Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Útoky tu byly vždy, tvrdí přistěhovalci v Anglii. Jsou však brutálnější

  19:36
Útoky na přistěhovalce ve Velké Británii v posledních týdnech plní přední stránky zpravodajských serverů po celém světě. Souvisí však s výsledky referenda, jak mnozí tvrdí? Podle imigrantů byla nevraživost Britů cítit i v minulosti. Změnila se však intenzita projevů nenávisti. Od urážek se přešlo k násilí.
Jedna z přistěhovalkyň během protestů před Westminsterským palácem. Místní...

Jedna z přistěhovalkyň během protestů před Westminsterským palácem. Místní náměstí zaplnilo celkem dva a půl tisíce pomůcek určených pro přežití po ztroskotání na moři. (19. září 2016) | foto: Profimedia.cz

Nenávistné útoky proti přistěhovalcům jsou jedním z vedlejších účinků červencového referenda, ve kterém si Britové odhlasovali vystoupení z EU. Alespoň to tak na první pohled vypadá. Teorie o vzedmutí xenofobních nálad podporují i policejní statistiky. Týdny po referendu strážci zákona evidovali o desítky procent více nenávistných útoků na přistěhovalce.

Poláci v Británii si zvykají na urážky, víc se však bojí vyhoštění

Ještě v červnu se objevily první výzvy adresované Polákům, aby opustili velkou Británii. Letáky i příspěvky na sociálních sítích hovořily o „polské havěti“, nešetřily tvrdými slovy a v mnoha případech ani výhrůžkami.

Polská menšina je přitom pomyslným lakmusovým papírkem vztahu rodilých Britů a přistěhovalců. Poláků podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii asi 790 tisíc, což z nich činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.

Vyhrocenost útoků postupem týdnů eskalovala. Na sklonku srpna ataky vyvrcholily smrtí 40letého Poláka Arkadiusze Jozwika. Minulý týden skupina agresorů v Londýně napadla 31letého Čecha po předchozí hádce v provozovně rychlého občerstvení. Při následném napadení Čecha utloukli k smrti (více o případu se dočtete zde). Policie však v tomto případě nenaznačila, že by vražda měla spojitost s původem oběti.

Poláci jako symbol přistěhovalectví

Současné nálady se, byť ve výrazně mírnější podobě, dotýkají i dalších Čechů přebývajících ve Velké Británii. Zdeněk Kudr žije v Londýně šestým rokem. Útoky na polskou menšinu by se podle něj neměly podceňovat.

„Osobně si myslím, že útoky na Poláky by měly být brány jako útoky na přistěhovalce z východní Evropy obecně. Útočí se na Poláky, protože těch je tady nejvíc, díky čemuž jsme pro některé lidi všichni Poláci. Poláci jsou synonymem přistěhovalectví ze zemí bývalého východního bloku,“ vysvětlil Kudr iDNES.cz.

Jedním dechem však dodává, že útoky zde byly i v minulosti. „Myslím si, že se o útocích akorát víc píše teď po referendu, ale že k žádné zásadní změně nedošlo. Ti, co vystupují proti imigrantům, to bezpochyby dělali i před referendem,“ doplňuje. Osobní zkušenosti s nevraživostí Britů však nemá.

To Slovák Tibor Mészáros má poněkud osobnější zkušenosti. Útoky na cizince podle něj ve Velké Británii byly i dávno před letošním referendem. On sám žil v Londýně od roku 2006 do roku 2011. Pracoval jako řidič autobusu. Vozil zejména zahraniční pracovníky do práce.

„Vozil jsem Litevce, Estonce, Poláky, Indy i muslimy,“ řekl Mészáros. Na něj osobně prý nikdo nikdy nezaútočil. Odpůrci přistěhovalců si však počíhali na jeho auto. „Jednou na něj někdo nastříkal nápis, který by se dal přeložit jako vypadněte,“ vzpomíná.

Jeho kolegové se stali terčem napadení. „Naši pracovníci čekali na zastávce, kde jsem je měl vyzvednout. Když jsem tam přijel, viděl jsem utíkat nějaké dva kluky. Hned jsem se dozvěděl, že jednoho z našich lidí napadli. Angličan se ho ptal, kolik je hodin, vyrazil mu mobil z ruky, uhodil ho do obličeje a zlomil mu čelist,“ popisuje. Jeho kolega musel později podstoupit operaci. Útočníka i s přispěním Mészárose nakonec dopadla policie. „Dostal rok a půl a musel zaplatit léčebné výlohy,“ vzpomíná. Napadený byl podle něj Slovák, který v Londýně pracuje do dneška.

Zakořeněná nevraživost

Nevraživost mezi cizinci a Angličany podle Mészárose byla cítit vždy. Dodává však, že většina lidí se k němu i jeho kolegům vždy chovala slušně.

„Vozil jsem hodně cizinců, ale nikdy jsem si nevšiml, že ta nevraživost byla namířena proti nějaké konkrétní národnosti. Šarvátky většinou vzniknou od pátku do neděle, kdy je hodně lidí pod vlivem alkoholu nebo drog. Hodně se pije, začne to strkanicí a skončí smrtí,“ myslí si. Útoků podle něj po referendu nepřibylo. Pouze se o jednotlivých incidentech více píše ve sdělovacích prostředcích, tvrdí.

Po Polsku žádá i Sobotka Brity o zákrok proti nenávistným útokům

Podle mnohých přistěhovalců je pravda někde uprostřed. Počet útoků je zřejmě obdobný, změnila se však jejich agresivita a tudíž jejich nahlášený počet. Jakoby referendum některým Britům posloužilo jako pokyn k otevřené nenávisti. Nenápadné a mírné formy nenávisti jsou minulostí. Zvítězila čirá agrese.

Zažil si ji i kamarád zavražděného Jóźwika Eric, píše server The Washington Post. Jen den po referendu mu zprávy na Facebooku začaly plnit nenávistné vzkazy. „Kdy jede příští autobus do Polska?“ ptal se jeden z nich. Jeho matka a sestra se dočkaly s nečekanou kritikou i v práci. Jejich vedoucí jim suše sdělil: „A teď se vy Poláci zabalíte a vrátíte se domů“.

Strach Poláků a touha vrátit se domů

Výsledky referenda ani vzdáleně neznamenají, že by se současní přistěhovalci měli vrátit domů. I zastánci kampaně za brexit vedené současným ministrem zahraničí Borisem Johnsonem se už před hlasováním dušovali, že stávajících zahraničních pracovníků se případná nová imigrační pravidla nedotknou. Stejnou rétoriku volí i premiérka Theresa Mayová.

Bašty stoupenců brexitu jsou líhní útoků proti cizincům, ukazují záznamy

Část britské veřejnosti si však výsledky referenda vyložila po svém. Odhlasovali jsme si vystoupení z EU a tudíž se chceme zbavit všech cizích vlivů, míní.

Několik případů násilí na cizincích zažehlo mezi přistěhovalci strach, který jen tak nezmizí. Bez ohledu na to, že nevraživost si museli zažívat už dávno před brexitem.

„Lidé se bojí a jsou vyděšení. Stejně tak já,“ popisuje Eric. „Moje žena se chce vrátit zpět do Polska. Já jí pořád říkám, aby nepanikařila. Arekova smrt byla jen jedním případem. Mohl jsem to být ale klidně já,“ tvrdí Eric.

29. června 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...