Strach, bezpečnostní kontroly i špatné počasí se podílejí na tom, že úvod letošního Oktoberfestu byl letos návštěvnicky slabý.

Strach, bezpečnostní kontroly i špatné počasí se podílejí na tom, že úvod letošního Oktoberfestu byl letos návštěvnicky slabý. | foto: Michaela RehleReuters

Miliardová ekonomika Oktoberfestu se zadrhla. Návštěvníky odhání strach

  • 316
Série letních násilných útoků v Německu přisoudila tradičně gigantickému Oktoberfestu podobný osud, jaký letos potkal turecké nebo tuniské pláže. Ze strachu z terorismu přijelo letos na slavnosti piva výrazně méně turistů. Mnichovany zase zpočátku často odrazovala avizovaná bezpečnostní opatření.

Postotřiaosmdesáté se předminulý víkend zaplnila asfaltová pláň kousek od centra Mnichova, historicky zvaná Tereziánská louka. Vyrostly na ní kolotoče, atrakce, stánky s perníkovými srdci a hlavně obří dřevostavby s plátěnou střechou - takzvané pivní stany. A když starosta narazil první pípu, opět se po roce rozběhl největší pivní festival v Evropě.

I když na mnichovském Oktoberfestu si normální člověk ani letos nemůže stěžovat na příliš klidu nebo ticha, nabízely se v prvních dnech pohledy, které byly v posledních letech nevídané - některé pivní stany byly poloprázdné, další zely prázdnotou ještě víc.

Pravidelní hosté, servírky známé svou schopností roznášet ve velkém těžké tupláky, i provozovatelé pivních stanů se shodnou, že oproti minulým rokům letos návštěvníků výrazně ubylo.

Obavy mají hlavně turisté

Důvodů je asi víc. Od spíše mizerného počasí, které první dny Oktoberfestu provázelo, až po každoročně rostoucí cenu piva, která se letos pohybuje v rozmezí 10,40 až 10,70 eur za litrovou sklenici. Všichni však jmenují ještě jeden nový faktor. Strach.

V průběhu léta totiž Německo zasáhlo hned několik útoků, po kterých zůstali i mrtví (souhrnnou zprávu o nich naleznete zde). Jen pár kilometrů severně od místa konání každoročního veselí se přitom odehrála vůbec nejtragičtější letošní událost - střelba mladého Němce íránského původu v obchodním centru. Zabil devět lidí (více o střelbě jsme psali zde).

Výsledkem je, že se Oktoberfest zařadil po bok severoafrických nebo tureckých letovisek na mapu míst, kam se turisté kvůli bezpečnosti bojí. A fakt, že je v Mnichově mnohem méně přespolních, než bylo v minulosti běžné, bez váhání potvrzují i zaměstnanci hotelů.

Zrušit zájezd na mnichovské slavnosti piva musela například pro nezájem i česká cestovní kancelář Geops. „Tím důvodem je určitě strach z účasti na hromadných akcích v zemích, kde nedávno došlo k útoku. Zaznamenáváme to v poslední době častěji, například zatím není zájem ani o dříve oblíbený únorový karneval v Nice,“ říká produktová manažerka kanceláře Geops Olga Roztočilová. V minulých letech se přitom právě zájezdy na Oktoberfest plnily spolehlivě a byly podle Roztočilové mezi turisty oblíbené.

Pozor, bez batohů!

Paradoxně návštěvnosti nejspíš neprospěla ani skutečnost, že mnichovská radnice, vědoma si bezpečnostního rizika ve formě statisícových davů koncentrovaných na jednom místě, nasadila přísná opatření jako nikdy předtím. Dosud volně přístupné prostranství obehnala plotem a na vstupní brány nasadila mnohem více pořadatelů ve svítivých vestách.

I přes úbytek hostů přibylo sexuálních ataků

Dojmy z úvodu Oktoberfestu potvrzují v jeho polovině i čísla. Podle Die Welt navštívilo Oktoberfest do konce víkendu 2,9 milionů hostů, což je o sto tisíc méně než v předchozím roce.

Deník ale upozorňuje, že se nejedná o nový trend a sto tisíc návštěvníků ročně ubývá festivalu každoročně od roku 2012. Výrazněji se ale propadla i další čísla, která vypovídají o výkonosti Oktoberfestu.

Spotřeba piva byla zatím o 15 procent nižší, snědlo se pouze 54 volů oproti 55 za první týden v loňském roce. Policie zaznamenala pouze 21 rvaček, kde agresoři využili tuplákové sklenice. Loni to bylo 32 rvaček.

Paradoxně přímo uvnitř ve stanech ale počet prohřešků stoupl o 7,5 procenta. Zvýšil se také počet sexuálních deliktů. Z osmi případů v loňském roce vzrostl jejich počet na šestnáct.

Na internetu i v letácích v hotelech jsou upozornění, že se nově nesmí vnášet dovnitř batohy ani větší kabelky. Zakázány jsou i potenciálně nebezpečné předměty nebo třeba skleněné lahve.

„Místní podle mě strach z útoků nemají, několik mých kamarádů ale odradila právě bezpečnostní opatření, a tak si řekli, že tentokrát zůstanou doma,“ říká například Mnichovanka Ines, která se ale o každoroční návštěvu připravit nenechala. A jak zjistila na vlastní kůži, obavy z „bezpečnostní buzerace“ se zatím jeví jako hodně liché.

Režim se ani zdaleka neblíží tomu, na co jsou Středoevropané zvyklí například z letišť. Kvůli plotu nebo kontrole kabelek připomíná spíš hudební festival. Neprochází se žádným bezpečnostním rámem a lidi bez zavazadel ochranka prověřuje zpravidla jen pohledem. Kontrola před vstupem na české fotbalové stadiony je výrazně důkladnější.

Díky této volnosti a širokým branám se tak ani ve špičkách u vstupů netvoří fronty nebo shluky lidí, jako je tomu třeba nově na Pražském hradě.

Bude druhý týden lepší?

Je tak docela možné, že až se to pořádně rozkřikne po městě nebo až se vyjasní nebe, bude druhý festivalový týden úspěšnější. Část přespolních - kteří zpravidla návštěvu plánují dopředu - si ale pověstný tuplák na Tereziánské louce s největší pravděpodobností letos odepře.

Obří oktoberfestská ekonomika, která se podle údajů mnichovské radnice poslední roky šplhala v součtu (zaplacených piv, vstupného na atrakce, hotelových pokojů i dalších útrat) k miliardě eur - se tak letos zřejmě o stamiliony smrskne.

,