Policie zatkla šestnáctiletého uprchlíka. IS mu radil, jak vyrobit bombu

  • 127
Uprchlické centrum v Kolíně nad Rýnem ochromilo policejní komando. Strážci zákona si do tamní tělocvičny přišli pro teprve šestnáctiletého Syřana, který byl v kontaktu s hnutím Islámský stát. Mladík podle policie chystal teroristický útok, džihádisté mu přes internet radili s výrobou bomby.

Německá policie a státní zastupitelství ve středu oznámily, že speciální jednotka si pro šestnáctiletého chlapce o den dříve přišla přímo do tělocvičny na kolínském předměstí Porz. Sportovní hala tamního gymnázia slouží od loňska jako provizorní ubytovna až pro dvě stovky běženců.

Zatčený mladík byl podle deníku Süddeutsche Zeitung v telefonickém kontaktu se zahraničním verbířem hnutí Islámský stát, s džihádisty také chatoval prostřednictvím internetu. Klaus-Stephan Becker z kolínského policejního ředitelství na tiskové konferenci uvedl, že Syřan islamistům odpřísahl svou „jednoznačnou připravenost“ k podniknutí teroristického útoku.

Policista podle deníku Die Welt oznámil, že Syřan dostal od zahraničního islamisty velmi konkrétní návod na výrobu bomby. Zřejmě si však zatím nestihl opatřit materiál k jejímu sestrojení. Není také jasné, zda měl už vytipovaný konkrétní cíl útoku.

Syřan, kterého deník Bild identifikoval jako Mohameda J., se podle policie radikalizoval během velmi krátké doby. Podobné kontakty mezi uprchlíky a teroristickým hnutím označili strážci zákona za velmi vážnou hrozbu.

„Dálkově ovládaní“ džihádisté jsou pro Německo hrozbou

Zadržený Syřan bydlel v tělocvičně i s rodinou. Jeho otec Džamal novinářům řekl, že je Mohamed nevinný. I jeho poté vyslýchala policie. Úřady sestavily speciální vyšetřovací komisi, která se problematikou „dálkově ovládaných“ rekrutů takzvaného Islámského státu zabývá.

Islamisté lákají i děti

Hannover vyděsil útok na policistu, kterého pobodala teprve patnáctiletá školačka. Místní kazatel dívku od sedmi let vedl k salafismu, v éře sociálních sítí je navíc radikalizace snazší a rychlejší.

Rakušané dokonce zjistili, že ideologie džihádu se šíří i ve školkách (více zde).

Chlapec totiž není prvním člověkem, který do Německa přišel jako uprchlík, požádal tam o azyl a přidal se k teroristickému hnutí. Příkladem je pachatel letního pokusu o sebevražedný atentát u brány hudebního festivalu v Ansbachu. Pachatel tehdy zabil jen sám sebe (více se dočtete zde).

Vyšetřování ukázalo, že útok spáchal sedmadvacetiletý Syřan, toho času žijící v uprchlickém centru. Do Německa přišel před dvěma lety, jeho žádost o azyl úřady zamítly. Během pobytu v Evropě muž přísahal věrnost Islámskému státu, což dokládala videa a zprávy nalezené v jeho počítači.

Podobný příběh rozkrylo i vyšetřování červencového útoku ve Würzburgu, kde mladý Afghánec zaútočil mačetou na cestující ve vlaku. Nezletilý útočník přišel do Německa jako uprchlík bez doprovodu, ujala se jej pěstounská rodina. Policie v jeho pokoji našla ručně nakreslenou vlajku islamistů (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video