Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Inventura slibů: břidlicové plyny, přestavba nemocnice a opravené cesty

  • 0
Pamatujete si ještě na téma číslo jedna v minulých krajských volbách? V Královéhradeckém kraji v roce 2012 tolik nerezonovalo ani zdravotnictví, korupce anebo doprava. Tehdy se řešil hlavně problém těžby břidlicových plynů a politici slibovali, že prosadí její zákaz. MF DNES zmapovala předvolební sliby a jejich plnění.

Dobývání plynu metodou hydraulického štěpení se sice podařilo zastavit, avšak jen díky obrovské vlně protestů starostů na Broumovsku, Náchodsku a Trutnovsku. Problém s těžbou břidlicového plynu se povedlo jen odsunout.

Navíc pár stovek metrů od hranic hodlají Poláci zkoumat a pak i těžit ložiska metanu a uranu. Na začátku roku se proti tomu začaly bouřit obce na Broumovsku, ale to už patrně není tak žhavé téma, aby se jím například kromě Pirátů se Zelenými někdo zabýval (o průzkumných vrtech v Polsku čtěte zde).

Jaká volební témata tedy před čtyřmi lety hýbala krajem a jak se sliby dařilo realizovat? Tady je několik příkladů.

Nemocnice Náchod nesplněno

Jako krajské deja vu působí závazek, který byl na předních pozicích v roce 2012 a stále se nehnul ani o píď. Rekonstrukce náchodské nemocnice z předvolebních slibů nezmizela a jen tak nezmizí. Jedno z nejdůležitějších témat odcházejícího hejtmana Lubomíra France nyní převezme jeho nástupce.

Podle původních představ chtělo hejtmanství miliardovou rekonstrukci zahájit v roce 2012 a hotovo mělo být v první polovině roku 2015. Jenže kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu, vzdal se tak evropské dotace 400 milionů korun a na zahájení stavebních prací se stále marně čeká. Naposledy se kostlivec ve skříni připomněl minulý týden, když kvůli novému tendru provedla policie razii na několika místech včetně krajského úřadu (podrobnosti čtěte zde).

Dálnice D11 částečně splněno

Hejtmanství se výrazně angažovalo hlavně ve vyladění dohody s prodejem obecních pozemků Stěžer, které si vymohly rozšíření dálničního mostu o cyklostezku. Další zásluhy kraje spočívají spíš jen v nejrůznějších intervencích na vyšších místech.

Smutnou realitou je, že dálnice D11 stále ještě čeká na napojení k Hradci Králové. Poslední tříkilometrový úsek se za slavnostního zahájení premiérem začal stavět v červenci 2014 a hotovo má být přesně za rok.

22. července 2014

U Evropské komise se podařilo vyjednat výjimku pro propadlý posudek EIA, a tak již nehrozí zastavení budování nejméně na půl roku, ale zásluhu si mohou připisovat spíš vládní vyjednavači.

Stav krajských silnic stále tristní

Slibem neurazíš, jako by si před čtyřmi lety řekl hejtman Franc a uvedl, že se pokusí zastavit zhoršování krajských silnic druhé a třetí třídy. Zpočátku to vypadalo na jasné fiasko, když se vnitřní dluh katastrofálních komunikací velmi rychle vyšplhal až na devět miliard korun a navíc jako jedna z prvních začala téměř osmdesátimilionová rekonstrukce hlavního tahu mezi Náchodem a Broumovem, tedy hejtmanovy „domácí“ silnice.

Stále vyšší dluh se podařilo zastavit až letos, byť jen zásluhou investic, které kraj získal z ROP Severovýchod. Přestože místopředseda tohoto operačního programu - hejtman Pardubického kraje Netolický - naznačil, že nyní přichází čas žebrání na opravy o malé částky, peníze se mohou dál čerpat například z programu česko-polské spolupráce či takzvaného Integrovaného regionálního operačního programu.

Podpora učňovského školství pomoc minutu po dvanácté

Když kraj zjistil, že se propad učňovského školství nezastaví sám od sebe, zavedl prospěchová stipendia. A zjistil, že se kritická situace daří napravovat. Každý rok přidává další podporované obory.

„Objevil se“ však jiný nečekaný problém, na který hejtmanství zareagovalo sice se zpožděním, zato však přelomově: stále častější odchody učitelů odborných předmětů do soukromého sektoru se rozhodlo řešit až pětitisícovým příspěvkem k výplatě ze svého rozpočtu. Kraj tak letos na zvýšení učitelských platů uvolnil 10 milionů korun, které rozdělí mezi 233 vytipovaných učitelů ze 16 škol.

Neúspěchem, který vedení kraje pouze přenechá svým nástupcům, však skončila snaha o snižování míst na středních školách, kde na jednoho studenta připadají téměř dvě místa.

Větší transparentnost spokojeni sami se sebou

Již před posledními krajskými volbami v roce 2012 hejtman Franc přiznal, že kraj nepracuje na nápravě v zprůhledňování databáze smluv či neexistenci etického kodexu zastupitelů. Dodal tehdy, že zato pracuje na neustálém zlepšování služeb pro své obyvatele.

A zatímco současná rudo-oranžová koalice je v oblasti větší transparentnosti spokojená sama se sebou, opozice už roky volá po nápravě. Že Lubomír Franc si hlavu příliš neláme ani s etickým kodexem své domácí strany, svědčí zaměstnávání své partnerky coby své senátní asistentky (psali jsme zde). Se slovy, že Marta Koubová je matkou jeho dítěte a ne rodinným příslušníkem se vypořádal s mravními zákony ČSSD, která za takovou práci zapovídá platit osobám blízkým.