert Martin Charvát.

Většina politických kuchařských klipů má společné to, že divák se z nich žádný recept vlastně nenaučí. Na začátku je záběr na hlavní aktéry v zástěře, jak něco krájejí, ale pak už se hned jí, nebo ani to ne. Tak třeba filozof Václav Bělohradský kandiduje do Senátu v Praze s podporou ČSSD i Strany zelených, a tak má v kuchyni po boku premiéra Bohuslava Sobotku a šéfa zelených Matěje Stropnického. Hodně „filozofický“ je i jeho volební klip.

„Rád vařím pro kamarády italská jídla. Itálie je moje druhá vlast, která mě přijala, když jsem byl uprchlíkem,“ říká zcela vážně Bělohradský v zástěře.

Následně se zprava premiér zeptá, zda mohou být rajčata oranžová (barva ČSSD), a zleva Stropnický, zda už by se nemohlo přidat také něco zeleného...

Vaření se zvrhne v debatu nad nakrájenou zeleninou, že „univerzální hnědá omáčka je největší hrozbou i v politice“, a následuje stolování na dvoře Lidového domu.

Rybička z Moravského krasu

Škromach s Haškem vyrobili svůj klip už jako parodii. Smaží v něm „rybičku z Moravského krasu“, ale o správném postupu se toho člověk moc nedozví ani tady. Zkušený „filmař“ od bazénku Škromach to vysvětluje tím, že pozornost diváků udrží maximální dvouminutové politické video a do něj se recept nevměstná.

Hlavně kvůli „prkennému“ Haškovi působí video pořád vážně. Nechybí lidová hudba, záběr na hrozny, objetí obou aktérů kolem ramen a nářečí. Nechybí ani otřepaný vtip, že jsou čtyři druhy vína: „dá sa, nedá sa, dá sa svařit a dá sa Pražákům“. Když Škromach zavelí před grilem „zapalme ohně“, přitaká Hašek „a kdyby něco, tak já jsem dobrovolný hasič“. „Je to spíš taková satira, i když původní záměr byl vážný,“ hodnotí klip Škromach.

Klasickému receptu se nejvíc blíží předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který na stránkách volebního magazínu nabízí „liptavskou pomazánku“. „Liptauer Aufstrich, jak Rakušané tuto lahodnou chuťovku nazývají, je součástí typického vídeňského občerstvení,“ vypráví Kalousek, zřejmě inspirován svým čestným předsedou Karlem Schwarzenbergem, který v Rakousku napůl žije. „Recept vyšel ve Středočeských letopisech, ale jde o ojedinělou záležitost,“ vysvětlil volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.

Politickou gastronomii ještě doplňuje mítink se slibným názvem „Petr na grilu“ šéfa ODS Petra Fialy. Tam už se raději vůbec nevaří, ale jen konzumuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue