Nejsme KGB. Vyšetřovatelé zázraku na Hudsonu kritizují film s Hanksem

  • 85
Vyšetřovatelé, kteří se zabývali případem nouzového přistání letadla se 155 lidmi na palubě na řece Hudson v roce 2009, si stěžují na nový film Clinta Eastwooda s Tomem Hanksem v hlavní roli. Nelíbí se jim způsob, jakým je oscarový režisér ve filmu představil. „Nejsme KGB ani gestapo,“ stěžuje si šéf tehdejší komise Robert Benzon.

Mohlo se letadlo vrátit zpátky na letiště LaGuardia? Opravdu vypověděly službu oba motory? Mohlo být rozhodnutí kapitána Sullyho ovlivněno jinými faktory? Kdy naposledy požil alkohol? Asi takto vypadaly otázky, na které museli vyšetřovatelé najít odpověď, aby mohli do budoucna případně zabránit dalším nehodám.

Veřejnost, stejně jako piloti a další lidé z leteckého průmyslu, kteří film zhlédnou, ale nyní mohou dle názoru vyšetřovatelů získat dojem, že se tehdy snažili kapitána Chesleyho Sullenbergera, zvaného Sullyho, šikanovat a z celého neštěstí vinit. To ale dle jejich slov není pravda.

„Ti pánové byli už dávno národními hrdiny,“ říká Benzon o kapitánu Sullym a jeho kopilotovi Jeffu Skilesovi, kterého ve filmu ztvárnil Aaron Eckhart. „Nesnažili jsme se nikoho ztrapnit,“ dodává.

Zase jednou prožitek

Recenzi Mirky Spáčilové na film Sully: Zázrak na řece Hudson můžete číst zde.

Z filmu Sully: Zázrak na řece Hudson

Clint Eastwood má ale jiný názor. V jednom z propagačních videí k filmu prohlásil, že se vyšetřovací komise dle jeho soudu snažila dotlačit Sullyho k přesvědčení, že neštěstí zavinil. Sám Sullenberger, který na filmu pracoval jako poradce, ale Eastwooda požádal, aby z původního scénáře odstranil původní jména vyšetřovatelů.

Film Sully: Zázrak na řece Hudson je v českých kinech k vidění od čtvrtka 8. září. Ukázku z něj můžete zhlédnout na videu.