Policisté se samopaly doprovodili vedoucího Ústavu Anthropos Martina Olivu se...

Policisté se samopaly doprovodili vedoucího Ústavu Anthropos Martina Olivu se soškou Věstonické venuše do sídla brněnské firmy Fei, kde se podrobí detailnímu zkoumání pod mikroskopem. (17.8.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rentgen poradil, jak ochránit venuši. Při letu by jinak mohla prasknout

  • 28
První výsledky rentgenového „vyšetření“, které v půli srpna absolvovala jedna z nejcennějších archeologických památek v České republice – Věstonická venuše, už znají pracovníci Moravského zemského muzea v Brně a technologického centra FEI.

„Snímky mě uchvátily. Dostali jsme se totiž i k částicím uvnitř sošky. Budeme nyní zkoumat jejich složení a uspořádání, které patrně souvisí s přípravou keramického těsta,“ vysvětluje kurátor Ústavu Anthropos Petr Neruda.

Vědci částice porovnají se dvěma vzorky známých materiálů, které naskenovali současně s venuší, aby podle odstínu šedi zjistili přesný obsah. Skenování zabralo bezmála 15 hodin a soška při něm dostala rentgenový zásah, jaký by žádný člověk nevydržel (o transportu venuše pod rentgen jsme psali zde).

Plastice ale neublížil, protože byla uložená ve speciálním držáku z polypropylenu. Snímkování ukázalo také velké množství prasklin.

„Budou důležité při dalším nakládání s venuší. Trhliny spojené s povrchem nejsou nebezpečné. Mnohem zrádnější jsou ty vnitřní. Při změně tlaku, třeba při transportu letadlem, by mohly způsobit roztržení sošky,“ popisuje Neruda.

Konečné výsledky budou známé do konce letošního roku. A spolupráce s FEI bude nejspíš pokračovat i na dalších exponátech.

Soška Venuše byla při stěhování přísně střežena:

17. srpna 2016