Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. (18.8.2016)

Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. (18.8.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Pokyn k reorganizaci policie dal Chovanec, řekl komisi Šlachtův detektiv

  • 280
Bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek tvrdí, že reorganizace policie nebyla plánovaná, ale rozhodl o ní ministr vnitra Milan Chovanec v předvolební schizofrenii. Komárek to řekl po své výpovědi před sněmovní komisí, která vyšetřuje reformu policie. Chovanec jeho tvrzení odmítl.

Bývalý elitní policista Komárek vypovídal už podruhé a ani nyní svou výpověď nedokončil.

„Nejednalo se o plánované opatření, plánované sloučení. Jsem přesvědčen, a informace které jsem předal to podle mě dokládají, že realizace sloučení byla na pokyn ministra vnitra Chovance, který dal pokyn policejnímu prezidentovi Tuhému, aby eliminoval nějaké šlachtofobie, a tímto opatřením eliminoval činnost ÚOOZ a zbavil se ředitele Šlachty,“ prohlásil Komárek - bývalý Šlachtův podřízený.

Ministr vnitra Milan Chovanec jeho slova odmítl. „Pan Komárek opět nemluví pravdu a už kvůli tomu čelí jednomu trestnímu oznámení,“ reagoval Chovanec.

„Jsem zvědav, zdali svá slova je schopen doložit něčím jiným, než drby třetích osob s pochybnou motivací. Tak jak to ostatně už několik týdnů ukazují cílené úniky do médií,“ dodal.

Komárkova druhá výpověď před komisí trvala 5,5 hodiny. V srpnu mluvil přes čtyři hodiny. Stále však není u konce, podle svých slov je ve dvou třetinách. Komise ho tak znovu předvolá.

Místopředseda komise komise Martin Lank uvedl, že při Komárkově výpovědi zazněla nová jména. Je možné, že poslanci budou některé z těchto lidí také vyslechnout. Zatím však o tom komise nejednala. Lank také uvedl, že má pochyby o způsobu a rychlosti provedení reorganizace. „Tyto pochyby ve mně přetrvávají nadále a nedá se říci, že by se nějak výrazně zmírnily. Spíš lehce naopak,“ uvedl Lank po Komárkově slyšení.

Komárek i bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v minulosti uvedli, že při vyšetřování určitých kauz cítili tlak ze strany policejního prezidia. Komárek navíc obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací (více zde). K srpnové výpovědi před komisí Komárek odmítl sdělit bližší informace.

Komise se znovu sejde ve čtvrtek. Dopoledne vyslechne šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, na odpoledne pozvala bývalého šéfa BIS Jiřího Langa.

Sněmovní komise vznikla jako reakce na reformu policie. Její vedení připravilo vznik nového superúřadu, který od začátku srpna zastřešil protikorupční policii i ÚOOZ. Šlachta s tím však nesouhlasil a rezignoval, hnutí ANO hrozilo odchodem z vládní koalice.

Jako první před komisí vypovídal olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan a po něm právě Šlachta. Jeho výslech trval přes pět hodin. „Otázky komise byly hodně na tělo. Z jednání zatím odcházím spokojen, protože jsem řekl vše, co jsem potřeboval,“ prohlásil Šlachta v srpnu po skončení jednání. (více zde)

Komise vyslechla i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, exšéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda, prezidentova kancléře Vratislava Mynáře či ministry Milana Chovance a Andreje Babiše.

Komise má výsledky vyšetřování dát plénu Sněmovny do konce října. Její předseda Pavel Blažek v úterní Kauze dne Rádia Impuls uvedl, že to bude určitě až po volbách. „To se ani nedá stihnout a nechtěl bych volby ovlivňovat. Budou se konat další výslechy a žádáme další listiny. Debaty o závěrečném usnesení budou dlouhé a já to nechci uspěchat,“ uvedl poslanec ODS.

Před komisí vypovídal i ministr vnitra Chovanec (5. září 2016):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video