Policie odmítla jít do množírny. Při ohlášené kontrole už byli psi pryč

  • 23
Prověřit podmínky chovu psů v obci na Tachovsku chtěli na podnět ochránců zvířat kontroloři Státní veterinární správy. Žádali policii, aby jim do stodoly pomohla vejít neohlášeně, ale narazili. O týden později při oznámené kontrole už pochybení nezjistili.

Záběry z množírny psů, na nichž zjevně neduživá zvířata žijí na promočené slámě pokryté výkaly a v miskách mají vodu plnou hnijící slámy a červů, získal spolek obránců zvířat Obraz.

„Provedli jsme vlastní rešerši všech dostupných informací, které nakonec vedly k odhalení chovatelky v Prostiboři na Tachovsku. Videozáznamy jsou z ověřeného zdroje, jehož požadavek zůstat v anonymitě respektujeme,“ řekl iDNES.cz mluvčí spolku Daniel Cao.

Videozáznamy ochránci v srpnu předali Státní veterinární správě (SVS).

"Provedli jsme pokus o neohlášenou kontrolu, během kterého nebyla chovatelka zastižena. Úřední veterinární lékaři se ji následně pokusili kontaktovat i telefonicky, avšak bez úspěchu. Vzhledem k situaci na videozáznamech požádali o součinnost policii, která k této věci zaujala odmítavé stanovisko,“ popsal postup kontrolorů mluvčí SVS Petr Pejchal.

Bez souhlasu majitele nebo spolupráce policistů nemohou pracovníci veterinární správy do objektu vtrhnout a prozkoumat jej.

„Ještě týž den se chovatelka sama telefonicky ozvala a sdělila, že má v chovu již pouze jednu fenu bordeauxské dogy a čtyři dospělé bostonské teriéry určené k prodeji a že s chovem psů končí, neboť je velmi pracovně vytížena. Současně sdělila termíny, kdy bude k zastižení,“ doplnil Pejchal.

Zubožené feny, nemocná štěňata. Množírny roztáčejí milionový byznys

Když o týden později přišli pracovníci veterinární správy na ohlášenou kontrolu, v objektu byl už pouze jediný pes. „U něj nebylo zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ dodal.

Policisté na dotaz iDNES.cz nevysvětlili, proč se neohlášené kontroly nechtěli zúčastnit. SVS si však na jejích postup stěžovala, a tak kontrolní orgán nyní prověřuje, zda svou nečinností nepochybili.

„Žádné informace k tomu nyní poskytovat nebudeme. Postup policistů šetří odbor vnitřní kontroly, který prověřuje i to, jestli měl požadavek na součinnost zákonný důvod. Do uzavření šetření není možné věc více komentovat,“ řekla mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková.

„Rozšířit registrační povinnost nestačí“

Podle mluvčího spolku Obraz kauza názorně ukazuje, co všechno je v tomto odvětví špatně.

„Množitelé zcela ignorují zákonnou registrační povinnost, a když je někdo nahlásí, dostanou informaci o kontrole předem. Mají tak dost času na to se psů zbavit, nebo je někam přemístit a kontrolám i předpisům se tak mohou jenom smát,“ dodal Daniel Cao.

Spolek nyní spouští kampaň proti množírnám a začíná sbírat podpisy pod petici. Řešení vidí pouze v celém souboru opatření.

„Rozhodně nestačí nedávný návrh novely zákona z dílny ministerstva zemědělství, který pouze rozšiřuje už existující registrační povinnost. K čemu je registrační povinnost, když z ní množitelé mají akorát legraci? Veterinární správa by měla v první řadě prověřit všechny subjekty, které mají aktivní chovatelskou živnost, a nečekat pouze na to, až se jim někdo ohlásí,“ uzavřel.