Vizualizace stezky v korunách stromů, která má v Krkonoších začínat už v...

Vizualizace stezky v korunách stromů, která má v Krkonoších začínat už v podzemí. | foto: Stezka korunami stromů Krkonoše

Unikátní krkonošská stezka povede do korun stromů i pod zem ke kořenům

  • 14
Na okraji Janských Lázní začala vznikat stezka v korunách stromů za 170 milionů korun. Návštěvníkům nabídne nejen panoramatické výhledy, ale také adrenalin a poučí je o lesním ekosystému. První turisté si stezku na úpatí Černé hory projdou příští rok v létě.

Krkonošská stezka v korunách stromů bude už druhá v České republice, první je na jihočeském Lipně. Ta v Janských Lázních bude s délkou 1300 metrů a pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží patřit k největším v Evropě.

Do východních Krkonoš by podle odhadů investora měla ročně přivést 200 tisíc lidí. Na rozdíl od již realizovaných stezek bude mít krkonošská podzemní „kořenovou“ část.

Vodorovná část stezky povede až 23 metrů nad terénem. Po 410 metrech se zanoří do podzemní jeskyně s průměrem třináct metrů, kde bude expozice podzemí s 3D modely. Na expozici úzce spol upracuje Správa Krkonošského národního parku. Návštěvníci zde budou moci studovat mikrosvět půdy, od kořenů po nejmenší živočichy. Z betonové jeskyně povede stezka na 45 metrů vysokou věž.

Vizualizace stezky v korunách stromů, která má v Krkonoších začínat už v...

„Projekt je unikátní v několika bodech. Bude to jedna z nejdelších a nejvyšších stezek, které jsme realizovali. Unikátní bude její podzemní část,“ sdělil Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše, která stavbu realizuje. Autorem návrhu je německý architekt Josef Stöger.

Investor lokalitu pečlivě vybíral spolu s ochranáři. Nakonec se rozhodli pro smíšený les mezi Hofmanovými boudami a Zlatou vyhlídkou.

„Les se nachází v ochranném pásmu národního parku, které k takovýmto aktivitám přímo vybízí. Je to velice atraktivní lokalita, protože zdejší les je smíšený. Kromě přirozeně rostoucích borovic, smrků a jedlí se tu nacházejí jeřáby a další druhy listnatých stromů,“ uvedl Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.

Nejstarší stromy jsou až sto let staré a tyčí se do třicetimetrové výšky. Vyhlídková plošina bude 15 metrů nad korunami stromů a nabídne nové výhledy na východ, jih a západ.

Celá stezka bude bezbariérová, handicapovaní tak vyjedou až na úplný vrchol. Na trase vznikne sto zastávek s informacemi o krkonošském lese a tři adrenalinová stanoviště se sérií různých překážek. Stejně jako na Lipně bude součástí stezky 45 metrů dlouhý suchý tobogán.

Už se staví, hotovo bude v červnu

Stezka na úpatí Černé hory začala vznikat před několika dny. Stavbaři na podzim dělají zemní práce a základy, dřevěnou konstrukci začnou budovat na jaře. V červnu by měli mít hotovo. Trasa vznikne z douglasky, některé dřevěné části z modřínu.

Investorem projektu je společnost Stezka korunami stromů Krkonoše, za kterou stojí kromě Filipa Pekárka německý podnikatel a stavitel zážitkových center Bernd Bayerköhler.

Před čtyřmi lety už vybudovali 675 metrů dlouhou stezku v korunách stromů u lipenské přehrady za 62 milionů korun. Několik obdobných stezek postavili také v Německu, nejvýraznějším počinem je projekt u města Binz na ostrově Rujána. Kromě výškové stezky zde vzniklo návštěvnické a vzdělávací centrum. Krkonošská trasa je jejich šestým společným projektem, patří mezi nejdelší a také nejdražší.

Stezka v Lipně nad Vltavou

Jaký dopad může stezka v korunách stromů mít na cestovní ruch, ukazuje úspěch projektu v Lipně nad Vltavou.

Trasa vedoucí až ve čtyřicetimetrové výšce se stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v jižních Čechách. Za čtyři roky existenci ji navštívilo více než 1,3 milionu výletníků. V nejexponovanějších dnech až sedm tisíc lidí. V podobný efekt doufají také v Krkonoších. Investor odhaduje roční návštěvnost okolo 200 tisíc turistů.

„Krkonoše jsou přeci jen rozlehlejší a je zde vyšší koncentrace turistických cílů. Budeme ale připraveni i na obdobnou návštěvnost, jakou má Lipno,“ poznamenal Pekárek. Výše vstupného pro dospělého návštěvníka se bude pohybovat okolo 200 korun, celoročně otevřená stezka vytvoří 30 až 40 nových pracovních míst.

Podle ochranářů ze Správy KRNAP projekt přispěje k většímu rozmělnění turistů po Krkonoších.

„Chceme návštěvníkům ukázat, že zajímavé aktivity lze zažít nejen na hřebenech, ale také níže. Zároveň díky tomuto projektu získáme skvělou možnost předat pro nás důležité informace velkému množství návštěvníků,“ sdělil Radek Drahný.

Stezku v korunách chtěl původně i KRNAP

Správa národního parku v minulosti sama uvažovala o stavbě podobné stezky v korunách stromů, nepodařilo se jí ale na tak nákladnou investici získat peníze.

Ambiciózní projekt vítá také největší hráč na poli cestovního ruchu ve východních Krkonoších - Skiresort Černá hora-Pec, který provozuje lanové dráhy a lyžařská střediska v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou či Velké Úpě.

„V budoucnu vidíme možnost ‚propojení‘ nové stezky s dalšími službami v regionu, bobovou dráhou v Peci pod Sněžkou, lanovými parky nebo minigolfem,“ uvedla mluvčí resortu Zina Plchová.

Tyto atrakce by podle ní mohly být součásti regionální karty, které jsou běžné v alpských střediscích. Ve východních Krkonoších na stejném principu funguje TourPAS s nabídkou neomezeného počtu jízd na čtyřech lanovkách a turistickým autobusem.

V České republice jsou v současnosti dvě výškové stezky. Kromě Lipna má od loňského roku dřevěnou Stezku v oblacích středisko Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem. První a zároveň nejdelší stezka v korunách stromů byla otevřena v roce 2009 v Bavorském lese. Lávka je dlouhá 1600 metrů a zakončuje ji 44 metrů vysoká vyhlídková věž.

Podívejte se, jak vypadá stezka v Dolní Moravě:

7. prosince 2015